اخبار لوازم خانگی کالای داخلی

چشم‌انداز ۱۴۰۴ صنعت لوازم خانگی

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، براساس این سند منتشر شده از نظر جغرافیایی ۹ مناطق استانی ایران را در بردارد. در حقیقت عمده تولید لوازم خانگی كشور، استان‌های تهران، اصفهان، كرمان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و شمالی، گیلان، قزوین و البرز هستند. همچنین درباره تامین كالاهای و مواد اولیه این صنعت باید گفت كه مواد اولیه این صنعت به جز كمپرسور یخچال و فریزر و برخی از قطعات الكترونیكی كه در حال حاضر تولید داخل ندارند، مابقی نیز از منابع داخلی تامین می‌شود.

براساس نسخه دوم سند راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت چشم‌انداز توسعه‌یی همچون «حفظ جایگاه دوم منطقه»، «ایجاد نام تجاری معتبر در جهان با تولید سالانه ۱۶ میلیون دستگاه» و «صادرات ۳ میلیارد دلار» تا افق سال ۱۴۰۴ هدف‌گذاری شده كه به گفته كارشناسان؛ صنعت لوازم خانگی به عنوان الگوی پیشرو، مولد و موفق بخش خصوصی، از طریق ایجاد توانمندی‌ها و قابلیت‌های علمی و فنی می‌تواند در دستیابی به چشم‌انداز كشور ایفای نقش كند.

در نسخه دوم سند راهبردی وزارت صنعت، معدن وتجارت، ۵ اهداف كلی در صنعت لوازم خانگی در نظر گرفته شده كه از جمله می‌توان به «ایجاد حداقل یك نام و نشان تجاری در سطح بین‌المللی»، «ارتقای سطح كیفیت و استاندارد محصولات درسطح جهانی و رسیدن به مقیاس اقتصادی تولید»، «ارتقای سطح فناوری و دستیابی به فناوری‌های جدید و روز دنیا»، «افزایش صادرات» و «توسعه اشتغال پایدار» اشاره كرد.

از سوی دیگر، در نسخه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای صنعت لوازم خانگی، مهم‌ترین نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها صنعت لوازم خانگی مطرح شده است. «وجود فناوری‌های نوین دنیا در زمینه برخی از محصولات این صنعت»، «تولید بخش عظیمی از مواد اولیه و اجزا و قطعات این صنعت در داخل كشور»، «وجود نیروی كار جوان، فعال و مستعد»، «وجود نیروهای متخصص موجود در زمینه‌های الكترونیك، مهندسی مكانیك و…» به عنوان ۴ نقطه قوت در این صنعت مطرح شده است.

«پایین بودن بهره‌وری عوامل تولید»، «ضعف در تامین نقدینگی مناسب برای بنگاه‌ها»، «ضعف در فعالیت‌های تحقیق و توسعه»، «رقابتی نبودن قیمت محصولات»، «ضعف در مدیریت نشان تجاری»، «عدم اتصال سیستماتیك به تولیدكنندگان معتبر بین‌المللی»، «ضعف و عدم وجود ظرفیت‌های مناسب قطعه‌سازی در این صنعت» و «تعدد بنگاه‌ها و كوچك مقیاس بودن واحدهای تولیدی» از جمله ۸ نقطه ضعف در توسعه این صنعت به شمار می‌رود؛ چرا كه پایین بودن بهره‌وری عوامل تولید و رقابتی نبودن محصولات تولیدی غیرنفتی از جمله دو عامل مهم در عرصه تولید غیرنفتی به شمار می‌رود كه با رعایت و برطرف‌سازی این موضوعات می‌توان به دنبال توسعه بازارهای منطقه‌یی و جهانی برای این صنعت بود.

منبع:تعادل

اخبار مرتبط

برای تامین بخشی از نیازهای حاضریم تا به صورت سه شیفت لوازم خانگی تولید کنیم

admin

افزایش بدون مجوز قیمت لوازم‌خانگی

admin

وام خرید کالا از شنبه کلید می خورد / اولویت پرداخت، زوج های جوان

admin

ارسال دیدگاه