سایر خبرها

کسب و کار اینترنتی صنعتی ناشناس اما فعال

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران» و به نقل از «میهن صنعت»، این نوع از خدمات دهی که در دنیا قدمتی حدودا ۲۰ ساله دارد قریب به ۵ الی ۶ سالی است که وارد کشور شده و با توجه به اهمیت ذخیره زمان در زندگی این روزهای بشر، افراد به این فکر افتادند تا از اینترنت به عنوان فضایی مناسب بهره ببرند تا علاوه بر بالا بردن سرعت خدمات دهی، زمان که اهمیت بالایی برای کاربران دارد کمتر از میزان سابق تلف شود. 

 
‎چند سالی است که فروشگاه های اینترنتی جای بزرگترین مرکز خرید ها را گرفتند و مردم برای خرید و دریافت خدمات سراغ سایت های فروش اینترنتی می روند و با سرعت در میان انبوهی از کالاها محصول مورد نظر خود را خرید می کنند چنانکه میبینیم این شکل از خرید و فروش هم وارد کشور شده است.
 
‎طبق آمار روزی هزاران خرید توسط مردم ایران به این شکل صورت می گیرد به این ترتیب که افراد دیگر برای گرفتن تاکسی مجبور نیستند که لحظه ای را کنار خیابان تلف کنند بلکه با تلفن همراه خود خودرویی را برای مسیر مورد نظر دریافت می کنند. 
 
‎دولت هم در راستای بهبود فضای کسب ‌و کار بستری برای استارتاپ ها در نظر گرفته است از این رو هر روز تعداد بیشماری نماد اعتماد الکترونیکی برای این استارتاپ ها صادر می شود تا مردم با اطمینان از این سایت ها و برنامه های اینترنتی خدمات دریافت کنند با توجه به اینکه راه اندازی چنین کسب و کاری نیاز قابل توجهی به سرمایه ای کلان ندارد هر روز بر تعداد این استارتاپ ها افزوده می شود. 
 
‎البته لازم به ذکر است که زیر ساخت های توسعه ی این صنعت، بهبود هرچه بهتر حلقه آخر فروش یعنی خدمات پس از فروش است و یکی از چالش هایی که بخش زیادی از مردم با آن در سال های گذشته تا کنون مواجه بوده اند عدم دریافت خدمات پس از فروش به طور کامل بوده در حالیکه در کسب و کارهای اینترنتی نقش خدمات پس از فروش بیش از پیش پر رنگ تر می شود. نکته ی دیگری باید در نظر گرفت که به راه افتادن این شکل از فروش موجب شد تا صدای بخش زیادی از واحدهای صنفی دربیاید این افراد به موازی کاری این استارتاپ ها با فعالیت شان معترض بودند اظهار داشتند که بازار را همین استارتاپ ها از چنگ شان درآورده اند و فعالیتشان سبب آشفتگی در بازار رکود شده است اما این واقعیت را باید قبول کرد که شکل کسب و کار تغییر کرده و هم اکنون باید برای بقا در بازار ‌و رقابت برای کسب درآمد، بیشتر راهکارها و شیوه های جدید را در دستور کار قرار داد.
 
‎صنعت کسب و کار های اینترنتی در کشور در مسیر رو به رشدی قرار دارد و باتوجه به استقبال مردم از این شکل از دریافت خدمات شاهد افزوده شدن بر تعدادشان هستیم. شیوه خرید و فروش سنتی هنوز جایگاه خود را در این میان دارد اما بازار کشور دیگر گنجایش این حجم از مغازه و پاساژ را ندارد با توجه به گسترده بودن صنعت کسب و کار های اینترنتی و دانش بنیان بودن بخش زیادی از خدماتی که در این قالب به مردم ارائه می شود اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم این صنعت عددی قابل توجه خواهد بود.
 
‎با توجه به مزیت های این صنعت اما مشکلاتی هم در مسیر توسعه این بخش وجود دارد نظام مالیاتی نخستین چالش پیش روی فعالان این حوزه است. یکی از دلایل مهمی که تاکنون تعداد زیادی از کسب وکارهای اینترنتی برای اخذ مجوز به اتحادیه صنفی کشوری مراجعه نکرده اند ضرورت مراجعه به سازمان امور مالیاتی برای تشکیل پرونده است از طرفی سازمان امور مالیاتی دستورالعمل خاصی برای کسب وکارهای اینترنتی نداشته و در زمینه آموزش برخلاف اقدامات آموزشی در بخش تجارت سنتی، کمکی نکرده و صرفا براساس قانون موجود در خصوص اتحادیه های صنفی که بطور سنتی فعالیت می کنند عمل می کند. یعنی همان قانونی که در بخش کسب وکارهای سنتی وجود دارد را  ملاک عمل برای کسب وکارهای اینترنتی قرار داده است و براساس عملکرد بخش سنتی اقدام به محاسبه و اخذ مالیات از بخش های اینترنتی می نماید و  هزینه های کسب وکارهای انلاین را  به هیچ وجه به رسمیت نمی شناسد و در حقیقت مدل های کسب وکار اینترنتی را نمی شناسد.
 
‎مشکل بعدی زمان زیادی است که باید این استارتاپ ها متحمل شوند تا به جایگاه مناسبی برای کسب درآمد برسند با توجه به بالا بودن هزینه های این صنعت نسبت به سود آن بخش زیادی از استارتاپ ها در خطرورشکستگی قرار گرفته اند. عدم شناخت کافی مسئولان و نبود قوانینی متناسب با این نوع کسب و کار از دیگر مشکلاتی بوده که متوجه این صنعت است. 
 
‎اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی کشور هم اکنون دارای ۷۰۰عضو است که براساس ماده ۷۸ قانون نظام صنفی کشور فعالیت می کند و تمام کسب و کارهای اینترنتی که فعالیت صنفی دارند باید مجوز فعالیت از این اتحادیه دریافت کنند. براساس آمار موجود نزدیک به ۲۵ هزار کسب و کار اینترنتی در کشور فعالیت دارند و نماد اعتماد الکترونیک دریافت کرده اند به همین سبب با توجه به گستردگی و تعداد فعالان این بخش لزوم توجه و وضع قانون و رفع موانع فعالیت از جمله اقداماتی است که بهتر است دولت در دستورکار خود قرار دهد. 
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فروشگاه‌های اینترنتی مشمول پرداخت مالیات می‌شوند؟

admin

اجاره لوازم خانگی به شرط مالکیت/ با گرانی در بازار آنلاین و فروشندگان سنتی مخالف قسط چه کنیم؟

admin

تخلف آشکار سایت های فروش لوازم خانگی/ چه کسی مسئول نظارت بر فروشگاه های آنلاین است؟

admin

ارسال دیدگاه