اخبار لوازم خانگی

کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»،  فرود عسگری در تشریح جزئیات تجارت خارجی کشور گفت: صادرات غیرنفتی ایران در هفت‌ماهه سال‌جاری از مرز ۲۷ میلیارد دلار گذشت و به ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار رسید.

 براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی هفت‌ماهه سال‌جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۶۷ میلیون و ۳۶۲ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار می‌شود.
به این ترتیب مشاهده می‌شود که تا پایان مهر ماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۳ و ۳۵صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

وی افزود: از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۱۸ میلیون و ۹۲۹ هزار تن به‌ارزش ۲۶ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بوده است.
واردات ایران در این مدت نسبت به هفت‌ماهه سال گذشته ۸ و ۶۸صدم درصدی از نظر وزنی و ۱۱ و ۷صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.

اقلام عمده صادراتی

عسگری در ادامه به بیان جزئیات عمده‌ترین اقلام صادراتی کشور پرداخت و افزود: اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به‌ترتیب میعانات گازی به‌ارزش ۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۹ و ۹۸صدم درصد، پروپان مایع‌شده به‌ارزش یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۴۹صدم درصد، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین به‌ارزش ۹۸۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۶۰صدم درصد، متانول به‌ارزش ۸۴۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۱۲صدم درصد و پلی‌اتیلن گرید فیلم به‌ارزش ۶۹۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲ و ۵۴صدم درصد بوده است.
گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور ۳۱ و ۴۲صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۹ و ۹۸صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸ و ۶۰صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

اقلام عمده وارداتی به ایران

رئیس کل گمرک ایران در رابطه با اقلام عمده وارداتی به ایران گفت: اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل ذرت دامی به‌ارزش یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۲۱صدم درصد، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به‌استثنای لاستیک به‌ارزش یک میلیارد و ۹۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۱۷صدم درصد، برنج به‌ارزش ۹۸۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۷۵صدم درصد، لوبیای سویا به‌ارزش ۷۸۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به‌ارزش ۳۲۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱ و ۲۲صدم درصد بوده است.

کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟

فرود عسگری سپس به تشریح عمده‌ترین خریداران کالای ایرانی پرداخت و بیان کرد: در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به‌ترتیب پنج کشور عراق با ۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۱ و ۴صدم درصد، چین با ۵ میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹ و ۷۶صدم درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷ و ۳صدم درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۸۷صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۱۴صدم درصد بوده‌اند.

عمده‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران

عسگری ادامه داد: در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در هفت‌ماهه سال‌جاری به‌ترتیب از پنج کشور چین با ۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵ و ۱۸صدم درصد، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۹۳۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴ و ۹۵صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۲۱صدم درصد، هند با یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۷۱صدم درصد و آلمان با یک میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۲صدم درصد انجام شده است./تسنیم

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

صادرات غیر نفتی به لحاظ وزنی افزایش داشت اما ارزآوری چندانی عاید کشور نشد

admin

صادرات غیرنفتی کاهش یافت

admin

تحویل دیرتر ارزصادراتی به سامانه نیما خیانت است

admin

ارسال دیدگاه