printlogo

ال کا ایران:
یک تولیدکننده لوازم خانگی با بیان اینکه متأسفانه کل اقتصاد و درآمد مردم ضعیف شده و تولید کننده باید به صورت قسطی و طولانی محصولات خود را بفروشد، گفت: مصرف کننده از ما انتظار دارد که ما قیمت را بالا نبریم این در حالیست که قیمت دست ما نیست.
کد خبر : 11433
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1397 - 13:29

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، حسین فتاحی یکی از تولیدکنندگان برتر لوازم خانگی در مورد قیمت تمام شده محصولات لوازم خانگی گفت: "کسانی که می گویند تولید کنندگان گران می کند باید توجه داشته باشید که ما آهن و پتروشیمی نداریم و باید آنها را با قیمت های بالا خریداری کنیم".

وی افزود: سازمان تعزیرات برای افزایش یا کاهش قیمت ها ، 85 درصد عوامل قیمت گذاری را مواد اولیه در نظر گرفته و 10 درصد هم به عنوان هزینه سربار حساب می کند به نحوی که در نهایت فقط 5 درصد را به عنوان سود برای تولید کننده در نظر می گیرند. این در حالی است که تولیدکننده ممکن است فروش های 6 تا 7 ماهه داشته و قادر نباشد منابع خود را به موقع از خریدار دریافت کند.

این تولیدکننده با بیان اینکه متأسفانه کل اقتصاد و درآمد مردم ضعیف شده و تولید کننده باید به صورت قسطی و طولانی محصولات خود را بفروشد، گفت: براساس آمار 50 درصد مواد اولیه واحدهای تولیدی لوازم خانگی داخلی و 50 درصد وارداتی است. البته در برخی از محصولات نیاز به مواد اولیه وارداتی حتی به 80 درصد هم می رسد که با افزایش قیمت ارز 25.3 درصد به قیمت تمام شده مواد اولیه مورد استفاده واحدهای تولیدی اضافه شده  است.

فتاحی تصریح کرد: در بخش تأمین مواد اولیه وارداتی 20 درصد مواد از طریق ارز مبادله ای(3هزار 500 تا 3هزار 700 تومانی) خریداری می شد. اما در حال حاضر ارز مبادله ای از بین رفته و همین موضوع 1.3 درصد به بهای تمام شده کالا اضافه کرده است.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه دست تولیدکننده نیست، گفت:  مصرف کننده از ما انتظار دارد که ما قیمت را بالا نبریم این در حالیست که قیمت دست ما نیست و خیلی هنر کنیم مواد اولیه را با این قیمت های مناسبی خریداری کنیم. اگر چند واسطه هم در این میان به ما بخورد این 25 درصد رقم بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد.

منبع:تسنیم