سایر خبرها

شناسایی دو بدافزار جدید در رایانه های مک

محققان امنیتی در روزهای اخیر موفق به شناسی دو بدافزار جدید شده اند که رایانه های مک را هدف قرار داده اند. این بدافزارها چندان پیچیده نیستند، ولی می توانند برای کاربران دردسر ایجاد کنند.

admin | 7 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، به نقل از بی جی آر، برای طراحی این بدافزارها از یک روش قدیمی استفاده شده که قبلا در رایانه های ویندوز متداول بود. کدهای مخرب یاد شده در داخل فایل های ورد خاصی مخفی می شوند که U.S. Allies and “Rivals Digest Trump’s Victory” نام دارد.

در صورتی که کاربری سند معیوبی با این عنوان را باز کند، پیامی به نمایش درمی آید دال بر اینکه کاربر می خواهد ماکروهای موجود در این فایل را فعال کند یا خیر. ماکرو، یا دستور درشت، در برنامه‌نویسی رایانه، مجموعه‌ای از دستورها است که یکبار نوشته می‌شود و چندین بار استفاده می‌شود.

در صورت فعال شدن ماکروها توسط کاربر مجموعه ای از دستورات از طریق یک رایانه سرور بر روی رایانه مک اجرا می شود و اطلاعات شخصی کاربران رایانه های یاد شده قابل دسترسی وسرقت خواهد بود.

به تازگی بدافزار دیگری به نام MacDownloader هم شناسایی شده که از طریق ارسال ایمیل های فریبنده بر روی رایانه های مک نصب می شود و صنایع دفاعی را هدف قرار می دهد. در ایمیل های ارسالی از کاربران خواسته شده تا به وب سایتی رفته و بعد از وارد کردن کلمه عبورشان نرم افزار فلاش پلیر خود را به روز کنند. اما با این کار بدافزار یاد شده اطلاعات رایانه های مک را سرقت می کند. منابع خبری غربی مدعی هستند این بدافزار در ایران طراحی شده است./فارس/

نظر شما چیست؟