اخبار لوازم خانگی

بن بست طرح کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی گفت: هدف اصلی طرح کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی، رونق کارخانه های کشور بود اما

admin | 6 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، محمدرضا درافشار رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو ضمن اشاره به ماهیت وجودی طرح کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی بیان کرد: این طرح ابزاری برای دستیابی به اهداف بزرگی از جمله خروج تولیدکنندگان و کارخانجات کشور از رکود اقتصادی طراحی شده بود که به دلایلی چند، با شکست مواجه شد.

وی با ابراز گلایه مندی از نحوه اجرایی شدن طرح مذکور ادامه داد: اهداف مسئولان ذی ربط به جای اینکه به سمت ارائه تسهیلات و ایجاد رونق واحدهای تولیدی سوق داده شود، منجر به رکود ۶ ماهه در بازار شده بود.

درافشار اذعان داشت: از آنجایی که رکود اقتصادی و بیکاری در زمره مشکلات کلان کشور قرار می گیرند به همین منظور مسئولان ذی ربط ناگزیر به چاره اندیشی برای این معضلات هستند و اقدام به ارائه طرح های گوناگون می کنند.

وی با بیان اینکه رفع رکود کارخانه های تولیدی یکی از اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است، افزود: ارائه چنین طرح هایی از جایگاه بالایی برخوردار بوده اما پس از تبلیغ آن در رسانه های اجتماعی، مردم در بازه زمانی مشخصی از خرید کالا اجتناب کرده و واحدهای تولیدی به تبع این موضوع ظرف ۶ الی ۸ ماه، با مشکلات عدیده ای مواجه شدند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: پس از تخصیص کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی دریافتیم که از ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، تنها ۱,۲ درصد از اعتبارت مدنظر، تامین شده است.

درافشار با بیان اینکه این طرح در وهله نخست فضای گسترده ای را ایجاد کرد، افزود: رسانه ها بارها و بارها از مشمولان دریافت این نوع کارت ها سخن گفته بودند و درنهایت تنها بازنشستگان حق دریافت آن را کسب کردند.

وی ضمن اشاره به اینکه عزم جدی برای عملیاتی شدن این طرح وجود نداشت، بیان کرد: به نظر می رسد که گروه های ذی نفع موجود در این طرح، رغبت چندانی به انجام آن نداشتند و همین موضوع دو گروه هدف یعنی خریداران و تولید کنندگان را متضرر کرد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی در پایان بیان کرد: طرح کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی به منظور حمایت از واحدهای تولیدی و به تبع اشتغالزایی جوانان تصویب شده بود اما تنها در مرحله حرف باقی ماند و در اجرا شاهد عکس این ماجرا بودیم.

نظر شما چیست؟