لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی بنس
جهاد کالا
اخبار لوازم خانگی گزارش و گفتگو لوازم خانگی ایرانی

افزایش نرخ ارز و کمبود تقاضا بلای جان تولیدکنندگان داخلی

xvision
xvision

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، مشاور مدیرعامل شرکت آزمایش در خصوص وضعیت بازار لوازم خانگی ایران و همچنین افزایش قیمت ها بیان داشت : رشد بی رویه قیمت ارز دلیل اصلی افزایش قیمت در صنف لوازم خانگی است که متاسفانه این رشد قیمت در زمان نا مناسبی اتفاق افتاد.

 

احمد ایلخانی در گفتگو با خبرنگار «ال کا ایران» افزود : پیرو رشد نرخ ارز و افزایش نرخهای مواد اولیه شامل فولاد، پتروشیمی، موتورآلات، ورق و… در طی چندین ماه گذشته شاهد حداقل افزایش قیمت 5 تا 10 درصدی در نزد تولید کنندگان بوده ایم. این افزایش قیمت در حالی رخ می دهد که اکثر صاحب نظران این صنف معتقدند این روند، کم شدن تقاضای خرید در بازار را تشدید خواهد کرد.

وی بیان داشت : به طور کلی در سال 96 وضعیت تقاضا در بازار لوازم خانگی و برگشت سرمایه ناشی از فروش های انجام شده چندان مطلوب نیست و شکاف عمیقی در تطابق نحوه خرید با نحوه فروش ایجاد شده است. در حالیکه اکثر فروشندگان از پایین بودن دادو ستد کالا در این بازار گله مند هستند، شاهد رشد چشمگیر نرخ دلار در هفته های اخیر هستیم.

ایلخانی ادامه داد : به نظر می رسد با توجه به اینکه قیمت انواع لوازم خانگی از نرخ دلار تأثیر می پذیرد در حال حاضر هم این افزایش نرخ دلار مزید بر علتی برای افزایش قیمت لوازم خانگی شده است. مشاهدات از بازار لوازم خانگی و فروشندگان این لوازم نشان می دهد که همچنان کمبود تقاضا، اصلی ترین دغدغه این صنف است و اغلب از آن به عنوان معضل جدی فعلی یاد می کنند و دلیل اصلی این مسئله را در پایین آمدن قدرت خرید و بالا رفتن نرخ ارز می دانند.

این کارشناس بازار لوازم خانگی خاطرنشان کرد : با وجود تمامی این مسائل و با توجه به اینکه شرایط بازار و تقاضای اندک، افزایش قیمت مناسب نیست ولی ناچاراً تولید کنندگان صرفاً به منظور جلوگیری از زیان عملیاتی تولیدات خود این میزان افزایش قیمت را انجام داده اند.

وی افزود : از طرفی با ورود قطعات لوازم خانگی و مونتاژ کاری کامل این قطعات در داخل کشور این صنعت در آینده نه چندان دور همچون تولیدات انواع لوازم صوتی – تصویری دیگر هویتی داخلی نخواهد داشت. به اعتقاد اهل فن اکنون مونتاژ صرف، صنعت لوازم خانگی در داخل را دچار دگردیسی منفی کرده و در نهایت این صنف را فلج و وابسته تر خواهد کرد.

احمد ایلخانی گفت : اغلب مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی از محل واردات تأمین می شود و در چند سال گذشته حتی کارتن و فوم بسته بندی همراه سایر قطعات از خارج وارد کشور می شود و تولید کننده به جای اینکه سود خود را در تولید ببیند به دلیل سود بیشتر واردات بصورت CKD , SKD و مونتاژ را در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد : باید این نگاه سودجویانه به واردات قطعات لوازم خانگی را به سمت تولید داخل هدایت کنیم تا مجبور نباشیم ساده ترین اقلام را هم از کشور چین وارد کنیم.

ایلخانی افزود : برای نیل به این اهداف در درجه اول باید قبول کنیم که یک تولید کننده برای انجام امور تولیدی خود در سیستم اقتصادی همواره نیازمند منابع مالی پرقدرت است. خرید ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته یا تولید آن صرف هزینه ای است که در توان بدنه بزرگی از بخش خصوصی نیست. ضمناً قوانین حاکم در بازار باید بتواند از تولید کننده در مقابل خطرات احتمالی محافظت کرده و در فرآیند کلی تولید یاری رسان آن باشیم.

این کارشناس بازار لوازم خانگی عنوان داشت : کمبود نقدینگی، تغییرات متوالی و ناگهانی در قوانین واردات تجهیزات، مواد اولیه و افزایش تعرفه ها همواره از مشکلات صنعتی این کشور بوده است. برای تغییر وضعیت کنونی و رونق اقتصادی و صنعتی دو محرکه لازم است:1- کیفیت  2- قیمت که هردوی این ها در ایران تاکنون بسیار ضعیف عمل شده است.

وی ادامه داد : ضمناً اضافه می شود که مواد اولیه مورد نیاز صنعت لوازم خانگی از جمله ورق فولادی، مواد پتروشیمی در داخل گرانتر از نوع وارداتی آنها است و این در حالی است که قیمت گذاری این مواد اولیه از سوی دولت مدیریت می شود، این مسئله نیز باعث افزایش قیمت تمام شده تولید لوازم خانگی در داخل شده است.

ایلخانی خاطرنشان کرد : در حال حاضر کارخانجات لوازم خانگی با 3/1 ظرفیت یا حداکثر با نصف ظرفیت خود فعال هستند و با رکود مواجه شده اند که خود این فعالیت زیر ظرفیت عملاً توجیه تولید آنها را از بین می برد. ممکن است وضعیت کارخانجات لوازم خانگی نسبت به چندین سال گذشته مقداری بهتر شده و تورم قدری کاهش یافته باشد اما رکود همچنان پابرجاست. تورم ده درصدی را هرساله شاهد بوده ایم که باعث بالا رفتن هزینه تولید شده است. در کنار افزایش قیمت ورق فولادی و مواد پتروشیمی، موتورآلات،… شاهد افزایش هزینه دستمزد نیروی کار و قیمت انرژی مصرفی بودیم که اینها در مجموع نهاده های تولید را با رشد قیمت مواجه نموده است که با طی این روند توان رقابت با کالاهای مشابه خارجی را به مرور زمان از دست خواهیم داد.

این کارشناس صنعت لوازم خانگی در پایان بیان داشت : همگان میدانیم که صنعت لوازم خانگی یکی از حوزه های تولیدی جذاب، سودآور با گردش مالی بسیار بالا در جهان بشمار می رود که همواره مشتریان بسیاری برای خرید آن در سطح بازار وجود دارد.ضمن اینکه در فرآیند تهیه و تولید آن ظرفیت اشتغال زائی قابل توجه ای نیز نهفته است و در صورت حصول رونق در بازار لوازم خانگی، شاهد دستیابی به موفقیت های اقتصادی قابل توجهی در سطح بازار اقتصادی کشور خواهیم بود.لذا با حمایت های مالی، تصویب قوانین حمایتی تصحیح روند نگرشی به تعرفه های واردات، جلوگیری از قاچاق آن و طرح های فروش اعتباری لوازم خانگی با استفاده کامل از نظرات کارشناسی با هماهنگی کامل با تولید کنندگان می تواند محرک مناسبی برای رونق این صنعت باشد.

emersan
butaneindustrial
sam

اخبار مرتبط

شیب تند افزایش قیمت لوازم‌خانگی ایرانی/ توزیع قطره چکانی محصولات توسط تولیدکنندگان

admin

همه دستگاه‌ها از افزایش قیمت بدون هماهنگی منع شده‌اند

admin

افزایش بدون مجوز قیمت لوازم‌خانگی

admin

ارسال دیدگاه