لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی بنس
جهاد کالا
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی

واردات ماشین لباسشویی ۶۷ برابر صادرات

xvision

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، سازمان توسعه تجارت به تازگی به انتشار آمار لوازم خانگی ایران صادرات لباسشویی پرداخته و با یک سال تاخیر وضعیت ایران و جهان در این زمینه را بررسی کرده است. در شرایطی که گزارش مربوطه در دوازدهمین ماه سال ۱۳۹۶ منتشر شده در نهایت در آن به بررسی وضعیت سال ۱۳۹۵ بسنده شده است.

بر این اساس در مدت مذکور کشورهای عراق، افغانستان، جمهوری کره، کنیا، آذربایجان و گرجستان مهم‌ترین مقاصد صادراتی محصولات ایرانی بوده‌اند و در مجموع صادرات این بخش نسبت به مدت مشابه آن در سال ۱۳۹۴ نزدیک۵۰ درصد کاهش داشته است. زیرا در سال ۱۳۹۴ درآمدزایی حاصل از صادرات این محصول معادل چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده است.

 

 

البته اگر روند صادرات این کالا در طول ۱۰ سال گذشته را بررسی کنیم، این رقم رشد به نسبت خوبی نسبت به سال ۱۳۸۶ داشته اما قطعا صادرات انواع ماشین لباسشویی در سال۱۳۹۵ با سال‌های اوج آن فاصله داشته است. در سال ۱۳۸۶ صادرات این بخش تنها ۳۰۰ هزار دلار بوده که این رقم به تدریج رشد کرده و در سال ۱۳۸۹ که بیشترین صادرات در این بخش را شاهد بودیم به پنج میلیون دلار رسیده است.

واردات ۶۷ برابر صادرات

اما در حوزه واردات ماشین لباسشویی در سال گذشته ۱۴۹.۲ میلیون دلار کالا وارد ایران شده است که مبدا اصلی این کالاها چین، کره، ترکیه، امارات، عمان و آلمان به شمار می‌رود. با قیاس آمارهای واردات و صادرات این کالا مشخص می‌شود در نهایت واردات انواع ماشین‌لباسشویی ۶۷ برابر بیشتر از صادرات آن است که از این بازار چین بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد.

میزان واردات این کالا که درسال ۱۳۹۴ معادل ۱۳۰ میلیون دلار بوده در سال ۱۳۹۵ به بیش از ۱۴۹ میلیون دلار رسیده است.

اما برای صادرات ماشین‌های لباسشویی ایرانی مشکلات متعددی  ذکر می‌شود که از جمله این مشکلات می‌توان به محدود بودن دامنه بازار هدف، توان پایین رقابت‌پذیری محصولات ایرانی با رقبای خارجی به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی برتر، هوشمندسازی و استفاده از زیرساخت‌های الکترونیکی، عدم حمایت دولت از حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی تخصصی، عدم سرمایه‌گذاری خارجی جهت انتقال تکنولوژی برتر، فقدان استراتژی مشخص صادراتی، نداشتن برند ملی، کوتاه مدت بودن و تغییرات زیاد در قوانین و مقررات صادرات اشاره کرد.

همچنین پایین بودن نرخ پایه ارزش صادراتی لوازم خانگی، متناسب نبودن نرخ ارز با نرخ تورم کشور، متناسب نبودن استانداردهای صادراتی با استاندارد کشورهای هدف از جمله عراق، صادرات محصول با کیفیت پایین توسط شرکت‌های غیرمعتبر از دیگر دشواری‌هایی است که بر سر راه صادرات این کالا قرار دارد. از سوی دیگر در تولید انواع ماشین لباسشویی نیز موانعی دیده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به عدم نظارت صحیح بر کیفیت کالای تولیدی، افزایش قیمت تمام شده و هزینه‌های سر بار، بالا بودن هزینه‌های مواد اولیه وارداتی، مشکل نقدینگی و تامین منابع مالی، عدم بهره‌برداری لازم از توان تولیدی، قاچاق کالا و واردات بی‌رویه محصولات مشابه و ضعف در تکنولوژی تولید و عدم سرمایه‌گذاری خارجی جهت انتقال تکنولوژی اشاره کرد.

این در صورتی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی در دنیا بالغ بر ۱۱.۹ میلیارد دلار صادرات در حوزه انواع ماشین لباسشویی صورت گرفته و بیشترین بهره از این بازار را کشورهای چین، لهستان، ترکیه، آلمان و ایتالیا به عنوان بزرگ‌ترین صادرکنندگان ماشین‌های لباسشویی برده‌اند.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت پیش از این از صادرات ۱۹۰ میلیون دلاری لوازم خانگی در ۱۰ ماهه اول سال‌جاری خبر داده و گفته است: این میزان سه درصد کاهش یافته است.

مجتبی خسروتاج- رئیس سازمان توسعه تجارت نیز متذکر شده است: در بخش لوازم خانگی، خودرو و قطعات خودرو، محصولات نساجی و تجهیزات مخابراتی، ماشین‌سازی و تجهیزات نیروگاهی و برخی موارد دیگر تراز تجاری ما منفی بوده است. این ترازهای منفی به ما سیگنال می‌دهد که در کدام بخش باید خودمان را تقویت کنیم.

منبع:ایسنا

emersan
butaneindustrial
sam

اخبار مرتبط

تولید انبوه از موضوعات اساسی در توسعه صنعت لوازم خانگی

زهرا سیاحی

مشخصات و قیمت پرفروش ترین ماشین لباسشویی های بازار + جدول و ویدیو

نفیسه رحیمی

ماشین لباسشویی جی پلاس بر روی خط تولید قرار گرفت+مشخصات و قیمت

بهنام وحیدی

ارسال دیدگاه