لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی پاکشوما
سایر خبرها

آمادگی برای توزیع کالاهای اساسی در شبکه تعاونی‌ها

xvision
candy

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، معاون امور اقتصادی اتاق تعاون ایران گفت: بخش تعاون مسئولیت توزیع گوشت منجمد برای اعضای خودش در سطح کشور را برعهده دارد و ماموریت و مسئولیت آن فقط در رابطه با اعضا است.

محمدعلی ضیغمی معاونت اقتصادی و امور بین‌الملل اتاق تعاون ایران، با بیان اینکه بخش تعاون مأموریت و مسئولیتی عمومی ندارد، بیان کرد: شبکه تعاونی کشور در ارتباط با کالایی که در اختیارش قرار می‌گیرد فقط در خصوص اعضا و بخش تعاون مسئولیت دارد.

وی گفت: شبکه توزیع تعاونی و تعاونی‌های مصرف از ابتدای انقلاب در عرصه‌های مختلف و هرجایی که نظام اجرایی کشور نیاز به مدیریت در حوزه توزیع و به ویژه توزیع هدفمند داشته، کنار نظام اجرایی کشور بودند و خدمات رسانی کرده‌اند.

ضیغمی با اشاره به ویژگی‌های این شبکه اظهار داشت: این مجموعه ویژگی‌هایی دارد و ابزار مناسبی برای نظام اجرایی در حوزه تنظیم بازار است و این نقش را مخصوصاً در ایام خاص، ایام پرمصرف، شرایط تحریم گذشته، شرایط توزیع کالای یارانه‌ای و نظیر آن ایفای کرده است باید توجه داشت که تعدد فروشگاه به صورت زنجیره‌ای، منسجم و پراکنش مناسب در تمام نقاط کشور از ویژگی‌های مهم شبکه تعاون است بر اساس آمار ما حدود ۶ هزار فروشگاه در قالب اتحادیه‌های تعاونی مصرف در سراسر کشور داریم که شبکه گسترده‌ای محسوب می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: ویژگی دوم اینکه، این فروشگاه‌ها به صورت مدیریت شده و زنجیره‌ای قابلیت انجام کار را دارند. علاوه بر اینکه مجموعه تعاونی‌ها یک بخش عمومی، مردم نهاد و اجتماعی محسوب می‌شود و از این منظر بیشتر مورد توجه و اعتماد است و این ویژگی‌ها شرایطی را فراهم می‌کند از این شبکه در مواردی که ذکر شد، همواره نظام توزیع کشور از این نظام بهره برده است.

وی گفت: آنچه در این مقطع زمانی خاص مورد توجه است این است که با توجه به ویژگی وضعیت اقتصادی، مسائلی که در تأمین منابع ارزی هست، همچنین تفاوتی که در قیمت ارز است و به تبع آن تفاوتی که در قیمت کالا وجود دارد، قاعدتاً برای کالاهایی که به نوعی از یارانه دولت استفاده می‌کنند و منشأ آن ارز با قیمت ارزان‌تری است این کالاها را در نظام توزیع به نحوی مدیریت کرد که به دست مصرف کننده نهایی برسد چراکه دولت هزینه گزافی را بابت تأمین این کالاها با ارز ارزان‌تر پرداخت می‌کند.

معاون اقتصادی و امور بین‌الملل اتاق تعاون ایران تصریح کرد: مهمترین کالایی که مورد توجه عمومی است در حال حاضر، گوشت است که با توجه به قیمت بالای آن امکان تأمین آن برای همه اقشار مردم به صورت کافی نیست و در نتیجه گوشتی که با استفاده از ارز دولتی تأمین می‌شود باید در نظام توزیع مناسب‌تری به دست مصرف‌کننده برسد. وی افزود: مسئولین تنظیم بازار تصمیم گرفتند که کالاها به جای اینکه توزیع عمومی شود در اختیار جامعه هدف قرار بدهد. یکی از شبکه‌هایی که می‌توانست در این حوزه ایفای نقش کند، شبکه‌های تعاونی هستند چراکه شبکه‌های تعاونی اعضا دارند و این اعضا دارای شناسنامه و کارت عضویت هستند و از این طریق، این فروشگاه‌ها می‌توانند به صورت مدیریت شده و نظارت پذیر کالا را مستقیم به مصرف کننده نهایی که جز این جامعه هدف دولت هم تلقی می شود برسد یعنی در بخش کارمندان، کارگران و فرهنگیان این شبکه‌های تعاونی می‌توانند انجام وظیفه و ایفای نقش کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا شبکه تعاون می‌تواند برای سایر بخش‌ها نیز ایفای نقش کند، بیان داشت: اگر دولت، تصمیم بگیرد که از طریق بخش تعاون جامعه هدف دیگری را پوشش دهد، این امکان و آمادگی در بخش تعاون وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سامانه هوشمند توزیع اقلام اساسی اشاره کرد و گفت: در اتاق تعاون برای مدیریت هدفمند توزیع برای اقلام اساسی نه برای یک کالای خاص و نه برای یک بخش، بلکه با توجه به شرایط حال حاضر و با تکیه بر تجارب و تخصص کارشناسان آی تی، سامانه‌های توزیعی ایجاد کردیم که این سامانه‌ها نظارت‌پذیر هستند و به صورت حتی توزیع غیرفروشگاهی و البته به صورت مدیریت شده و نظارت پذیر از مرحله تأمین تا مصرف کننده نهایی، قابلیت اجرایی دارد.

وی تاکید کرد: این شبکه قوی، منسجم و قابل اعتمادی است که می‌تواند کمک خوبی برای نظام توزیع کشور در ابعاد مختلف باشد.

این مقام در خصوص فرآیند درخواست گوشت مراجعه به اتاق تعاون ایران را لازم ندانست و گفت: سه بخش کارمندان، فرهنگیان و کارگران در سطح کشور تعاونی و نظام توزیع دارند و از همین طریق شبکه تعاونی‌شان اطلاع رسانی کرده و به عنوان مثال اتحادیه بر اساس میزان کالایی که دریافت می‌کنند و به تعاونی‌های زیرمجموعه اطلاع‌رسانی کرده و بدون درخواست و مراجعه به اتاق تعاون، کالای مورد نیاز را دریافت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: اتاق تعاون یک بخش هماهنگ کننده و مدیریتی کار را به عهده دارد و بخش‌های اجرایی اتحادیه‌های سراسری هستند./مهر

انتهای پیام/

butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

در ایام ماه مبارک رمضان کالاهای اساسی هیچگونه افزایشی نخواهد داشت

بهنام وحیدی

جلوگیری از خروج کالاهای اساسی به صورت مسافری

بهنام وحیدی

۱۰۰ درصد معادل ارز تخصیصی، کالاهای اساسی وارد کشور شد

بهنام وحیدی

ارسال دیدگاه