سایر خبرها

ارتباط مغز با خرید یک محصول

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، در ابتدای این موضوع باید این سوال را مطرح کرد که آیا مغز یک شخص در انتخاب یک محصول نقش دارد یا نه؟ آیا می توانیم از طریق مغز، حواس یک شخص را جهت خرید یک محصول درگیر کرد؟

از زمان های گذشته با توجه به محدودیت انتخاب کالا توسط خریدارن، خرید به صورت منطقی انجام نمی شود اما امروزه با توجه به اینکه رقابت در فضای کسب و کار زیاد و تعداد محصولات موجود در هر کسب و کاری نیز زیاد است، انتخاب برای مصرف کننده ها سخت و اغلب خرید برای مشتریان سخت و دردناک است. اما باید زمان خرید احساس امنیت را برای مشتریان فراهم نمود در زمان کنونی باید هنگام خرید یک محصول فروشنده مغز خریدار را مبنی بر خرید یک کالا درگیر نماید تا برای مشتری احساس خوشایندی پدید آید.

برخی عوامل شناختی هستند و برخی عوامل هیجانی، مشتری ها تحت تاثیرعوامل مختلف تصمیم بر خرید یک کالا میگیرند مواردی مثل عواطف، شناخت و احساسات اما هوشیارانه خرید نمی کنند و برخی اوقات تحت تاثیر موارد زیرین مغز مثل موارد ذکر شده در بالا خرید می کنند جالب است بدانید نود درصد از تصمیمات ما برای خرید یک کالا شاید هوشمندانه نباشد.

امروز حواس پنچ گانه ما مثل حس بویایی، بینایی، شنیداری و … نیز در انتخاب یک کالا موثر است. یک محصول را در یک فروشگاه در نظر بگیرید یک مشتری آن را برمیدارد و نگاه میکند و سریع آن را خرید می کند و همان محصول را یک شخص دیگر نگاه میکند و سر جایش میگذارد. پس در علم جدید بازاریابی با نام نورو مارکتینگ حواس و حرکت و شناخت مشتریان برای انتخاب یک کالا موثر خواهد بود.امروزه مغز انسان در ابعاد مختلف زندگی و حتی در خرید جز عواملی است که تاثیر گذار خواهد بود بنابراین امروز پیشرفت و تکنولوژی و دانش بشری بر حیطه بازاریابی نیز تاثیر گذار بوده به نحوی که رشته بازار یابی عصبی به وجود آمده است که در این روش مطالعه شده بر روی مغز خریداران که مهمترین راه برای شناخت رفتار خریداران محصول یا خدمات است.

بنابراین امروزه به این نتیجه می رسیم که با استفاده از علم بازاریابی عصبی و با درگیر کردن مغز انسان در خرید یک کالا و استراتژی های ما بر اساس درک شناخت عواطف و احساسات مشتریان می توان رفتار مصرف کننده را شناسایی و او را درگیر خرید یک کالا نمود بنابراین درگیر کردن مغز یک شخص به سوی فروشنده یک موضوع مهم و قابل اهمیت تلقی می شود.

یاداشت : حامد کلاهدوزان
کارشناس مدیریت کسب و کار

اخبار مرتبط

چگونه برنده رقابت در بازار فروش شویم؟

بهنام وحیدی

ارسال دیدگاه