لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی بنس
جهاد کالا
آموزش اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست
xvision

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، ماشین ظرفشویی به منظور راحت تر کردن امور منزل و صرفه جویی در وقت و هزینه آب و برق طراحی شده است و بسیاری از ظروف را می تواند در آن قرار داد اما شستن برخی از وسایل با آن توصیه می نمی شود و به همین دلیل لیستی از وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست در این بخش گرداوری شده است.

قراردادن برخی از ظروف و وسایل در ماشین ظرفشویی منجر به خراب شدن آن ها می شود و به همین دلیل باید با اطمینان از آسیب ندیدن وسایل، آن ها را باید در ظرفشویی قرار داد و بالعکس بهتر است که برخی از ظروف آشپزخانه و یا حتی موادغذایی با ماشین ظرفشویی شسته شود اگرچه باید توجه داشته باشید که همه این اشیا نمی‌توانند یا نباید در کنار ظروف و یا قابلمه‌ها شسته شوند.در لیست وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست نام چاقو، وسایل چوبی و رنده به چشم می خورد که در ادامه به بررسی کامل این وسایل و دلیل قرار ندادن آن ها در این محصول خانگی پرداخته شده است.

ظروف چوبی

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف چوبی

ظروف چوبی از جمله وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شسته شود زیرا آب داغ و پودرهای مخصوص ماشین ظرفشویی منجر به از بین رفتن روغن این سری وسایل و آسیب زدن به آن ها می شود.

توصیه می شود که ظروف چوبی مانند سینی، تخته گوشت و یا کفگیر با دست و کمی مایع ظرفشویی شسته شود و باید از ماندن طولانی مدت این وسایل در داخل آب خودداری کرده زیرا تماس زیاد با آب منجر به باد کردن و تغییر شکل آن ها می شود.برای ظروف چوبی بسیار چرب می توان از آب گرم و کمی وایتکس کمک گرفت.

علاوه براین، ظروف چوبی نظیر تخته گوشت دارای شیارهایی هستند که در صورت شسته شدن با ماشین ظرفشویی به خوبی تمیز نمی شوند و دمای بالای آب می تواند آن ها را خم کند.

چاقو

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف چوبی

قرار دادن چاقو در ماشین ظرفشویی یه دو دلیل احتمال پاره شدن سبد ظرفشویی و تاثیر پودر ظرفشویی بر عملکرد آن در لیست وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و به همین دلیل بهتر است از قرار دادن آن در داخل ماشین خود خودداری کنید.

چاقو یک وسیله تیز و برنده است و به همین دلیل احتمال پاره شدن سبد وجود دارد. از طرفی دیگر، جابه جایی آن خطرناک بوده و هنگام خالی کردن ظروف می تواند به کودک و یا حتی خود شما آسیب بزند. بهتر است که چاقوهای خود را با دست شسته و سپس با حوله خشک کنید تا همیشه همانند کیفیت روز اول عمل کرده و کند نشود.

ظروف چینی گران و تزئین شده

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف چینی

معمولا توصیه می شود که از قرار دادن ظروف چینی گران و تزئین شده در داخل ماشین ظرفشویی اجتناب کنید زیرا امکان خراب شدن تزئینات و یا گل های آن با آب داغ و پودر ظرفشویی وجود دارد. علاوه براین، برای جلوگیری از خط و خش افتادن بر روی این ظروف آن ها را با دست بشورید.

بیشتر بخوانید:

اصطلاحات ماشین ظرفشویی که باید بدانید!

ظروف دارای برچسب

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف دارای برچسب

برخی از ظروف و یا بطری ها دارای برچسب هستند که احتمال جدا شدن آن ها در هنگام شستشو وجود دارد و باید ظروف دارای برچسب با دست شسته شود و یا برچسب آن ها پیش از قرار دادن در ظرفشویی جدا شود.

برچسب ظروف و بطری ممکن است منجر به مسدود شدن مجاری آب و یا آبپاش ها و در نهایت خراب شدن دستگاه شما شود.

رنده و الک

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست

رنده و الک دارای سوراخ های ریزی هستند که آب از آن ها خارج شده و به همین دلیل در ماشین ظرفشویی خوب شسته نمی شوند. از طرفی دیگر، وسایل تیزی مانند رنده موجب پاره شدن سبد و آسیب به قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی می شود.

ظروف مسی

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست

سیاه شدن و خوردگی یکی از مشکلات رایج ظروف مسی است که برای جلوگیری از آن باید از قرار دادن آن ها در داخل ماشین ظرفشویی و شستن با پودرهای قوی خودداری کنید.

ظروف مسی در گذشته گزینه اصلی برای پخت و پز تلقی می شده و طی سال های اخیر نیز با عرضه مدل های متنوع رایج شده است. این ظروف حتما باید با دست شسته شود.

ظروف عایق تفلون

اکثر ظرف و قابلمه های تفلون امروزی در ماشین ظرفشویی قابل شستشو هستند اما بهتر است که نسخه های قدیمی تر در ماشین ظرفشویی قرار نگیرد در هنگام خرید حتما به دفترچه راهنما و علامت های شستشو توجه داشته باشید.

ظروف چدنی

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف چدنی

ظروف چدنی به دلیل شستن راحت برای پخت انواع غذا کاربرد دارند و در لیست لوازم محبوب آشپزخانه قرار می گیرند اما تماس زیاد با مواد شوینده شیمایی و آب گرم  می تواند سطح چدن آن را ساییده کند. توصیه می شود که این ظروف خود را با ماشین ظرفشویی نشورید و هنگام شستشو با دست، زمان را کوتاه کنید.

لیوان های عایق دار و فلاسک

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و لیوان

از قرار دادن لیوان های عایق دار و فلاسک در داخل ماشین ظرفشویی خودداری کنید زیرا به مرور زمان در اثر تماس زیاد با آب گرم خاصیت و کارایی خود را از دست می دهند.

لیوان های عایق دار و فلاسک برای سرد و یا گرم نگهداشتن نوشیدنی ایده ال هستند و به همین منظور برای نگهداری از آن ها باید دقت لازم را داشت. البته برخی از آن ها دارای برچسب شستشو با ماشین ظرفشویی هستند.

ظروف آلومینیومی و رویی (روحی)

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف آلومینیومی

یکی از مشکلات رایج سیاه شدن ظروف روحی در ماشین ظرفشویی است و در واقع قرار دادن ظروف آلومینیومی و رویی در ماشین ظرفشویی منجر به کدر و تیره شده آن ها می شود زیرا مواد شوینده قلیایی بوده و تماس زیاد آن با این ظروف ها توصیه نمی شود.

برای جلوگیری سیاه شدن ظروف روحی در ماشین ظرفشویی می توان از آبلیمو کمک گرفت. علاوه براین، احتمال به وجود آمدن حفره های ریز و خوردگی نیز افزایش پیدا می کند البته امروزه کمتر از ظروف و قابلمه های رویی استفاده می شود.

زودپز

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و زودپز

زودپز ها مجهز به سوپاپ هایی هستند که طی فرآیند شستشو با ماشین ظرفشویی مواد غذایی در داخل این سوپاپ گیر کرده و منجر به مسدود شدن آن ها و در نهایت انفجار زودپز می شود.

علاوه بر این، شستشوی زیاد زودپز با آب گرم و مایع مخصوص ماشین ظرفشویی منجر به از بین بردن لایه سیلیکونی آن می شود.

تابه های نچسب

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و تابه های نچسب

دمای بالا در مرحله خشک کن ظرفشویی می تواند منجر به خراب شدن روکش تابه های نچسب شود اگرچه اکثر این محصولات دارای برچسب شستشو در ظرفشویی هستند و مانعی وجود ندارد.

بهتر است که تابه های نچسب با دست شسته شود و درصورت قرار دادن در ماشین ظرفشویی از فعال کردن مرحله خشک کن صرف نظر کنید.

ظروف ملامین و آکرلیک

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ملامین

علاوه بر تابه های نچسب، دمای بالا در مرحله خشک کردن و همچنین مواد شوینده شیمایی و قوی می تواند منجر به رنگ پریدگی و پوسته پوسته شدن ظروف ملامین و آکرلیک شود.

ظروف ملامین و آکرلیک نازک بوده و در رنگ بندی و طرح های متنوع به بازار عرضه می شود که برای جلوگیری از خراب شدن باید با دست شسته شود.

ظروف آرکوپال در ماشین ظرفشویی

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست و ظروف آرکوپال

در بعضی موارد دیده شده است که قرار دادن زیاد ظروف آرکوپال در ماشین ظرفشویی موجب زرد شدن آن می شود و به همین دلیل باید با دست شسته شود.

این ظروف از قیمت بالایی برخوردار بوده و باید در نگهداری صحیح از آن دقت شود. توصیه می شود که از شستشو  ظروف آرکوپال در ماشین ظرفشویی خودداری کنید.

ظروف پلاستیکی نازک

وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست

حرارت و دمای بالا برای ظروف پلاستیکی نازک نیز مضر بوده و منجر به آب شدن آن می شود. امکان شستشوی اکثر پلاستیک های موجود در بازار در ظرفشویی وجود دارد. پیش از خرید حتما باید به برچسب و علایم شستشو دقت کنید. علاوه براین، مواد پلاستیکی در  اثر برخورد با مواد شوینده قوی واکنش نشان داده و ماده خطرناکی به نام BPA تولید می کند.

ظروف کریستالی نازک

ظروف کریستالی نازک و ظرف هایی که نباید با ماشین ظرفشویی شست

ظروف کریستالی نازک بسیار حساس و شکننده هستند و امکان کدر شدن آن ها در تماس با مواد شوینده قوی وجود دارد.

چدن گاز در ماشین ظرفشویی

چدن گاز در ماشین ظرفشویی و وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست

شستشوی چدن گاز در ماشین ظرفشویی یکی از سوالاتی است که بارها از سوی بانوان مطرح شده و برخی از خانم ها ترجیح می دهند که این کار را به ماشین ظرفشویی خود بسپارند.

چربی چدن گاز بسیار بالا بوده و روش های زیادی برای تمیز کردن آن وجود دارد که یکی از این راهکارها قرار دادن چدن گاز در ماشین ظرفشویی است. البته بهتر است که برای پاک کردن چربی و شستشوی آن ها از سرکه و یا جوش شیرین استفاده شود.

آشنایی با وسایلی که نباید با ماشین ظرفشویی شست ارتباط مستقیم با آسیب ندیدن ماشین ظرفشویی قرار دارد زیرا قرار دادن برخی از وسایل نظیر چاقو منجر به پاره شدن لاستیک و اجزای دستگاه می شود. تمیز کردن صحیح ماشین ظرفشویی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و یکی از روش های اصولی و راحت تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه است.

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه یک فنجان از سرکه سفید را درون یک ظرف یا فنجان بریزید و آن را بر روی قفسه شستشوی بالایی قرار دهید. همانطور که می شویید، سرکه ماشین ظرفشویی شما را ضدعفونی می کند.

انتهای پیام/

 

emersan
butaneindustrial
sam

اخبار مرتبط

بهترین ظرفشویی بوش در بازار ایران و جهان+مشخصات

نفیسه رحیمی

ماشین ظرفشویی با پوشش نانویی ضد زنگ در بازار ایران

بهنام وحیدی

ارزانترین ماشین ظرفشویی های موجود در بازار را بشناسید +ویدیو

نفیسه رحیمی

ارسال دیدگاه