تلویزیون سام الکترونیک
لوازم خانگی جی پلاس
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی
محمدرضا کلامی خطاب به تولیدکنندگان لوازم خانگی :

تمامی تولیدکنندگان در طرح ویژه تامین لوازم خانگی ارزان مشارکت کنند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، پس از انتشار خبر اعطای تسهیلات ارزی 600 میلیون دلاری به گروه انتخاب که با انتقاد شدید تولیدکنندگان و همچنین انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همراه بود، حال خبر می رسد که محمدرضا کلامی؛سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت از تمامی تولیدکنندگان خواسته تا در طرح ویژه تامین لوازم خانگی ارزان مشارکت کنند.

در همین رابطه بخوانید:

انحصار در صنعت لوازم خانگی به کمک وزارت صنعت و بانک مرکزی

بر اساس این گزارش صبح امروز ال کا ایران خبری در خصوص اعطای تسهیلات 1/5 میلیارد دلاری به تولیدکنندگان لوازم خانگی را منتشر کرد که بنا بر گفته ی عباس هاشمی؛ رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، قرار بود 40 درصد از این تسهیلات (600 میلیون دلار) به گروه انتخاب برسد و 60 درصد باقی مانده بین 230 تولیدکننده دیگر تقسیم شود.

حسین مدرس خیابانی

آنطور که رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفته بود این تصمیم بانک مرکزی و وزارت صنعت بدون هماهنگی و مشورت با انجمن صنایع لوازم خانگی ایران صورت گرفته و این کار در حقیقت نوعی توزیع رانت است. مشکل اصلی این تصمیم ایجاد انحصار در صنعت لوازم خانگی برای یک تولیدکننده خاص بود و همین امر سبب شده بود تا دیگر شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی نسبت به این موضوع ابراز نارضایتی کنند.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که وزارت صنعت تصمیم گرفت با همکاری تولیدکنندگان لوازم خانگی طرحی را عملیاتی کند که طی آن لوازم خانگی ارزان به دست قشر آسیب پذیر و کم درآمد جامعه برسد.

در همین رابطه بخوانید:

جزئیات طرح ویژه تخصیص سبد لوازم خانگی به اقشار آسیب‌پذیر

عرضه لوازم خانگی به زوج های جوان با دستور ویژه سرپرست وزارت صنعت

به نظر می رسد انتقادات رسانه ها و تولیدکنندگان لوازم خانگی موثر بوده و احتمالا وزارت صنعت، معدن و تجارت از این تصمیم خود منصرف شده است.

در همین رابطه محمدرضا کلامی، دبیر ستاد تنظیم بازار در گفتگو با شاتا با اعلام این مطلب افزود: در این طرح مشارکت از تمامی تولیدکنندگانی که قادر باشند، تمام یا بخشی از ۵ قلم کالای پرمصرف اعلامی را تامین کنند، دعوت به عمل می آید تا در طرح ویژه تامین لوازم خانگی ارزان مشارکت کنند.

عرضه مستقیم لوازم خانگی

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی در توضیح این مطلب افزود: ممکن است برخی تولید کنندگان بتوانند هر ۵ قلم کالا را در قالب این طرح تولید کنند و برخی دیگر برای تولید چند قلم کالا یا حتی یک قلم از این مجموعه اعلام آمادگی کنند.

کلامی با تاکید بر اینکه پیش از این نیز ستاد تنظیم بازار از تمامی تولیدکنندگانی که قابلیت مشارکت در این طرح را دارند، دعوت به عمل آورده بود، اضافه کرد: در هر دو حالت ستاد تنظیم بازار از مشارکت واحدهای تولیدی اسقبال می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه تا کنون دو تولید کننده داخلی برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: ستاد تنظیم بازار برای اجرایی شدن مشارکت سایر تولیدکنندگان، در انتظار اعلام کتبی واحدهای تولیدی است .

وی با اشاره به اینکه در این بسته‌های حمایتی 5 قلم کالای اصلی مورد نیاز هر خانوار شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و جاروبرقی تدارک دیده شده است، گفت: باز هم تاکید می‌کنم حتی اگر تولید کننده‌ای یک قلم از این اقلام را می تواند در قالب این طرح تامین کند، قادر به مشارکت در این طرح خواهد بود .

ماشین لباسشویی جی پلاس

کلامی گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، بسته لوازم خانگی شامل ۵ قلم کالای اعلام شده برای گروه های هدف، قیمتی کمتر از ۱۰ میلیون تومان را داراست .

به گفته وی در مرحله اول طبق برنامه ریزی های صورت گرفته این بسته به زوج های جوان واجد شرایطی که تحت پوشش سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری و همچنین تعاونی‌های کارگری و کارمندی هستند، تخصیص خواهد یافت.

انتهای پیام/

emersan

اخبار مرتبط

محبوبترین برندهای لوازم خانگی از نگاه مردم ایران زمین

صنعت لوازم خانگی؛ تشنه سرمایه در گردش، داخلی‌سازی و ساماندهی قاچاق

بهنام وحیدی

تهیه طرح جدید کارت اعتباری خرید کالا توسط بانک مرکزی/ طرح وزارت صنعت مسکوت ماند

admin

ارسال دیدگاه