لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی بنس
جهاد کالا
آموزش اخبار لوازم خانگی

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه با ذکر چند روش ساده

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه
xvision

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، هود آشپزخانه به دلیل اینکه به طور مستقیم با بخار و چربی غذا در ارتباط است، به سرعت کثیف می شود و در این بخش قصد داریم تا نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه و یا نحوه سرویس هود آشپزخانه را آموزش دهیم. شاید در نگاه اول تمیز کردن این دستگاه کمی سخت به نظر برسد اما با رعایت چند نکته و خواندن این مطلب به راحتی می توانید این کار را انجام دهید و در نهایت از نتیجه راضی باشید.

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه شامل دو بخش بیرونی و درونی این دستگاه می شود که مطمئنا تمیز کردن بخش داخلی برای اکثر افراد سخت تر است و سوالات زیادی مانند چگونه فیلتر هود را باز کنیم ذهن اکثر کاربران را درگیر کرده است که در ادامه تلاش شده تا به تمامی آن ها پاسخ داده شود.

برای تمیز کردن چربی و از بین بردن بوی نامطبوع هود آشپزخانه و یا به عبارت دیگر نحوه سرویس هود آشپزخانه روش های مختلفی وجود دارد که معمولا استفاده از مواد طبیعی مانند جوش شیرین، سرکه و … رایج تر است و از طرفی دیگر خطر مواد شیمیایی را ندارند.برای تمیز کردن دو بخش بیرونی و خارجی هود می توان از این مواد بهره برد.  در این بخش با نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه برای هر دو قسمت آشنا خواهیم شد.

تمیز کردن بخش بیرونی هود

تمیز کردن بخش بیرونی هود

پیش از تمیز کردن بخش بیرونی هود و در واقع بیش از پرداختن به نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه حتما توجه کنید که جنس هود شما چیست و متناسب با آن برای تهیه پاک کننده اقدام کنید. به عنوان مثال برای تمیز کردن هودهایی استیل از اسپری مخصوص لوازم خانگی استیل استفاده کنید.

برای تمیز کردن بخش بیرونی هود می توانید از ترکیب آب و صابون برای مدل های استیل بهره برد. در ابتدا پاک کننده را بر روی پارچه مورد نظر اسپری کرده و به آرامی تمامی چربی های را پاک کنید و سپس با کمک یک دستمال تمام قسمت های بیرونی هود را خشک کنید.

تمیز کردن بخش داخلی هود

تمیز کردن بخش داخلی هود

تمیز کردن بخش داخلی هود به نسبت بخش خارجی آن زمان بر است و باید مراحل بیشتری را انجام داد. به منظور راحت تر پاک کردن چربی از روی هود می توانید در ابتدا یک قابلمه آب را بر روی گاز قرار دهید و در واقع با کمک بخار آب لکه ها را پاک کنید البته تمامی جوانب ایمنی را رعایت کرده و با نهایت دقت تمیزکاری کنید. در این مرحله باید به داخل هود اسپری کنید و سپس با کمک اسفنج و یا پارچه تمامی چربی و لکه ها را پاک کرد. برای لکه های سخت تر می توان از پاک کننده های قوی تر کمک گرفت و اجازه دهید مواد تمیز کننده برای مدتی بر روی لکه باقی بماند و سپس با دستمال پاک کنید.

بیشتر بدانید:

راهنمای خرید هود برای آشپزخانه

تمیز کردن مرتب هود مانع از ایجاد لکه های سخت و تجمع چربی می شود و در نهایت نظافت آن آسان تر است پس در فواصل زمانی کوتاه این کار را انجام دهید. تمیز کردن فیلتر هود یکی از مراحل مهم نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه است که نباید نادیده گرفت اما پیش از تمیز کردن باید به سوال چگونه فیلتر هود را باز کنیم پاسخ دهیم.

چگونه فیلتر هود را باز کنیم

چگونه فیلتر هود را باز کنیم

پیش از پاسخ به سوال چگونه فیلتر هود را باز کنیم باید بدانید که معمولا در دو نوع در بازار موجود هستند و تمیز کردن آن بسیار ضروری بوده و از فشار آمدن به موتور جلوگیری می کند. فیلترهای آلومینیومی در زیر هود قرار می گیرند و برای جدا کردن آن ها نیاز به ابزار خاصی نیست و تنها نیروی دست کافی است اگرچه نقش مهمی در جلوگیری از ورود چربی به داخل موتور دارند.

نوع دیگری از فیلتر در بازار موجود است که با عنوان فیلترهای ذغالی شناخته می شوند و باید آن ها را تعویض کرد و امکان شستن آن ها وجود دارد. این مدل ها فیلترینگ بهتری دارند و با باز کردن پیچ و مهره های اطراف آن می توان فیلتر جدا کرد و سپس فیلتر نو را جایگزین کنید. جالب است بدانید که برخی از هود ها می توانند زمان تعویض فیلتر را هشدار دهند.

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

  • برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه می توانید از مواد تمیز کننده و همچنین جوش شیرین کمک بگیرید.
  • برای تمیز کردن فیلتر هود با جوش شیرین باید فیلترها را در داخل محلول آب گرم و جوش شیرین قرار دهید و در صورت لزوم با یک برس چربی ها را از بین ببرید.
  • اجازه دهید فیلتر ها حداقل 15 الی 30 دقیقه در محلول آب گرم و جوش شیرین قرار بگیرند.
  • امکان شستن فیلترها با ماشین ظرفشویی وجود دارد اما توجه داشته باشید برای فیلترهای خیلی کثیف روش بالا مناسب تر است.
  • پس از پایان کار اجازه دهید که فیلترها کاملا خشک شود و سپس در جای خود قرار دهید.

تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه با سرکه و جوش شیرین

تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه

برای تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه با سرکه و جوش شیرین در ابتدا به یک قابلمه آب جوش نیاز دارید. فیلترها را در آب در حال جوش قرار دهید و سپس سه قاشق غذاخوری سرکه به آب اضافه کنید و در نهایت به آرامی و با احتیاط کامل دو قاشق غذاخوری جوش شیرین در داخل محلول سرکه و آب بریزید. توجه داشته باشید که قابلمه را از آب پر نکنید زیرا با اضافه کردن جوش شیرین و آب واکنش می دهد.

فیلترها بعد از گذشت زمان از آب خارج کنید و با یک برس تمامی چربی ها را از بین ببرید و بعد از خشک شدن کامل آن ها را در جای خود قرار دهید. تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه با سرکه و جوش شیرین یکی از روش های متداول بوده که دیگر نیازی به استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی نیست.

همان طور که در بالا گفته شد برای تمیز کردن هود می توان از مواد شوینده شیمایی و همچنین مواد طبیعی کمک گرفت و افراد بنا به دلایلی مختلفی یکی از این روش ها را امتحان کنند که در ادامه استفاده از صحیح از هر دو ماده توضیح داده شده است.

تمیز کردن هود آشپزخانه با مواد شوینده شیمیایی

تمیز کردن هود آشپزخانه با مواد شوینده شیمایی

تمیز کردن هود آشپزخانه با مواد شوینده شیمیایی اگرچه بهترین راهکار نیست اما گاهی به دلیل در دسترس نبودن مواد طبیعی و یا وجود لکه های سخت مجبور به استفاده از این مواد هستیم که در مرحله نخست توجه داشته باشید حتما از دستکش استفاده کنید.

برای تمیز کردن هود آشپزخانه با مواد شوینده شیمیایی می توان به سراغ مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی، گاز پاک کن و یا اسپری های چند منظوره بروید که در بالا اشاره شد برای از بین بردن چربی های بخش بیرونی باید از اسپری مخصوص هود بهره برد. به عنوان مثال برای پاک کردن لکه های هودهایی از جنس استیل می توان از شوینده های حاوی تترا کمک گرفت که البته توصیه می شود از این نوع مواد برای پاک کردن هودهایی از جنس پلاستیک استفاده نکنید.

تميز كردن هود آشپزخانه با سرکه

تميز كردن هود آشپزخانه با سرکه

سرکه و جوش شیرین از جمله موادی هستند که برای امور تمیز کاری بسیار کاربردی بوده و حضور آن در هر خانه ای الزامی است. برای تميز كردن هود آشپزخانه با سرکه باید آب و سرکه را به طور مساوی ترکیب کنید و سپس در داخل یک اسپری بریزید و در نهایت با این محلول معجزه گر تمامی چربی های بخش داخلی و خارجی هود را از بین برد.

تميز كردن هود آشپزخانه با سرکه برای لکه های سخت نیز استفاده می شود که در این حالت باید این مواد چند دقیقه بر روی هود باقی بماند و سپس با کمک یک دستمال تمامی مواد را پاک کرده و در نهایت هود را خشک کنید.

از بین بردن چربی هود با جوش شیرین

از بین بردن چربی هود با جوش شیرین

جوش شیرین به عنوان یک ماده طبیعی همه کاره برای تمیز کاری شناخته می شود که به راحتی همه جا را برق انداخته و تمیز می کند. برای از بین بردن چربی هود با جوش شیرین می توان آن را به صورت خمیر آماده کرد و یا در اسپری ریخت.

در روش از بین بردن چربی هود با جوش شیرین در حالت اسپری باید در ابتدا محلول جوش شیرین تهیه کرد و ترکیب آب و جوش شیرین را بر روی هود آشپزخانه اسپری کنید و سپس با یک مسواک یا اسفنج به خوبی لکه ها را از بین ببرید. خمیر جوش شیرین نیز می تواند به راحتی چربی را پاک کند و با کمک یک مسواک می توان آن را به بدنه هود زد.

سخن آخر

هود آشپزخانه کثیف می تواند ضمن این ظاهر آشپزخانه را بد جلوه دهد، به فضای خوبی برای رشد انواع میکروب ها تبدیل شود پس بهتر است که طی فواصل زمانی کوتاه اقدام به تمیز کردن آن کنید. با توجه به روش های توضیح داده شده در مطلب نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه به خوبی می توان از پس این کار بر بیاید. اما در این میان ممکن است سوالاتی در ذهن مخاطب ایجاد شود و یا اینکه بپرسند که راهکارهای ذکر شده برای تمیز کردن سایر وسایل مشابه مانند اجاق گاز موثر است. شاید برخی از روش های معرفی شده برای پاك كردن چربي گاز کاربرد داشته باشد اما باید گفت که بهتر است از روش های بالا تنها برای تمیز کردن چربی و لکه هود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

تمیز کردن اجاق گاز با چند ترفند ساده و کاربردی

مخاطبان می توانند برای پاك كردن چربي گاز به مطالبی با عنوان های ترفندهای تمیز کردن اجاق گاز مراجعه کنند.

انتهای پیام/

emersan
butaneindustrial
sam

اخبار مرتبط

ادغام هود و مایکروفر در محصول جدید سامسونگ

بهنام وحیدی

اجاق خورشیدی قابل حمل یا پاور بانک!

بهنام وحیدی

لوازم خانگی آلتون ساخت کجاست ؟ / مشخصات و قیمت محصولات آلتون

نفیسه رحیمی

ارسال دیدگاه