اخبار لوازم خانگی

طرح جمع‌آوری و جایگیزینی یخچال‌های کهنه اجرا می‌شود

ال کا ایران : مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) از اجرای طرح جمع‌آوری یخچال‌های فرسوده خبر داد و افزود: در این طرح با همکاری سه کارخانه تولیدکننده، یخچال‌های فرسوده جمع‌آوری شده و یخچال جدید با 20 تا 30 درصد تخفیف به متقاضیان تحویل می‌شود.

admin | 8 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، سیدحسین سجادی در نشست خبری که در سالن کنفرانس سابا برگزار شد، اظهار داشت: انرژی یکی از پرسودترین کالاهای اقتصادی است و بازار کارایی انرژی در دنیا در سال گذشته حدود 315 میلیارد دلار برآورد می‌شود، بنابراین سرمایه‌گذاری در این زمینه بسیار جذاب است و اشتغال، سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی را به‌همراه دارد.

وی ادامه داد: در سال گذشته دولت و مجلس بستر‌های بسیار خوبی را در بخش انرژی پی‌ریزی کرده‌اند که مهم‌ترین آنها قانون رفع موانع تولید است، این قانون جذابیت‌های بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی کشور ایجاد کرده است.

سجادی با اشاره به اشتیاق سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در بازار انرژی ایران گفت: در بخش بهره‌وری انرژی دولت مابه‌التفاوت حاصل از طرح‌های افزایش راندمان انرژی رذا تضمین می‌کند و در این بخش طرح‌های مختلفی را در دست اجرا داریم.

وی یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی را که سابا در ماه‌های اخیر پیگیری و به انجام رسانده، طرح جایگزینی سیستم خنک‌کننده یخچال و یخچال فریزر عنوان کرد و افزود: در این طرح سامانه جدید R600 جایگزین R134 شده است؛ مبردهای جدید مزیت‌هایی همچون ارزان‌تر بودن، کارایی بالاتر و سازگاری با محیط زیست دارد و هم‌اکنون با سه کارخانه تولیدکننده یخچال برای اعطای تسهیلات جهت تغییر خط تولید این کارخانه‌ها مذاکره شده است. 

سجادی ادامه داد: حاصل این کار ارتقای یک تا دو رتبه‌ای مصرف انرژی در یخچال‌ها و فریزرها است که با احتساب تولید 660 هزار دستگاه یخچال با سامانه جدید، رقم بسیار بالایی از صرفه‌جویی در زمینه مصرف خانگی حاصل خواهد شد.

مدیرعامل سابا طرح مهم دیگر را راه‌اندازی سامانه فهام عنوان کرد و افزود: طرح فهام در واقع زیر ساخت مورد نیاز شبکه هوشمند یعنی ساخت و راه اندازی کنتورهای دیجیتال و اندازه گیری هوشمند است که با این کار هوشمندسازی شبکه برق کشور میسر می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون این طرح در تهران و مشهد اجرایی شده و به تدریج در کل کشور گسترش خواهد یافت.

سجادی با بیان اینکه از هم‌اکنون به فکر تامین برق تابستان آینده هستیم، ادامه داد: میزان مصرف انرژی در ایران بسیار متغیر است و ما هر سال علاوه بر اقدام‌های فنی باید اقدام‌های بخش بهینه‌ سازی مصرف را انجام دهیم؛ تلاش سابا بر این است که خارج از توسعه فنی، روند مصرف را در کشور کنترل کند.

وی از آماده شدن اسناد سرمایه‌گذاری 6میلیارد دلاری بخش خصوصی در بخش بهره‌وری مصرف انرژی خبر داد و افزود: از این میزان سرمایه‌گذاری 12میلیارد دلار ارزش ناشی از صرفه‌جویی حاصل می‌شود و این موضوع از نظر شاخص بازگشت سرمایه، حضور در این حوزه را بسیار پرسود کرده است.

مدیرعامل سابا دوره اجرایی این طرح‌ها را 2 تا 5 سال عنوان کرد و افزود: این طرح در صنایعی همچون سیمان، کاشی و سرامیک، شیشه و بلور و ریخته‌گری که مصرف انرژی بسیار بالایی دارند اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: اصلاح سامانه‌های پمپاژ آب و فاضلاب، اصلاح معابر و استفاده از چراغ‌های با راندمان بالا و اصلاح مصرف در بیمارستان‌ها از دیگر زمینه‌های سرمایه‌گذاری است.

جهت آگاهی و دریافت آخرین اخبار صنایع لوازم خانگی ایران و جهان و نیز جدیدترین قیمت ها و بازار لوازم خانگی از طریق تلگرام به کانال اختصاصی ال کا ایران (https://telegram.me/lkirancom ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

نظر شما چیست؟