اخبار لوازم خانگی

سقف کارت خرید به 50میلیون تومان رشد کرد/صدای پای کارت خرید از مهرماه شنیده می‌شود

ال کا ایران : بانک مرکزی سقف اعتبار کارت خرید را در سه مدل نقره‌ای، برنزی و طلایی افزایش داد که در مدل طلایی اعتبار 50 میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

admin | 8 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، دولت در سال گذشته در برنامه رونق اقتصادی خود بر آن شد تا در بخش تقاضا ایجاد تحرک کند، دولت برای دستیابی به اهداف خود با وجود آنکه نظام بانکی شرایط نامطلوبی را طی می کرد و مدیرعامل وقت بانک ملی، عبدالناصر همتی سال 94 را سال خشکسالی مالی بانک ها می دانست، به نظام بانکی اعلام کرد تا برای خرید دیون خودروهای صفر کیلومتر خودروسازان داخلی خود را آماده کنند.

در کنار این موارد برای برخی افراد با توجه به درآمد آن ها وتائید سازمان شاغل در آن کارت های خرید اعتباری تا سقف 10 میلیون تومان را طراحی کرد، این کارت ها در زمان بررسی نگاه متقاضیان را به خود جلب کرد و کار را به جایی رساند که متقاضیان خرید کالا تا زمان عرضه کارت ها دست از خرید برداشتند و رکود عمیق‌تری را بر بازار وارد ساخت.

رفته رفته کار به جایی رسید که بازار و خریداران کالا متوجه شدند آن چیزی که در ظاهر اعلام شده بود در باطن عملی نخواهد شد و تا حدودی مردم و فروشندگان از کارت های اعتباری خرید دل زده شدند و در مقطعی اعلام شد سقف اعتبار کارت های خرید در ابتدای اجرا 6 میلیون تومان است و این دلیلی شد تا مردم استقبالی از کارت های اعتباری خرید نداشته باشند.

حال با این تفاسیر به نظر می رسد بانک مرکزی متوجه شده است که میزان قدرت خرید مردم آنقدر کاهش یافته است که دیگر 6 تا 10 میلیون تومان دردی از آن ها دوا نمی کند از این رو سقف اعتبار کارت های خرید خود را با توجه به توان بازپرداخت متقاضیان به 30 و 50 میلیون تومان افزایش داده است.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است، فرشاد حیدری معاون نظارت بانك مركزی، معتقد است، این کارت‌ها برای تامین تسهیلات خرد و ایجاد رضایت بیشتر هموطنان گرامی در استفاده از تسهیلات خرد بانکی است و برای هر متقاضی واجد شرایط، بر اساس اعتبار سنجی و بررسی توان پرداخت شهروندان، یک کارت اعتباری اعطا می‌شود.

این گزارش حاكی است، کارت‌های اعتباری در سه سطح برنزی (تا سقف یکصد میلیون ریال)، نقره‌ای (تا سقف سیصد میلیون ریال) طلایی (تا سقف پانصد میلیون ریال) و برحسب توان بازپرداخت اقساط متقاضیان صادر خواهد شد.

با استفاده از کارت‌های اعتباری، معاملات به‌صورت واقعی‌تر انجام شده و از انجام معاملات صوری جلوگیری می شود؛ چرا که این کارت‌ها سبب حذف دریافت فاکتور توسط شهروندان و ارایه آن به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات خواهد شد و رفت و آمد به بانک‌ها را کاهش خواهد داد. رواج سریع‌تر کارت های اعتباری موجب افزایش سطح رضایت مردم از نظام بانکی می‌شود و هموطنان می‌توانند نیازهای مالی خود را برای خرید کالاها و خدمات تامین کنند. این کارت‌ها علاوه بر امکان خرید کالا، امکان خرید و تامین انواع خدمات از جمله خدمات آموزشی، درمانی، بیمه ای، حمل و نقل و … را برای مردم فراهم می کند.

نحوه استفاده از کارت های اعتباری به این صورت خواهد بود که شهروندان در طول ماه نسبت به خرید کالا و خدمات مورد نیاز خود اقدام می کنند و چنانچه قادر به پرداخت بدهی خود در پایان ماه نباشند، مانده بدهی آنان  به مدت 12 تا 36 ماه تقسیط می شود.

کارت‌های اعتباری به تدریج جایگزین تسهیلات خرد مانند تسهیلات خرید خودرو، کالای مصرفی با دوام، جعاله و … می‌شود.

بر اساس بخشنامه ابلاغی به شبکه بانکی کشور، بانک‌ها موظف شده‌اند تا پایان شهریور‌ سال جاری، اقدام های لازم برای اجرایی شدن این خدمت جدید را فراهم و کارت‌های اعتباری را به مشتریان ارایه کنند.

به گفته حیدری، كارت های اعتباری براساس عقد مرابحه و نرخ سود آن بر پایه نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود./میزان/

نظر شما چیست؟