اخبار لوازم خانگی

طرح مبارزه با قاچاق کالا از اجرای قانون تا خالی شدن جیب مردم

میهن صنعت : بازار لوازم خانگی در شوک افزایش قیمت بسر می برد. پروژه ای که تنها چند روز و یا شفافتر چندساعت پس از اجرایی کردن طرح مبارزه با قاچاق کالا کلید خورد. مشتریانی که با حضور در فروشگاههای لوازم خانگی با تعجب به سرعت افزایش قیمتها نسبت به چندروز قبل نگاه می کنند.

admin | 8 سال قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، بازار لوازم خانگی در شوک افزایش قیمت بسر می برد. پروژه ای که تنها چند روز و یا شفافتر چندساعت پس از اجرایی کردن طرح مبارزه با قاچاق کالا کلید خورد. مشتریانی که با حضور در فروشگاههای لوازم خانگی با تعجب به سرعت افزایش قیمتها نسبت به چندروز قبل نگاه می کنند.البته این موضوع در کشورمان مسبوق به سابقه است. چندسال پیش بود که قیمت ارز به صورت افسار گسیخته ای بالا گرفت،  این امر تأثیر خود را بر لوازم خانگی گذاشت و  قیمتها به طرز عجیب و غریبی افزایش پیدا کرد از عرضه ی کالاهایی هم که نرخ افزایش قیمتشان مشخص نشده بود به خریداران جلوگیری می شد.

از عنوان مبارزه با قاچاق کالا بر می آید عواید حاصل از این طرح باید به نفع مصرف کننده باشد اما ظاهرا این خلاف پیش بینی های مرسوم است.

لوازم خانگی که بازار خرید و فروشش چنگی به دل نمی زد و فروشندگانش بسیار ناراضی بودند در مسیر افزایش قیمت قرار گرفته و گویا باید در چندروز آینده شاهد سونامی کمیاب شدن یا نایاب شدن برخی اقلام خانگی در فروشگاهها باشیم. اتفاقی که این بار نه پای تحریم در پیدایش آن در میان است نه افزایش دلار و نه هیچ عامل بیرونی دیگر بلکه سودجویان این صنف به بهانه ی اجرای قانون و افزایش نظارت در راستای مبارزه با قاچاق کالا حتی برخی از کالاهای تولید داخل را نیز از دسترس عموم خارج کردند. مسئله ای که شاید در چندسال گذشته هم باعث به وجود آمدن آن موج گرانی ها شده باشد.

در پی دستورالعمل اتحادیه لوازم خانگی قرار شد که تمامی فروشندگان نسبت به تهیه فاکتور برای کلیه ی اجناس تا 15 مهرماه اقدام کنند در غیر اینصورت کالای مربوطه قاچاق شناخته شده و فروشندگان باید منتظر عواقب آن باشند. موضوعی که تبدیل به تکرار مکررات دراین صنف شده و همیشه نتیجه ی معکوس می دهد.

لوازم خانگی با گردش مالی 20 هزارمیلیارد تومان در سال فرصت خوبی را برای عده ای فراهم کرده تا شاهد رقم بالای واردات و قاچاق در این بخش باشیم.

حجم بی رویه ی واردات لوازم خانگی آن هم در شرایطی که تولیدکنندگان داخلی از میزان برگشت سرمایه و سود حاصل از آن ناراحتند سوای اینکه خلاف اصول اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی است تضییع حقوق مصرف کنندگان نیز هست. طبق رجوع به آمار هیچ کالایی در کشور مانند لوازم خانگی واردات ندارد و متأسفانه این مسئله تبدیل به یک چالش بزرگ در نظارت بر نحوه ی قیمت گذاری شده است.

اما تنور افزایش قیمتها در کدام برندها گرمتر است؟

متأسفانه این موج حتی لوازم تولید داخل را نیز تحت الشعاع قرار داده زیرا در رقابت با برندهای معتبر ناگزیر قیمت ها را رو به افزایش گذاشته اند. برندهای کره ای معتبر با دست آویز قرار دادن کنترل واردات خارجی به کشور افزایش قیمت ها را امری معقول در مقابل عدم توازن عرضه و تقاضا می دانند و با اعلام اینکه هرچه زودتر خرید کنید در پی بازار گرمی محصولات خود هستند و حباب این ماجرا را بیشتر فوت می کنند.

نکته ی مهم اینکه اگر در ابتدای  اجرای این طرح برخی اقلام نایاب و گران شده در ادامه نیز باید وضع به همین منوال باشد و برخی از کالاها کمتر در ویترین فروشگاهها به چشم بخورد  اتفاقی که قطعا نمی افتد چون پس از تعیین تکلیف نهایی قیمت دست دلالان و برخی فروشندگان محتکر را در عرضه ی محصول باز می گذارد.

لوازم خانگی نه کم شده و نه اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا منجر به افزایش قیمت می شود چیزی که رو به افزایش است سوء استفاده کنندگان و محتکران و ماهی بگیران آب گل آلودست.

امیدواریم که بازر لوازم خانگی تجربه ی خودروسازان را آینه ی عبرت قرار دهند که با اراده ی مردم حجم بالایی از تولید خودروسازان در انبارهایشان خاک می خورد و به فروش نمی رسید. در شرایط فعلی که لوازم خانگی بدون هیچ دلیل خاصی و تنها به بهانه ی اجرای قانون در جشن افزایش قیمت است مردم عزیزمان آگاه باشند که می توانند در برابر این سودجویان کاملا هشیارانه عمل کنند و به حقوق خود برسند.

نظر شما چیست؟