اخبار لوازم خانگی

نعمت زاده: ارائه ی ارز واقعی و ایجاد هلدینگ راهکار مطمئن تولید است

طرح تجمیع برخی محصولات به دبیر کل انجمن لوازم خانگی داده شده البته این به معنای نادیده گرفتن مالکیت محصولات نیست می توان به یک هلدینگ رسید که به عنوان مثال پنجاه واحد تولیدی زیر مجموعه آن باشد و در قالب یک برند به بازار مصرف عرضه شود و قیمتهای تمام شده ی محصول هم کاهش پیدا کند.

admin | 7 سال قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، در شانزدهمین نمایشگاه سالانه ی لوازم خانگی که با بارش برف تهران همراه شده بود شاهد حضور پر رنگ محصولات ایرانی و برخی از برندهای خارجی بودیم. البته سرمای هوا در گرماگرم رقابت محصولات مختلف کمتر حس میشد. محصولاتی هرچند در داخل کشور با کم لطفی و بی مهری مواجهه شده اند اما در غرفه های نمایشگاه گرد هم آمده بودند تا شاید این حضور چشمگیر تلنگری باشد به مسئولانی که علیرغم شعارهای اقتصاد مقاومتی همچنان دل به ایدئولوژی های آزموده و خطا رفته ی خود بسته اند.

بدون شک صنعت لوازم خانگی با حلقه ی تولید آن یکی از پتانسیل های قابل توجه در ایجاد اشتغال و گردش مالی است. حجم معاملات اقتصادی در این صنعت در یک دوره ی یکساله از 20 هزار میلیارد تومان فراتر می رود و این یعنی می توان تولیدات لوازم خانگی را جزو چندتای اول در حوزه ی اشتغال و اقتصاد دانست.

امروز در حاشیه ی برگزاری نمایشگاه فرصتی دست داد تا مهندس نعمت زاده وزیر محترم صنعت و معدن به برخی از پرسشهای خبرنگاران پاسخ دهد.

ایشان ضمن تقدیر از تلاش دست اندرکاران محصولات مختلف برای شرکت در نمایشگاه سالانه از حضور برخی محصولات جدید ابراز خرسندی کرد و بیان داشت :  ما در سیاستهایی که از دوسال پیش درباره ی برخی تولیدات و لوازم خانگی تنظیم کرده ایم به یک برنامه راهبردی ده ساله دست یافتیم که در آن مبنا بر تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادر کنندگان قرار گرفته است.

وزیر صنعت در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه ی لوازم خانگی پیش تر وارد کننده بودیم گفت : این روند تغییر کرده و ما خواهان صادر کردن محصولات در این حوزه هستیم هرچند که فعلا حجم صادرات قابل قبول نیست. باید تلاش ما در وزارتخانه و دست اندرکاران صنعت در حوزه ی لوازم خانگی بر این باشد که بتوانیم محصولات خود را بیشتر صادر کنیم.

محمدرضا نعمت زاده یکی از مشکلات صادرات را تعدد برندها و محصولات بر شمرد و ادامه داد : به گفته ی برخی از دوستان آشنا به این حوزه، شمار برندها و محصولات خانگی در داخل با کشوری مانند چین برابری می کند که در مقایسه با میزان تراکم جمعتی مشکل ساز خواهد بود باید به برنامه ای برای تجمیع برخی محصولات برسیم این میزان تولید با در نظر گرفتن هزینه برای واحدهای تولیدی به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

نعمت زاده خاطرنشان کرد : طرح تجمیع برخی محصولات به دبیر کل انجمن لوازم خانگی داده شده البته این به معنای نادیده گرفتن مالکیت محصولات نیست می توان به یک هلدینگ رسید که به عنوان مثال پنجاه واحد تولیدی زیر مجموعه آن باشد و در قالب یک برند به بازار مصرف عرضه شود و قیمتهای تمام شده ی محصول هم کاهش پیدا کند.

وی در خصوص سؤالی مبنی بر تحریک تقاضا در لوازم خانگی بیان داشت :  کارتهای اعتباری می توانست در این خصوص جوابگو باشد اما تلاش دوستانمان در سیستم بانکی و دیگر جاها مثمر ثمر نشد چرا که پیچیده شدن این پروسه روند دستیابی به نتیجه ی مورد انتظار را سخت می کرد. طرح دیگری که درباره ی این موضوع داریم و از مدتها قبل بحثش بود طرح جایگزینی لوازم خانگی فرسوده است خصوصا در لوازم الکتریکی مانند یخچال و تلویزیون که درجه ی مصرف انرژی آنها پایین است ومی تواند با مهندسی جدید به گریدهای بالا مانند A  رسید.به عنوان مثال در برخی از کولرها با تغییراتی در آن داده شده میزان مصرف انرژی تا 20% کاهش پیدا کرده که می تواند یک بازار تقاضای جدید داشته باشد.

ایشان همچنین در ادامه در خصوص نرخ ارز در لوازم خانگی، متذکر شد :  اگر نرخ ارز واقعی باشد تولید اقتصادی تر و به صرفه تر است و وارداتمان به ضرر تولید ملی سوبسیدایز نمی شود وقتی که ارز ارزان به واردات تعلق می گیرد تولید ملی به خطر می افتد البته پنجاه درصد ارز مصرفی کشور ارز آزاد است حتی برخی از صنایع ملزومات خود را با همین ارز تهیه می کنند در مجموع اما باید به ارز واقعی رسید تا بازار مطمئن باشد.

وزیر صنعت در پایان در خصوص کیفیت برپایی نمایشگاه اینطور توضیح داد: برپایی نمایشگاه عالی بود و من از همه ی دست اندرکاران محصولات هم به خاطر تلاشی که در طول سال انجام می دهند و هم حضور موفق در نمایشگاه و غرفه آرایی تقدیر و تشکر میکنم.

نظر شما چیست؟