اخبار لوازم خانگی

ناکامی مجدد طرح فروش لوازم خانگی با کارت‌ اعتباری

پس از شکست طرح نخست خرید اعتباری لوازم خانگی اعلام شد طرح جدیدی در این باره امسال اجرا می‌شود اما، این طرح نیز با گذشت 10 ماه از سال هنوز خبری از اجرایی شدن آن نیست.

admin | 7 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، پس از شکست طرح نخست خرید اعتباری لوازم خانگی، طرح جدیدی دیگری در سال جاری در این زمینه برنامه ریزی شد تا علاوه بر جبران ناکامی طرح قبلی بتواند رونق بیشتری برای بازار لوازم خانگی ایجاد کند.

بر اساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اجرای طرح جدید کارت اعتباری خرید کالای ایرانی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در سال جاری جزو وظایف این دو دستگاه تعریف شده که باید پس از تهیه طرح مذکور آن را به تصویب سازمان برنامه و بودجه جهت اجرا و ابلاغ برسانند اما، هنوز این کار سرانجام نگرفته است.

آبان ماه امسال بود که محمد طحان‌پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی از اجرای طرح فروش لوازم خانگی با کارت‌های اعتباری خبر داده بود و اعلام کرد: این طرح تا یک ماه دیگر اجرایی می‌شود و درحال حاضر مقدمات این کار در دست اجرا است.

وی با بیان اینکه در این طرح، پول به طور مستقیم به حساب تولیدکننده واریز می‌شود، افزود: تولیدکنندگان باید دفاتر فروش خود را تقویت کنند و هر شرکتی که نمایندگی بیشتری برای فروش کالا داشته باشد، فروش بیشتری با استفاده از کارت‌های اعتباری خواهد داشت.

پس از این اظهار نظر هم تولیدکنندگان و هم خریداران منتظر اجرای این طرح بودند تا بتوانند از آن بهره مند شوند اما در عمل خبری نشد.

یک ماه پس از رسانه ای شدن اجرای طرح جدید کارت اعتباری خرید کالا، رئیس اتحادیه لوازم خانگی در گفت‌وگو با میزان درباره آخرین وضعیت طرح فروش لوازم خانگی با کارت اعتباری اظهار کرد: هنوز هیچ اتفاق خاصی در این باره صورت نگرفته و مشخص نیست که بانک مرکزی یا وزارت صنعت کدامیک موافق این طرح نیستند.

وی با بیان اینکه هیچ صحبتی در این زمینه با ما نشده است و زمان آغاز آن نیز مشخص نیست، افزود: کالاهایی ایرانی که می‌خواهند در این طرح بیاورند همه در بازار به صورت اقساط در حال عرضه شدن است.

بیش از دو ماه از خبر اجرایی شدن طرح جدید می گذرد اما، هنوز هیچ خبری از اجرایی شدن این طرح نیست و ظاهرا قرار هم نیست که از سوی متولیان آن اطلاع رسانی در این مورد شود.

حمیدرضا غزنوی در گفت‌وگو با میزان درباره آخرین وضعیت طرح جدید کارت اعتباری خرید کالا اظهار کرد: ما هم منتظریم و هیچ اتفاقی در این زمینه صورت نگرفته است.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه طرح کارت اعتباری شوخی بیش نبود، اظهار کرد: این طرح تبعات زیادی داشت به دلیل اینکه چه خریدار و چه تولیدکنندگان منتظر این طرح بودند و هیچ خبری از آن نشد.

غزنوی تاکید کرد: احتیاط های غیرمنطقی بانک مرکزی موجب اجرایی نشدن این طرح شده است.

اکنون عملا دی ماه پایان یافته و تا پایان سال تنها دو ماه باقی مانده است و ظاهرا در سال جاری فرصت اجرا شدن این طرح با توجه به مدت کم باقی مانده از سال وجود ندارد.

اما، در این بین وزارت صنعت و بانک مرکزی که به عنوان متولیان این طرح به شمار می روند باید پاسخگویی اجرایی نشدن این طرح که جزو وظایف شان در سال جاری بوده باشند و دلایل عدم اجرای آن را ذکر کنند تا در آینده تولیدکنندگان و خریدارا نسبت به طرح های این چنینی که اعلام می شود، بی اعتماد نشوند.

نظر شما چیست؟