اخبار لوازم خانگی

آمادگی ایران برای مشارکت با شرکت‌های ژاپنی در زمینه تولید لوازم‌خانگی

ال کا ایران : محمدرضا نعمت زاده که با وزیر خارجه ژاپن و هیئت همراه دیدار کرد در پایان سخنان روسای شرکت‌های بزرگ ژاپنی افزود: تجربه نشان داده که شرکت‌های ژاپنی بیشتر دنبال فروش ماشین یا تأمین قطعات خودرو از خود ژاپن بوده‌اند که این مغایر سیاست‌های جدید ما

admin | 9 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «ال کا ایران»، محمدرضا نعمت زاده که با وزیر خارجه ژاپن و هیئت همراه دیدار کرد در پایان سخنان روسای شرکت‌های بزرگ ژاپنی افزود: تجربه نشان داده که شرکت‌های ژاپنی بیشتر دنبال فروش ماشین یا تأمین قطعات خودرو از خود ژاپن بوده‌اند که این مغایر سیاست‌های جدید ما است.

وزیر صنعت گفت: به شرکت‌های ژاپنی توصیه می‌کنم که حداقل یک یا دو شرکت خودروساز ژاپنی به صورت فعال در زمینه ساخت عمده قطعات در ایران و برای تعداد بالا مثلاً بالای 70 هزار خودرو در سال با ایران مشارکت کنند.

وی افزود: بنابراین امیدواریم در غالب سیاست صنعتی ایران بتوانیم فعالانه شرکت کنید و نگران تحریم‌ها نیز نباشید که از لحاظ ما و ژاپن این تحریم‌ها تمام شده است و توافق نهایی در یکی دو ماه آینده حاصل می‌شود .

وزیر صنعت همچنین از آمادگی ایران برای مشارکت با شرکت‌های ژاپنی در زمینه تولید لوازم‌خانگی خبر داد و افزود: ما هم‌اکنون در زمینه ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی در حال مذاکره با شرکت‌های فیلیپس و زیمنیس هستیم و مایلیم شرکت‌های ژاپنی در این زمینه ورود کنند و اگر می‌خواهید حضور داشته باشید باید زودتر تصمیم بگیرید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به علاقه ایران برای همکاری با شرکت‌های ژاپنی گفت: این شرکت‌ها اگر علاقه‌مند به همکاری درازمدت با ایران هستند، باید روی سرمایه‌گذاری به صورت جدی فکر کنند زیرا همکاری مشترک و درازمدت مدنظر ما است.

محمدرضا نعمت زاده گفت: ما همچنین علاقه‌مند با همکاری با ژاپن در زمینه مهندسی،‌ دانش فنی و تولید هستیم.

وی افزود: همان‌گونه که بازار بزرگ ایران در اختیار شرکت‌های ژاپنی قرار می‌گیرد انتظار داریم محصولات ایرانی را که به اتفاق شرکت‌های ژاپنی تولید می‌کنیم و یا تحت لیسانس ژاپن تولید می‌شود در بازارهای ژاپن و خارج از ایران عرضه شود.

وی گفت: ما حتماً باید مقیاس اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و همکاری‌ها را مدنظر قرار دهیم به همین دلیل نمی‌توانیم به تعداد محدود خودرو به صورت مونتاژ فکر کنیم زیرا این‌ها قابلیت رقابت‌پذیری در بازارهای خارج را نخواهد داشت.

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: زمینه‌های مورد همکاری دو کشور زیاد است که ما اولویت‌های خود را در قالب برنامه‌های راهبردی 10 ساله مشخص کرده‌ایم.

نعمت زاده با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود یک‌سوم تولید ناخالص ملی کشور را عهده دارد گفت: همه فعالیت‌های معدنی و تجاری اعم از تجارت داخلی و خارجی جزو وظایف این وزارت خانه است.
به گزارش تسنیم وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با تلاش فراوان توانست به توافق برد برد و منصفانه با طرف‌های مذاکره‌کننده 1+5 برسد گفت: ‌این مذاکرات می‌تواند نمونه خیلی خوبی باشد که چطور می‌شود اختلافات بسیار پیچیده و سخت را با تفاهم و گفتگو حل کرد.

نعمت زاده گفت: در این مدت روابط اقتصادی ما با ژاپن به حد نازل رسید اما اغلب ارتباطاتمان برقرار بود.

وی افزود: این مذاکرات نشان داد ما از ابتدا صادق بودیم و اینکه می‌گفتیم ایران نمی‌خواهد از امکانات اتمی برای مصارف غیرانسانی استفاده کند صحیح است و کشورهای غربی بالاخره به این نتیجه رسیدند و سازمان ملل هم به این واقعیت صحه گذاشت و قطعنامه‌های قبلی خود را لغو کرد.

وی گفت: ما همیشه هم در اظهار و هم در عمل ثابت کرده‌ایم که یک کشور پیشرو در صلح و امنیت منطقه و جهان هستیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امیدواریم بعد از یکی دو ماه که توافق به مرحله اجرای کامل برسد دوباره کشورهای دوست بتوانند همکاری‌های خود را در ایران شروع کنند.

نظر شما چیست؟