اخبار لوازم خانگی

طرح خرید اعتباری کالا به بازار لوازم خانگی آسیب زد

ال کا ایران : رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی با تشریح دردسرهای طرح کارت اعتباری کالا گفت: این طرح به جز آسیب و لطمه و همچنین جوسازی منفی برای تشدید رکود در بازار لوازم خانگی، هیچ دستاوردی برای تولیدکنندگان نداشته است.

admin | 8 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، محمدرضا فریوری در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: اجرای طرح فروش لوازم خانگی با کارت اعتباری مشکلاتی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته و در عین حال هیچ اتفاقی برای رفع رکود در این صنعت نیافته است.

وی توضیح داد: برخی نمایندگی‌های فروش نسبت به عرضه کالا با کارت اعتباری اقدام کردند اما با گذشت بیش از سه هفته از کشیدن کارت در دستگاه‌های کارت‌خوان این نمایندگی‌ها، هنوز پولی به حساب‌‌ تولیدکنندگان واریز نشده است.

رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه اجرای طرح فروش لوازم خانگی با کارت اعتباری بسیار ضعیف بوده است، افزود: گفته می‌شود حدود 80‌هزار کارت اعتباری برای فروش کالا صادر شده که با نواقص اجرایی زیادی همراه بوده است.

وی تصریح کرد: قرار بود فروش لوازم خانگی در این طرح براساس کد کالا و با نرخ تعیین شده در سایت صورت گیرد، اما این اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یک خریدار برای یک محصول 500 هزار تومانی، پنج میلیون تومان کارت کشیده و حالا خواستار دریافت مبلغ اضافه آن است.

فریوری توضیح داد: سقف اعتبار کارت‌های ارائه شده در طرح فروش اقساطی کالا 6 میلیون تومان تعیین شده و همین مسئله باعث شده تا برخی خریداران غیرعمدی و یا عمدی با همکاری نمایندگی‌های فروش نسبت به خرید یک کالای با قیمت پایین اقدام کنند اما کارت را با مبلغ بالاتری در دستگاه بکشند.

وی با بیان اینکه به اندازه مبلغ موجود در کارت اعتباری، امکان پرداخت وام به ازای کالای خریداری شده به مشتریان وجود دارد، گفت: نظارت دقیقی بر اجرای این طرح وجود ندارد و ممکن است خریدار یک کالای 500 هزار تومانی از وام پنج یا شش میلیون تومانی استفاده کند.

وی افزود: در برخی موارد نیز مشاهده شده که یک خریدار برای خرید چهار محصول یکسان کارت کشیده، در حالی که خریدار واقعی هیچ‌گاه از یک محصول 4 عدد خریداری نمی‌کند و ممکن است واسطه‌ها و دلالان برای این خرید اقدام کرده باشند.
رئیس انجمن لوازم خانگی اظهار داشت: در یکی از موارد، خریدار برای یک سینک ظرفشویی آشپزخانه با قیمت 150 هزار تومان، 5 میلیون تومان کارت کشیده و گفته است یا سینک 5 میلیون تومانی به من بدهید و یا اینکه بقیه پول مرا پس دهید. این در حالی است که اصلاً سینک 5 میلیون تومانی تولید نمی‌شود.

خون رنگین خودروسازان
وی با بیان اینکه اجرای طرح فروش اقساطی کالا به جزء آسیب و لطمه و همچنین جوسازی منفی برای تشدید رکود در بازار لوازم خانگی، هیچ دستاوردی برای تولیدکنندگان نداشته است، گفت: نمی‌دانیم چه تفاوتی بین خودروسازان و دیگر تولیدکنندگان وجود دارد که فروش اعتباری خودرو در 4 روز انجام شد و دولت حدود 3هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این صنعت قرار داد، اما اجرای طرح فروش اقساطی کالا با تأخیر و مشکلات زیادی همراه شده است.

فریوری با انتقاد از عملکرد سیستم بانکی در اجرای طرح فروش اقساطی کالا، گفت: بانک‌ها نگاه تولیدگرایانه به اقتصاد ملی ندارند و کمکی به تولیدکنندگان نمی‌کنند.

گفتنی است از همان ابتدای مطرح شدن ایده این طرح انتقادات از آن هم آغاز شد. در همین ارتباط آذر ماه سال گذشته معاون وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از انجام نشدن کار کارشناسی در مراحل اولیه اجرای طرح خرید 10 میلیون تومانی اعتباری کالا گفته بود در اجرای این طرح کار کارشناسی دقیقی انجام نشده است.

وی افزود دولت هنوز نمی‌داند که باید این کارت اعتباری را به کارمندان دولت، بازنشستگان و یا به کارگران بدهد، حتی به نظر می‌رسد دولت در همان ابتدا که در خصوص اجرای این طرح حرف زد هم نمی‌دانست که باید چگونه آن را اجرا کند.

در ادامه این طرح تغییراتی کرد اما باز هم عملیاتی نشد تا اینکه سرانجام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در این خصوص اظهار داشت: تاکنون بانک‌ها درخواستی برای تأمین اعتبار صدور کارت اعتباری از بانک مرکزی نداشته اند.

علاوه بر اظهارات معاون بانک مرکزی که از فروکش کردن این طرح دولت خبر می‌دهد، خبرها نیز از همان ابتدا نشان می‌داد طرح کارت اعتباری خرید کالا که قرار بود رونق را به بازار برگرداند با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به بن بست خورده است.

سرانجام در اواخر فروردین امسال رئيس سابق سازمان بسیج اقتصادی در واکنش به وعده اجرای این طرح در سال 95 خاطرنشان کرد: بهتر است دولت وعده اعطای کارت اعتباری خرید کالا به مردم ندهد چرا که این طرح در سال 95 اجرایی نخواهد شد.

جواد اسماعیلی درباره وعده مجدد دولت در خصوص اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالا اظهار داشت: همان‌طور که انتظار می‌رفت، دولت نتوانست طرح وام 10 میلیون تومانی خرید کالا را در سال گذشته اجرا کند و ناچار شده امسال بار دیگر برای اجرای آن وعده بدهد. بهتر است دولت این وعده را به مردم ندهد زیرا طرح اعتباری کالا در سال 95 هم اجرایی نخواهد شد.

هر چند دولت می‌گوید هدف از اجرای این طرح که به اعتقاد صاحبنظران غیرکارشناسی بوده و هر روز خبر جدیدی درباره آن منتشر می‌شود رونق بخشیدن به تولید بوده است، ظاهر امر چیز دیگری را نشان می‌دهد وگر نه اینطور مردم را در سردرگمی و تولیدکنندگان را در تنگنا قرار نمی‌داد.

جهت آگاهی و دریافت آخرین اخبار صنایع لوازم خانگی ایران و جهان و نیز جدیدترین قیمت ها و بازار لوازم خانگی از طریق تلگرام به کانال اختصاصی ال کا ایران (https://telegram.me/lkirancom ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

نظر شما چیست؟