اخبار لوازم خانگی

هجوم گسترده کالاها و برندهای خارجی در دولت یازدهم/ مظلومیت تولید داخل از برنج تا لوازم خانگی

در حالی که اسحاق جهانگیری رغبت و تمایل برخی خانواده ها به مصرف کالای خارجی را یک آفت برای تولید داخلی دانسته بود که اخبار مختلف حاکی از آن است دولتی ها حتی در حوزه محصولاتی مانند برنج که نمونه داخلی دارد نیز به محصولاتی خارجی علاقه دارند!

admin | 7 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، یکی از مهم ترین ضعف های جدی دولت یازدهم در 3 سال گذشته، حوزه اقتصاد بوده است. این ضعف جدی باعث شده است که در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز کاستی های فراوانی دیده شود.

تاکید بر مصرف کالا و محصولات داخلی برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی یکی از مواردی که مورد تاکید بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان حوزه اقتصاد است اما آنچه که در دوران مدیریت دولت یازدهم بر اقتصاد کشور نمایان می شود چیزی مخالف این رویه بوده و هست.

حمیدرضا فولادگر  نماینده مجلس دهم با اشاره به این جمله که مصرف کالای داخلی یکی از ملزومات و بایسته های اقتصادی مقاومتی است، گفت: در کنار ارزشمندی هویت ملی و تقویت روحیه خودکفایی مهمترین اثر مصرف کالای داخلی رفع بیکاری است.

وی افزود: تولید مهمترین فرآیندیست که زمینه فعالیت نیروی انسانی را برای آفرینش ارزش اقتصادی مهیا می سازد.

فولادگر در ادامه با تصریح اینکه خرید کالای ایرانی افتخاری ملی است، اظهارداشت: خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید داخلی یک امر کاملا عقلانی است.(1)

آفتی که گریبان خود دولتی ها را گرفته است

البته تنها کارشناسان اقتصادی نیز بر این نکته تاکید نکرده اند که مصرف کالای داخلی لازمه پیشبرد اقتصاد مقاومتی است. این موضوع به اندازه ای واضح است که حتی اعضای دولت یازدهم هم به آن تاکید کرده اند. اما تفاوت تاکید آن ها این بوده است که نوک پیکان انتقاد را به سمت مردم گرفته بودند!

اسحاق جهانگیری چندی پیش در جلسه شورای فرهنگ عمومی، رغبت و تمایل برخی خانواده ها به مصرف کالای خارجی را یک آفت برای تولید داخلی دانست و افزود: اینکه مقام معظم رهبری بر مصرف تولیدات داخلی تاکید دارند بدین خاطر است که بدون حمایت از تولید کنندگان داخلی، بخش تولید و اقتصاد کشور به حرکت درنخواهد آمد.  (2)

هر چند که بدون شک فرهنگ مصرف کالاهای داخلی بایستی در جامعه گسترش یابد اما پیش از همه این خود دولت است که بایستی فرهنگ مصرف کالای داخلی را در خود جا بیاندازد!

در روزهای گذشته تصویری از فروش برنج آمریکایی وارد شده توسط شرکت بازرگانی دولتی در رسانه ها خبر ساز شده بود.

گفتنی است؛ اخیرا نیز اسحاق جهانگیری در مراسمی برای افتتاح کارخانه تولید یک برند خارجی در قزوین شرکت کرده بود (3). این در حالی رخ داد که هفته ها پیش با سابقه ترین کارخانه تولید لوازم خانگی ایرانی یعنی ارج تعطیل شده بود!

نظر شما چیست؟