درخشش رنگ ها
لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
برند جی پلاس
لوازم خانگی پاکشوما
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی

فناوری اطلاعات بستر راهبردی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز است

xvision
candy

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، حمیدرضا دهقانی‌نیا مدیرکل فناوری و اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: کاهش 10 میلیاردی قاچاق در کشور از دستاوردهای این تلاشهاست.
وی اظهار داشت : این اقدام و عمل در بحث مبارزه با قاچاق کالا باعث افزایش ریسک و خطرپذیری در این حوزه شده که دلیل اصلی کوچ قاچاق از فضای واقعی به فضای مجازی است.
مدیرکل فناوری و اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سامانه های الکترونیکی ابزاری هستند که براساس بسترهای سایبری (فضای مجازی) می توانند به شفافیت فرآیند کسب و کار کلان کشور در حوزه تجارت (واردات، صادرات و ترانزیت) کمک شایانی کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه فناوری اطلاعات و فناوری اطلاعات و ارتباطات بستر مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، افزود: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به همین دلیل در جهت ایجاد نهادی تحت عنوان اداره کل مبارزه با قاچاق در فضای مجازی در این ساختار اهتمام و ابزارهای قانونی نیز در این بستر تعریف شده است.
اسفندیار اختیاری رئیس کمیته علوم، تحقیقات و فناوری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم تصریح کرد: فضای مجازی در کشور در حال گسترش و در عین حال بسترهای لازم حقوقی و قانونی برای این فضا در جامعه به خوبی فراهم و کمبود قانون در این زمینه وجود ندارد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه قانون تجارت الکترونیک در قالب 81 ماده سال 1382 در مجلس شورای اسلامی مصوب شده است، گفت : وزارت بازرگانی وقت در سال 1388 آئین نامه های قانون مزبور را تنظیم و تدوین کرده است.
اختیاری درباره اینکه آیا این قانون بطور دقیق و صحیح در جامعه اجرا می شود ، اظهار داشت : جواب این پرسش منفی است زیرا افراد زیادی برای ارائه کالاهای قاچاق از بستر فضای مجازی و تجارت الکترونیک به صورت غیر قانونی استفاده می کنند.
بنابر این گزارش نظام اقتصادی کشور برای دستیابی به شرایط مطلوب، سالم و همچنین تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند تحول اساسی در عرصه های مختلف است. مهار و ریشه کن کردن مفاسد اقتصادی و اداری از جمله مهار پدیده شوم قاچاق کالا و ارز یکی از گام های اصلی و حیاتی است.
میزان بزرگی ، فراوانی و دربرگیری پدیده قاچاق کالا و ارز در یک نظام اقتصادی شاخص مهمی برای سنجش وضعیت موجود و شرایط پیشروی اقتصاد یک جامعه و کشور است.
تحول در نظام اقتصادی نیازمند فراهم کردن بسترهای سیاسی، حقوقی، اقتصادی، فرهنگی و نهادی و سازوکارهایست تا براساس آن بازیگران حاضر در عرصه اقتصادی اعم از تولید کنندگان، توزیع کنندگان، فناوران و مصرف کنندگان بتوانند با اعتماد و امنیت هرچه بیشتر تصمیم گیری، برنامه ریزی و اقدام کنند.
اهتمام به فرامین مقام معظم رهبری و تاکید قانون مبنی بر مبارزه همه جانبه و پایدار با پدیده قاچاق کالا و ارز در جامعه امری ضروری به نظر می رسد.

butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

قاچاق،تولید لوازم خانگی را کاهش داد/کارت اعتباری خرید بازبینی شود

admin

محکومیت ۱۵ میلیاردی قاچاقچیان کالا در فارس

admin

تنها ۳۰ درصد کالای قاچاق از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود

admin

ارسال دیدگاه