اخبار لوازم خانگی

کیفیت بد و عدم وجود ضمانت نامه مشکل تولید داخلی

محمد اسماعیل قاسمی در بیان مشکلات فروش کالای تولید داخل گفت: کیفیت نه چندان خوب برخی کالا و عدم وجود ضمانت نامه مشکل اصلی تولیدات داخلی است. همچنین کالای خارجی از نظر بسته بندی و شکل و شمایل وضعیت بهتری دارند.

admin | 7 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، برنامه “مناظره” رادیو گفت و گو، با موضوع عدم استقبال از کالای ایرانی؛ کیفیت پایین یا لزوم اصلاح فرهنگی و با حضور محمد اسماعیل قاسمی نماینده بازرسی اتاق اصناف ایران و سید مرتضی میری نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی روانه آنتن شد.

محمد اسماعیل قاسمی در بیان علت عدم استقبال از کالای ایرانی تصریح داشت: در عدم استقبال از محصولات تولید داخلی هم به دلیل پایین بودن کیفیت و هم به دلیل فرهنگ غلط دخیل است. وقتی به سطح شهر می رویم، می بینیم تابلوهای تبلیغاتی که در خیابان ها هستند، کالاهای خارجی را تبلیغ می کنند در حالی که باید کالای ایرانی را تبلیغ کند.

وی تصریح داشت: متاسفانه خیلی از تولیدکنندگان بجای اینکه به کالای تولیدی شان افتخار کنند، یک برند و نشان خارجی روی آن می زنند و این را به عنوان یک کالای خارجی می فروشند. از آن سمت فرهنگ غلطی هم در میان مردم وجود دارد که باعث رونق کالاهای خارجی و عدم فروش کالاهای داخلی می شود.

نماینده بازرسی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه بسیاری از تولیدات و کالاهای  داخلی مان در سطح  بسیار خوبی است، اظهار داشت: از منظر بازرسی عرض می کنم؛  همکارانم وقتی به واحدهای صنفی مراجعه می کنند، خیلی وقت ها صحبت های بین فروشنده و خریدار را می شنوند. خیلی وقت ها فروشنده هم کالای خارجی و هم کالای داخلی را به خریدار ارائه می دهد و البته کالای ایرانی را به خریدار توصیه  می کند، زیرا ضمانت دارد.

وی در بیان مشکلات فروش کالای تولید داخل تصریح داشت: کیفیت نه چندان خوب برخی کالا و عدم وجود ضمانت نامه مشکل اصلی تولیدات داخلی است. همچنین کالای خارجی از نظر بسته بندی و شکل و شمایل وضعیت بهتری دارند.

 سید مرتضی میری با بیان اینکه مسئله عدم رجوع مردم ایران به کالای ایرانی یک بحث ریشه دار است، گفت: حقیقت این است که این یک موضوع و بحث فرهنگی است. من اعتقاد دارم این فرهنگ باید هم از بالا و مسئولین و هم از پایین یعنی خانه، مدرسه، دانشگاه و اجتماع شروع شود.

وی درباره کیفیت کالای ایرانی نیز اظهار داشت: بعد از انقلاب، بهترین موقعیت را برای ارتقاء کالایمان داشتیم اما متاسفانه یکسری از مدیران که مدیر نبودند، به کارخانه ها آمدند و هیچ کاری نکردند. بنده به بزرگترین کارخانه تلویزیون ایران که قبلا صادرات هم داشت، رفتم و مشاهده کردم، بدترین لامپ تصویرهای چینی جهان را  وارد کرده است. حالا امروز به اینجا  رسیدیم که هیچ اسمی از آن کارخانه نیست.

نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به وضعیت موجود، تصریح داشت: خوشبختانه امروز وضعیت بهتر شده است و کیفیت کالای ایرانی در چند سال اخیر بسیار خوب شده است. در اجاق گاز، آبگرم کن، چرخ خیاطی و کولر آبی واردات نداریم و اگر هم وجود دارد، خیلی محدود است.

وی افزود: ما یک شعار در اتحادیه داریم؛ ایرانی! کالای خوب ایرانی بخر. ما هیچ وقت از کارخانه داخلی که استاندارد و خدمات ندارد، حمایت نمی کنیم زیرا آنها تولید را نابود می کنند. کارخانه هایی که کیفیت را بالا بردند هیچ گاه دچار رکود نشدند و مردم هم به آنها اعتماد کردند.

نظر شما چیست؟