اخبار لوازم خانگی

وقتی عسل در فروشگاه لوازم خانگی عرضه می شود

تداخل صنفی یکی از تخلفات اصناف در سراسر ایران خصوصا مانه وسملقان است که طی سالهای اخیر به نوعی عرف اجتماعی بدل شده و عدم برخوردهای قاطع و قانونی با این دست تخلفات، این معضل را فراگیر کرده است.

admin | 7 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، با نزدیک شدن به سال نو شاهد فروش انواع وسایل در صنف های غیر مرتبط هستیم به طور مثال واحد صنفی پوشاک اقدام به عرضه کیف و کفش و واحد صنفی شیرینی فروشی اقدام به فروش ماهی قرمز و ….می کند تداخل صنفی تا جایی در جامعه گسترش پیدا کرده است که نه تنها در شهرستان های کوچک این پدیده در اذهان بسیاری اصلا تخلف به شمار نمی آید، بلکه برعکس امری پسندیده نیز تلقی می شود.  این روزها کمتر کسی است که با موارد تداخل صنفی روبرو نشده باشد چه بسیارند مغازه هایی که با پروانه کسب سوپرمارکت اقدام به فروش میوه و سبزیجات می کنند و حتی صدای اعتراض هم صنفی های خود را نیز در آورده اند.یکی از مشکلاتی که تداخل صنفی برای اقتصاد جوامع محلی به همراه دارد، پیدایش نوسانات شدید قیمت ها است باید در نظر گرفت که فروشنده خواروبار محلی به واقع در فروش اقلامی مانند سیب زمینی به اندازه میوه فروش موفق نیست لیکن کاهش بهای کالاهای این واحد صنفی موجب پدید آمدن اختلاف قیمت ها در سطح شهر می شود.

عرضه عسل در فروشگاه لوازم خانگی  و فروشگاه لوازم الکتریکی

یکی از فعالان  در عرصه لوازم خانگی در فروشگاه خود نسبت به فروش عسل نیز اقدام می کند درباره تداخل صنفی، می گوید: قصد تداخل صنفی ندارم و نیازمالی نیز به فروش این عسل ها ندارم و این کار را به واسطه خیرخواهی شهروندان در تهیه عسل درجه یک انجام می دهم.

وی در ادامه اظهار می دارد: امروزه عسل درجه یک در بازار پیدا نمی شود و با خود اندیشیدم شاید این اقدام من برای رفاه حال شهروندان مفید باشد.

وی ادامه می دهد: به این موارد خرد، نمی توان تداخل صنفی اتلاق کرد شما باید به سراغ کسانی بروید که در سطح گسترده میوه را در کنار خواروبار، وسایل گرمایشی را درکنار مبلمان و وسایل مسافرتی را درکنار کفش و کیف عرضه می کنند.

این شهروند در پاسخ به این سوال که آیا با این اقدام به عسل فروشان ضرر نمی رساندمی گوید: با اینکار در حق مردم لطف هم می کند،  چراکه معتقدم تنها بنده هستم که عسل واقعی را تولید و عرضه می کنم اما سایر عسل فروشان تنها مخلوط آب و شکر جوشیده را به خورد مردم می دهند.

تداخل در صنف پوشاک

یکی دیگر کاسب  ها که در کنار پوشاک، کفش ارائه می کند، می گوید: درست است که صنف کفش با پوشاک یکی نیستند اما برای جوری جنس این کار را می کنم.

امینی تاکید می کند: اگر این کار را نکنم مشتری خود را از دست می دهم لیکن مجبور به عرضه این تولیدات هستم.

وی ادامه می دهد: درست است که در این بین ممکن است کفش فروشان ضرر کنند اما من هم مشکل مالی دارم و نمی توانم تنها با پوشاک ارتزاق کنم در ضمن کفاشان با عرضه یک جفت کفش در مغازه بنده ورشکسته نمی شوند.

این عرضه کننده پوشاک در پاسخ به سوالی با موضوع پروانه کسب، می گوید: پروانه کسب فعلا ندارم یعنی تا زمانی که برای بازرسی به مغازه ام نیایند هم نمی گیرم چراکه هم خرج دارد و هم وقت کاسب را می گیرد.

مسئولان چشم خود را بسته اند

یکی از کسبه که سالیان زیادی است که در بازار آشخانه فعالیت می کند می گوید: مشکل اساسی تداخل صنفی در این میان نارضایتی مردم از عملکرد نهادهای دولتی است چراکه مسئولان تعزیرات، اتحادیه ها و اتاق اصناف چشم خود را به روی تخلفات بسته اند و نمی خواهند اقدامی کنند.

وی که از گفتن نام خود امتناع کرد اظهار داشت: وقتی افراد بدون سررشته از شغلی، وارد میدان می شوند قطعا برای جوری اجناس و کمک های مالی نسبت به فروش اقلام دیگر اصناف اقدام می کند که این امر اختلاف قیمت ها و درنهایت نارضایتی اصناف و مردم را در پی دارد .

وی افزود: وقتی مغازه خواروبار فروشی نسبت به عرضه گوجه فرنگی در مجاورت یک میوه فروشی اقدام می کند، قطعا حجم و میزان عرضه میوه فروش را ندارد لیکن گوجه فرنگی های خریداری کرده را با قیمت های نازل تر و در روزهای متمادی عرضه می کند و در نهایت هنگامی که میوه فروش نسبت به خرید مجدد گوجه فرنگی تازه اقدام می کند قیمت های روز با قیمت های خریداری شده توسط خواروبار فروش همخوانی ندارد.

تداخل صنفی بر طبق قانون تخلف است

وی در توضیح راهکار برون رفت از این وضعیت، تصریح کرد: در وهله نخست باید افراد توجیه شوند که بدون پروانه کسب نباید مغازه ای باز شود متاسفانه امروزه مردم ابتدا مغازه خود را افتتاح می کنند و سپس نسبت به اخذ پروانه آن اقدام می کنند.

وی با تاکید بر اینکه تداخل صنفی بر طبق قانون تخلف است افزود: البته مسئولان اصناف، اتحادیه ها، اتاق اصناف و مخصوصا تعزیرات حکومتی کاملا چشم خود را بر روی این تخلفات بسته اند.

امروزه تداخل صنفی تخلفی معمول است

رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان مانه وسملقان نیز در این گفتگو با بیان اینکه امروزه تداخل صنفی تخلفی معمول است، گفت: تداخل صنفی در همه جای کشور وجود دارد اما بر طبق ماده ۲۸قانون نظام صنفی، تخلف محسوب می شود.

کیوانلو با اشاره به نص صریح قانون در این ماده، اظهار داشت: در قانون آمده است که اشتغال به شغلی غیر از آنچه در پروانه کسب قید شده، ممنوع است لیکن کسبه باید تنها در زمینه شغلی خود فعالیت داشته باشند ودر غیر این صورت بر طبق قانون می توان با آنها برخورد کرد.

وی افزود: اگر بخواهید در سطح شهرهای ایران این موضوع را پیگیری کنید به موارد بیشماری دست خواهید یافت که این امر نشان دهنده گستردگی این تخلف است.

این مقام مسئول ، در پاسخ به نحوه برخوردهای قانونی با این پدیده، تصریح کرد: بر طبق قانون ابتدا باید یکی از کسبه نسبت به تخلف دیگری در زمینه تداخل صنفی، به اتحادیه ذی ربط طرح شکایت کند و در آن صورت اتحادیه مربوطه طی پیگیری به شخص متخلف تذکر می دهد.

کیوانلو خاطرنشان کرد: در این مرحله شخص خاطی تا ۱۵روز مهلت دارد نسبت به رفع تداخل صنفی خود اقدام کند در غیر این صورت اتحادیه مکاتبات خود را با اتاق اصناف شهرستان و سازمان نظارت بر اماکن عمومی آغاز می کند.

وی افزود: اتاق اصناف و سازمان اماکن نیز در صورت عدم توجه فرد خاطی به تذکرات اولیه نسبت به برخورد قانونی (پلمپ واحد متخلف) اقدام می کند.

پدیده تداخل صنفی عمومیت دارد

رئیس  اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مانه وسملقان در پاسخ به این سوال که «چرا تا کنون به شکل قاطع با تداخل صنفی برخورد نشده است»، گفت: این امر به واسطه عمومیت داشتن پدیده تداخل صنفی است.

کیوانلو با اشاره به واحد های صنفی حاضر در روستاها، تاکید کرد: هم اکنون بعضا مغازه های روستایی نسبت به فروش ابراز یراق، نان، میوه، سبزیجات و حتی دارو اقدام می کنند و این پدیده بر اثر ماهیت اجتماعی آن منطقه و کمبودها ایجاد شده است لیکن با وجود قانون صریح تا کنون برخوردی انجام نشده است.

وی افزود: اخیرا اتاق اصناف و دولت به سمتی گام بر می دارند که برخورد با تخلفات تداخل صنفی یکبار دیگر از سر گرفته شود و این امر در قوانین جدید نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تداخل صنفی بر اساس نیاز مالی انجام می شود، اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد بدون آگاهی وارد بازار کار می شوند و پس از مدتی به علت عدم توانایی مجبور به تداخل صنفی می شوند تا بتوانند هزینه های زندگی خانواده خود را جبران کنند.

این مسئول بیشترین تداخل شغلی را در اتحادیه صنف  خوار وبار فروشان، عکاسان و مبایل فروشان شهرستان مانه وسملقان ذکر کرد و افزود: هم اکنون در این اتحادیه ها انواع خدمات مربوط به کیف، کفش، عکاسی، کافی نت، تایپ و تکثیر، محصولات فرهنگی و هنری، خدمات کامپیوتری و … ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر مسئولین مرتبط در هنگام صدور جواز کسب، متقاضیان را نسبت به حدود اختیارات و وظایف دارندگان جواز کسب آگاه سازند بسیاری از مشکلات فعلی به وجود نمی‌آمد

منبع:آشخانه

نظر شما چیست؟