اخبار لوازم خانگی

ورود کالای کانتینری به بنادر کشور در دو ماه نخست امسال 40 درصد افزایش یافت

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش 40 درصدی ورود کالای کانتینری به بنادر کشور در دو ماه نخست امسال خبر داد و گفت: افزایش ورود کالای کانتینری به بنادر کشور نشانه ای است که به زودی ترمینال های کانتینری کشور به دوران قبل از تحریم بر می گردند.

admin | 7 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، محمد سعیدنژاد امروز (چهارشنبه) در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، در جمع خبرنگاران افزود: در دو ماه ابتدایی امسال در تخلیه و بارگیری مواد غیرنفتی نیز 10 درصد رشد داشته ایم.
وی درباره زمان نهایی افتتاح بندر شهید بهشتی چابهار گفت: تجهیزات بندر چابهار مستقر شده و این بندر آماده افتتاح است و با اعلام نهاد ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه برای برگزاری مراسم ملی و منطقه ای و با حضور مقامات سیاسی کشورهای همسایه مراسم را برگزار خواهیم کرد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: مقامات سیاسی کشورهای منطقه نیز علاقه مند هستند که در این گردهمایی بزرگ حضور داشته باشند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بندر چابهار از چندی پیش آماده افتتاح بود اما به دلیل هم زمان شدن با روزهای انتخابات ریاست جمهوری، مراسم افتتاح آن به تعویق افتاد.
وی افزود: با این حال بهره برداری را به مراسم افتتاح موکول نکردیم و بخش هایی از فاز یک با ورود نخستین کشتی کانتینری از هند که به صورت مستقیم در این بندر پهلوگیری کرد، به بهره برداری رسید.
سعیدنژاد گفت: این نخستین باری بود که یک کشتی کانتینری با این ظرفیت که از ظرفیت شناورهای فیدر بالاتر است به صورت مستقیم وارد کشور می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره آخرین وضعیت شناورسازی مغروقه ها در اروندرود گفت: پیمانکار درحال انجام پروژه است و تاکنون 34 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و از ابتدا تاکنون 60 مغروقه از اروند رود خارج شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت آغاز لایروبی اروند رود نیز گفت: لازم است که ابتدا مسایل حقوقی با طرف عراقی در خصوص لایروبی اروند حل و فصل شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره تعیین اپراتور بندر شهید رجایی نیز گفت: فرآیند انتخاب اپراتور بندر شهید رجایی بسیار طولانی شده است؛ در این زمینه ارزیابی کیفی بهره برداری انجام شده و از شرکت ها درخواست ارائه نرخ را داده ایم و که هم اکنون از ما فرصت خواسته اند.
هفته گذشته نخستین کشتی هندی با 300 کانتینر کالا شامل برنج وارداتی در بندر شهید کلانتری چابهار پهلو گرفت.
بر اساس گفته های بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان تبادل مستقیم کالا از کشور هندوستان به بندر چابهار 750 دلار صرفه جویی در هر کانتینر 40 فوتی را به همراه دارد.
وی گفت: پس از تکمیل طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست ظرفیت آن از 2 و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن ارتقا پیدا خواهد کرد.

منبع:ایرنا

نظر شما چیست؟