لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی پاکشوما
اخبار لوازم خانگی

تولیدکنندگان داخلی زیر سایه بد قولی مسئولین/ مشکلات ارزی نفس بخش تولید را به شماره انداخت

xvision
candy

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، طی چند ماه گذشته تولیدکنندگان داخلی با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند که رمق تولید را از آنان گرفته است. یکی از جدی ترین مشکلات تولیدکنندگان، تامین ارز مورد نیاز برای خرید مواد اولیه است که باعث شده تمامی بخش های تولیدی کشور، بسیار کمتر از ظرفیت تولید خود فعالیت کنند.

نوسانات ارزی باعث شده تا تولیدکنندگان داخلی از آنچه که به عنوان شکوفایی اقتصادی یاد می شود، فرسنگ ها دور بمانند چرا که زمانی که تولیدکننده برای تولید یک محصول برنامه ریزی می کند، باید در ابتدای امر به دنبال مواد اولیه آن محصول باشد؛ با توجه به وابستگی تولید به مواد اولیه وارداتی و رابطه مستقیم با قیمت ارز، نوسانات ارزی تولیدکننده را دچار دغدغه و چالش های بزرگی کرده است.

البته سامانه نیما نیز در همین راستا طراحی شده بود که بر اساس گفته تمامی فعالین عرصه تولید، این سامانه عملا کمکی به تامین ارزی تولیدکنندگان نکرده است. در همین راستا بسیاری از تولیدکنندگان به جهت زنده نگه داشتن مجموعه خود، مجبور به تامین ارز از بازار آزاد شده اند که همین امر باعث افزایش قیمت چند برابری در محصول نهایی خواهد شد.

متاسفانه طی چند ماه گذشته بسیاری از مسئولین ارشد کشور در خصوص رفع مشکلات ارزی تولیدکنندگان داخلی قول هایی داده اند که تا به امروز هیچ یک از این قول های عملی نشده و البته که هیچ راهکاری پیش روی تولیدکنندگان قرار نگرفته است و اگر تا چند ماه آینده فکری به حال صنعت و پویایی تولید نشود عرصه تولید در کشور نابود خواهد شد.

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی تبریز گفته بود : اگر چرخ های صنعت و تجارت نچرخد همه ادارات و وزارتخانه‌ها فلسفه وجودی خود را از دست می‌دهند. تلاش می‌کنیم تا در این وضعیت اقتصادی تولیدکنندگان با مشکلات ارزی و تامین مواد اولیه مواجه نشوند.

«محمد شریعتمداری»، وزیر وقت صنعت نیز در مرداد ماه سال جاری خبر از تصویب یک بسته حمایتی جدید به جهت حمایت از تولید داده بود. «محمد شریعتمداری» با اشاره به سیاست های ارزی جدید دولت گفته بود: «بر این اساس تجهیزات و برخی مواد اولیه تولید در گروه کالایی دو قرار گرفته که باید از ارز صادرات غیرنفتی بهره‌مند شود.»

وی افزود: «بر همین اساس و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با نرخ جدید ارز و ادامه حیات این واحدها با توجه به افزایش قیمت تمام شده محصولات با دستور دولت موضوع تهیه بسته حمایت از تولید در دستور کار قرار گرفت و در وزارت صنعت نهایی شد که بعد از تصویب مراجع قانونی جزئیات آن اعلام می شود.»

بسته موردنظر البته هنوز نهایی نشده اما چند سرفصل کلی برای آن در نظر گرفته شده و محور اصلی نیز به مسائل ارزی و ارائه تسهیلات بانکی به صنایع مختلف مربوط می‌شود. در ابتدای بسته حمایتی، میزان ارز موردنیاز کل فعالیت‌های صنعتی و معدنی حدود ۲۵ میلیارد دلار برآورد شده است. جدا  از این رقم البته ۳/ ۳ میلیارد دلار نیز برای ابرپروژه اسقاط خودروهای فرسوده سنگین در نظر گرفته شده تا جمع نیاز ارزی به ۳/ ۲۸ میلیارد دلار برسد.

در همین رابطه «غلامرضا پناهی»، معاون ارزی بانک مرکزی در نشستی با نمایندگان بخش تولید کشور با بیان اینکه برگزاری جلسات مستمر با تولید کنندگان با تاکید ریاست کل بانک مرکزی و با رویکرد حمایت از فعالان عرصه تولید و تجارت کشور در دستور کار حوزه ارزی این بانک قرار گرفته است، گفت: «متناسب با شرایط موجود و منطبق با قوانین و مقررات تلاش می‌شود فضای تولید را تسهیل کنیم تا در نتیجه این تسهیل‌گری بهبود وضعیت تولیدکنندگان در فضای کسب و کار، حمایت از اشتغال‌زایی آنان و در نهایت رفاه عمومی مردم را شاهد باشیم.»

یک تولیدکننده داخلی در گفتگو با خبرنگار «ال کا ایران» اذعان داشت : دولت و بانک مرکزی به فکر تولیدکنندگان نیستند چراکه اگر بخش تولید برایشان مهم بود، پیش از تعطیلی بخش های بزرگ تولیدی کشور به فکر راه حلی برای مشکلات ارزی ما بودند.

وی گفت : هزینه های تولید به شدت در کشور افزایش یافته و در این مشکلات ارزی که نفس ما را گرفته است. اگر ارز را از بازار آزاد تهیه کنیم بدون شک قیمت تمام شده محصول بسیار گران خواهد شد. در همین زمان متهم به گرانفروشی و خیانت به کشور هم می شویم. سوال بنده این است، ما به عنوان تولیدکننده باید چه کار کنیم؟ در تولید را تخته کنیم خیال آقایان راحت می شود؟ این همه اشتغالی که توسط همین بخش تولید صورت گرفته، کمک حال دولت نبوده که حال ذره ای به فکر ما نیستند؟

در همین رابطه حمیدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی نیز گفته است : تولیدکنندگان مدام گله‌های زیادی از وضعیت فعالیت خود به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارسال می‌کنند و ما نیز در تلاش برای رفع مشکلات هستیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه هر مسئولی وعده‌ای در حل مشکلات می‌دهد اما در عمل خبری از رفع موانع بخش تولید نیست، افزود: در آخرین جلسه‌ای که با رئیس کل بانک مرکزی داشتیم تأکیدات زیادی برای حل مشکلات ارزی واحدهای تولید بیان شد که در نهایت رئیس کل بانک مرکزی هم قول هایی را برای رفع این مشکلات و موانع مطرح کرد.

رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی اضافه کرد: از آن جلسه دو هفته می‌گذرد و ما همچنان منتظر تدبیر رئیس کل بانک مرکزی برای رفع مشکلات ارزی تولیدکنندگان هستیم.

به گزارش خبرنگار «ال کا ایران»، متاسفانه بر خلاف آنچه که تا به امروز مسئولین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تعهد کرده بودند تا مشکلات ارزی واحدهای تولیدی را بر طرف کنند، هیچ راهکار درستی برای حمایت از تولید پیش پای تولیدکنندگان قرار نگرفته است. حمایت از بخش تولید در حقیقت کمک به چرخه اقتصادی کشور است آن هم در شرایطی که به واسطه تحریم ها، کشورمان در یک جنگ اقتصادی تمام عیار قرار گرفته است. بخش تولید می تواند بازوی قدرتمند دولت در مبارزه با تحریم باشد، بر همین اساس لازم است سیاست های دولت در خصوص تامین ارز بخش های تولیدی هرچه سریعتر به مرحله اجرا برسد.

انتهای پیام/

butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

تولیدکنندگان داخلی نیازمند مواد اولیه، قطعات و ارز دولتی هستند

admin

مواد اولیه موجود در گمرکات کشور در حال از بین رفتن است

admin

ادعای تولیدکننندگان داخلی لوزام خانگی برای تامین نیاز بازار پوچ از آب درآمد

بهنام وحیدی

ارسال دیدگاه