اخبار لوازم خانگی سایر خبرها لوازم خانگی ایرانی

۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف فارس جنبه صادراتی دارد

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف فارس جنبه صادراتی دارد گفت: استان پهناور فارس با 167 هزار بافنده و تولید سالانه بیش از یک میلیون مترمربع فرش دستباف ظرفیت بزرگی در حوزه فرش دستباف دارد.

 حمیدرضا ایزدی با بیان این مطلب، افزود: تقویت تشکل های بخش خصوصی و آموزش نیرو‌های متخصص زمینه ساز افزایش اشتغال ، ارتقای توان تولید و توسعه صادرات این هنر است.

وی با اشاره به اینکه تعاونی های قالی بافی فیروزآباد به عنوان مرکز هنری فرش دستباف و قشقایی فعالیت می‌کنند اضافه کرد: در این شهرستان تعداد 50 تعاونی با سه هزار و 200 بافنده فرش مشغول فعالیت هستند که از این تعداد 700 نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند .

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در خصوص مشاغل خانگی گفت: تعداد دارندگان مجوز مشاغل خانگی استان فارس بیش از 35 هزار نفر است و تا کنون برای یکصد و بیست و چهار هزار و 533 نفر کارت قالی بافی صادر شده است.

ایزدی اضافه کرد: این سازمان در سال 97 به 47 طرح مبلغ 240 میلیارد ریال تسهیلات در قالب اشتغال پایدار روستایی و به 1165 متقاضی، بیش از 7 میلیارد ریال در قالب مشاغل خانگی تسهیلات اعطاء کرده است.

وی بیان کرد : هم اینک حدود 35 هزار قالیباف در این استان تحت پوشش بیمه قالیبافی هستند و بیشترین تعداد بیمه شدگان در این بخش با 7 هزار نفر مربوط به شهرستان شیراز است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با یاد آوری اینکه استان فارس در سال گذشته 15 درصد از سهم صادرات فرش کشور را به خود اختصاص داد گزارش داد : درسال گذشته (1397)، بیش از 46 میلیون دلار فرش دستباف به کشورهای چین، پاکستان، گرجستان، آذربایجان، آلمان، استرالیا، انگلستان، اندونزی، ایتالیا، ترکیه، یونان و سایر کشورها صادر کرده است.

ایزدی به اهمیت آموزشهای تخصصی در فرش اشاره کرد و گفت: کلاس‌های آموزشی، ارتقای مهارت قالی بافان، مهارت رفوگران و مرمت کاران و بازاریابان فروش فرش دستباف به حفظ، احیا و ارتقای جنبه‌های هنری و فرهنگی فرش دستباف و آشنایی بافندگان این هنر صنعت با نیاز‌های آموزشی روز بازار‌های داخلی و خارجی توجه می شود.

وی تصریح کرد : حفظ ، احیا و رونق بخشیدن به هنر صنعت چند هزار ساله فارس به عنوان میراث فرهنگی ماندگار این استان در طرح ها و نقش ها و رنگهای متفاوت ترکی، لری، عربی و تاجیک از جمله اهداف خانه فرش قشقایی در شهرستان فیروزآباد است.

گفتنی است ، خانه فرش دستباف قشقایی با حمایت مرکز ملی فرش در شهریور ماه سال گذشته راه اندازی شد، همچنین فرش قشقایی و گبه فارس در پایان سال 1395 به ثبت جهانی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) رسیدند. فیروز آباد در 90 کیلومتری جنوب شیراز است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پیش قدم شدن استان اصفهان برای ایجاد نظام مهندسی تولید فرش

بهنام وحیدی

ایران دارای بیشترین سهم در بازار جهانی فرش دستباف

admin

کاهش واردات کالاهای مصرفی

بهنام وحیدی

ارسال دیدگاه