لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی پاکشوما
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی

تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی لوازم خانگی نیازمند نظارت ویژه است

xvision
candy

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، نفوذ دلار در اقتصاد ایران فرصت خوبی بود تا بد عهدان آمریکایی پس از خروج از برجام بخش تولید کشور را دچار مشکل سرمایه در گردش کنند. از این رو با افزایش بی سابقه نرخ ارز، سرمایه در گردش واحد های تولیدی لوازم خانگی کاهش 3 برابری را تجربه کردند و دولت قول داد که با تامین سرمایه در گردش این بخش مهم صنعتی کشور، مشکلات آن را مرتفع کند.

این روزها که موضوع تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی داغ شده، خروجی خبرگزاری ها و رسانه های کشور پر شده از مصاحبه های اشخاص حقیقی و حقوقی بخش های مختلف صنعتی به ویژه صنعت لوازم خانگی که نوید روزهای خوش در این صنعت را می دهند.

اینکه این ادعا ها تا چه اندازه می تواند به واقعیت نزدیک باشد قابل بحث است چراکه تجربه نشان داده همواره بخشی از مدیران در زمان تخصیص بودجه و یا دریافت تسهیلات مادی و معنوی وعده هایی را می دهند که در اکثر مواقع اجرایی نمی شود.

به عنوان مثال پیش از بسته شدن واردات لوازم خانگی بسیاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی پاشنه در مجلس را از جا در آوردند که واردات را ممنوع کنید، بخش تولید می تواند نیاز بازار را تامین کنند اما دیدیم که پس از تحریم ها و به دلیل سیاست های ارزی دولت که در نهایت به ممنوعیت واردات لوازم خانگی منجر شد با پدیده ی احتکار مواجه شدیم!!!

تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی لوازم خانگی یک امر واجب است چراکه بخش تولید کشور در این حوزه دچار مشکلات عدیده شده اما لازم است در تخصیص این تسهیلات وزارت صنعت، معدن و تجارت نظارت ویژه ای داشته باشد.

نه تامین سرمایه در گردش باعث کاهش نرخ لوازم خانگی خواهد شد و نه پرداخت هیچگونه تسهیلاتی به داخلی سازی 100 درصدی قطعات لوازم خانگی ختم می شود چنانکه بر کسی پوشیده نیست تولید برخی از قطعات های تک مانند پنل های تلویزیون به دلیل عدم صرفه اقتصادی در تولید با مقیاس کم، در انحصار چند کشور است و تقریبا تمام دنیا این قطعه مهم را از کشور چین تامین می کنند.  از طرفی تکنولوژی تولید برخی از محصولات مانند کولرهای اسپیلت نیز در ایران وجود ندارد که با تامین سرمایه در گردش به داخلی سازی 100 درصدی آن برسیم.

به گزارش خبرنگار «ال کا ایران»، بخش های نظارتی بر توزیع عادلانه تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی باید بدانند که بودجه اختصاص یافته به این واحدها با عنوان تامین سرمایه در گردش قرار است که به ادامه روند تولید کمک کند. اینکه به بهانه کاهش قیمت ها و یا داخلی سازی 100 درصدی قطعات قرار باشد سهم بیشتری به واحدی برسد، منطقی نیست و انتظار می رود در اختصاص این بودجه نظارت دقیقی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

emersan
butaneindustrial
butaneindustrial
butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

سامسونگ محصولات خود را در داخل آمریکا تولید می‌کند

admin

تولید تلویزیون از ابتدای امسال بیش از ۳۰ درصد رشد کرد

نفیسه رحیمی

سیستم بانکی سرمایه در گردش لازم برای حفظ وضع موجود تولید را تأمین کند

بهنام وحیدی

ارسال دیدگاه