لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی پاکشوما
فناوری

شرایط تعادلی بازار در پی ورود کالای قاچاق دستخوش تغییر شده است

xvision
candy

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رییس اتحادیه فناوران رایانه اظهار کرد: شرایط تعادلی بازار در پی ورود کالای قاچاق دستخوش تغییر شده است.

مهدی میرمهدی، اظهار کرد: قیمت محصولات صنف فناوران رایانه در بازار با توجه به نرخ ارز و هزینه قابل توجه کارمزد جابه‌جایی و تبدیل ارز، تعیین می‌شود که در چند وقت گذشته هزینه قابل توجهی از سوی بانک‌ها برای تبدیل و جابه‌جایی ارز از صاحبان کالا دریافت شده است.

رییس اتحادیه فناوران رایانه مدعی شد: در ماه‌های اخیر میزان قابل توجهی ثبت سفارش از سوی تجار و فعالان این صنف ثبت شده، اما تعداد ثبت سفارش‌های تاییدی به شدت اندک بوده و این موضوع منجر به کاهش عرضه کالا در بازار شده است که در نهایت افزایش قیمت را به همراه داشته است و از سوی دیگر در پی کاهش عرضه قانونی کالا، قاچاقچیان به این بازار ورود کرده و قیمت‌گذاری و عرضه کالا را در دست گرفته‌اند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی بخشی از قیمت‌گذاری کالا بر مبنای نرخ کالای قاچاق و غیرمجاز تعیین می‌شود.

میرمهدی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود کاهش قیمت ارز، نرخ محصولات در بازار کاهش نمی‌یابد، بیان کرد: قیمت دلار در منطقه مهارشده‌ای قرار گرفته اما متاسفانه قیمت محصولات متناسب با کاهش قیمت ارز، روند نزولی به خود نگرفته که این موضوع متاثر از عدم تایید ثبت سفارش و عرضه کافی محصولات در بازار است و از سوی دیگر قاچاق قابل توجه محصولات شرایط منطقی بازار را از بین برده است.

رییس اتحادیه فناوران رایانه با بیان این‌که نظارت دقیقی بر قیمت‌گذاری و تامین ارز کالای قانونی وجود دارد، اظهار کرد: جای سوال دارد که چگونه دستگاه قاچاق به کشور وارد می‌شود و شرایط تعادلی بازار را بهم می‌ریزد. به عنوان مثال ورود دستگاه ماینر به کشور ممنوع است اما توسط قاچاقچیان به کشور وارد شده است./ایسنا

انتهای پیام/

butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

از چای تا طلا؛ چه کالاهایی بیشترین سهم قاچاق را به خود اختصاص داده‌اند؟ +نمودار

admin

نبود «ایکس‌ری» برای مبارزه با قاچاق بهانه است

admin

جریمه یک میلیارد و 800 میلیونی برای قاچاقچی لوازم خانگی

admin

ارسال دیدگاه