تولید تلویزیون
اخبار لوازم خانگی

تولید تلویزیون ایرانی صحیح نیست

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی معتقدند عبارت “تولید تلویزیون ایرانی” درست ...

زهرا سیاحی | 5 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی معتقدند عبارت “تولید تلویزیون ایرانی” درست نیست و این موضوع باعث ایجاد التهاب در صنعت لوازم خانگی می‌شود.

مدتی پیش رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت از تولید تلویزیون‌های ایرانی خبر داد و گفت: به زودی تلویزیون‌های خارجی که برخلاف همه قرارداد‌ها، نمایندگی شان را در ایران تعطیل کردند با نمونه‌های داخلی جایگزین می‌شوند.
در گذشته شرکت‌های بزرگ ایرانی پنل‌های خود را از کره جنوبی وارد کشور می‌کردند، اما زمانی که تحریم ها اوج گرفت کره‌ای‌ها دیگر حاضر به ادامه همکاری با شرکت‌های ایرانی نبودند از این رو شرکت‌های بزرگ لوازم خانگی تصمیم گرفتند به جای واردات قطعه از کره جنوبی پنل‌های مورد نیاز برای ساخت تلویزیون را از چین تامین کنند.
طبق گفته کارشناسان این صنعت، برای راه اندازی خط تولید پنل نیاز به هزینه زیادی است و این خط تولید برای کشور سودآوری بالایی ندارد تا بخواهند این خط را راه بی اندازند. با راه اندازی این خط ۱۵ میلیون تلویزیون می توان تولید کرد در حالی که در کشور حدود یک میلیون این دستگاه مورد نیاز است و مابقی تولید بلااستفاده خواهد بود.
مالزی، چین و سنگاپور سه کشور اصلی تولیدکننده قطعات پنل تلویزیون هستند که ایران در نظر دارد چین را جایگزین کره جنوبی کند. هر چند که اینبار وجه تمایز خرید پنل تلویزیون از چینی‌ها این است که باید این کالا را با نام شرکت‌های ایرانی تولید و روانه بازار کنند.
سال خوبی از نظر تولید لوازم خانگی نداشتیم محمدرضا شهیدی دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری، با اشاره به اینکه تلویزیون‌های ایرانی قرار است وارد بازار شود، گفت: تمام تلویزیون‌هایی که در کشور وجود دارد داخلی هستند اما پنل اصلی این دستگاه از چین وارد کشور می شود.
او درباره پنل‌های موجود در تلویزیون، بیان کرد: در دنیا ۳۵۰ کارخانه، تلویزیون تولید می کنند که ۷ کارخانه از این تعداد پنل‌ ساز هستند و ۵ کارخانه از آن ها در چین است. پنل‌ سازی کاملا متفاوت از قطعات دیگر تلویزیون است و تولید آن هزینه زیادی به همراه دارد.
شهیدی با بیان اینکه تمام محصولاتی که در بازار وجود دارد، تولید داخل است، گفت: قبل از اینکه تحریم شویم برند‌های معروف دنیا نیز در ایران مونتاژ می‌شدند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری با بیان اینکه امسال از نظر تولید سال خوبی نبود، گفت: به دلیل اینکه قاچاق در کشور افزایش یافت استقبال مردم از تولیدات داخلی کم شد، ما قابلیت تولید یک میلیون دستگاه تلویزیون در کشور را داریم که ۱۵ واحد این تعداد را تولید می‌کند، تنها ۲ برند معروف دنیا در ایران قاچاق است و مابقی برند‌ها نیز در ایران تولید می‌شود.
شهیدی تشریح کرد: قیمت لوازم خانگی در نیمه دوم سال مقداری کاهش یافته است و شرایط برای تولید فعلا وجود ندارد.
او ادامه داد: کالای قاچاق به وفور در جامعه وجود دارد و تولیدکننده در یک رقابت نابرابرانه با تولید قاچاق روبرو است که اگر با این میزان قاچاق مقابله نشود به ضرر تولیدکنندگان داخلی خواهد بود.
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری با اشاره به آمار قاچاق در کشور، گفت: حداقل ۷۰۰ هزار دستگاه لوازم خانگی در سال قاچاق می‌شود، تقریبا روزی ۲ هزار تلویزیون قاچاق به کشور وارد می‌شود.
بازار لوازم خانگی در نیمه دوم سال چطور است؟ در ادامه سید مرتضی میری رئیس اتحادیه لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که درشش ماه دوم سال، بازار لوازم خانگی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ تصریح کرد: قرار است ۳ برند وارد بازار شود، این در حالی است که با ورود این ۳ برند، لوازم خانگی در بازار اشباع شده و باعث می‌شود که قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته باشند.
میری افزود: با توجه به شرایط نرخ ارز، قیمت ارز نیما و آزاد در بازار یکی شده و این امر باعث شده که دست تولیدکننده بسته شود، ما به دولت پیشنهاد می‌کنیم که ورود قاچاق در بازار به صفر برسد که این موضوع می‌تواند به بهبود شرایط تولید کمک کند.
تولید تلویزیون ایرانی با پنل خارجی در همین زمینه حمید بغایی کارشناس صنعت لوازم خانگی، با اشاره به اینکه شرکت‌های مطرح صوت و تصویری قصد دارند تلویزیون‌های ایرانی تولید کنند، گفت: در گذشته شرکت های کره ای مسئول تامین قطعات صنعت لوازم خانگی بودند که به عنوان بزرگترین شرکت ها در دنیا شناخته شدند.
او بیان کرد: در آن زمان بخش عظیمی از محصولات لوازم خانگی از سمت کره‌ای‌ها وارد کشور شد که پس از وارد کردن قطعات این دسته از محصولات، تلویزیون‌ در کارخانه‌های ایرانی مونتاژ شد؛ این موضوع از آن زمان نشان دهنده این است که ایران هیچ‌گاه تولیدکننده تلویزیون نبوده و نخواهد شد.
این کارشناس صنعت لوازم خانگی افزود: پس از اینکه تحریم ها علیه ایران شدت یافت کره‌ای‌ها دیگر حاضر به ادامه همکاری با ایران نبودند که در این شرایط واردات پنل‌های تلویزیون به ایران از کره‌ جنوبی به چین تغییر مسیر پیدا کرد.
طبق گفته بغایی، پس از تحریم ها قطعات اصلی تلویزیون از جمله پنل که بخش مهم و حساس در ساخت این محصول است از کشور چین تامین شد.
او با اشاره به وضیعت قیمت لوازم خانگی در نیمه دوم سال، گفت: قیمت لوازم خانگی در نیمه دوم سال گران نخواهد شد چرا که مردم قدرت خرید بالایی ندارند و واحد‌های تولیدی با مازاد تولید این محصولات رو به رو هستند اگر افزایش قیمت باشد کالا‌ها در انبارها خواهند ماند.
این کارشناس صنعت لوازم خانگی با اشاره به اینکه با ایرانی خواندن محصولات شاهد افزایش قاچاق کالا خواهیم بود، گفت: در حقیقت افزایش قیمت ارز در سامانه نیما باعث شده که واردات کالا‌های قاچاق به کشور جذاب و خرید و فروش در این شبکه انجام شود./باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟