لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی پاکشوما
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی

رکود بازار لوازم خانگی همدان و سایه سنگین گرانی

رکود بازار لوازم خانگی همدان و سایه سنگین گرانی
xvision
candy

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، خرید و فروش لوازم خانگی قاچاق از طریق فضای مجازی سایه سنگین رکود را بر سر کاسبان و صنف فروش لوازم خانگی در بازار همدان انداخته است. با گرانی سرسام آور انواع لوازم خانگی و شیوع بیماری کرونا، تقاضای مردم برای خرید این نوع کالاها کاهش یافته و کاسبان این صنف را با مشکل معیشتی روبهرو کرده است، اما مشکل جدی تر زمانی نمایان شده که برخی افراد سودجو با فروش لوازم قاچاق و تقلبی به عنوان جنس خارجی توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده است.

در حال حاضر سهم عمده‌ای از بازار کالاهای خانگی مربوط به تولید داخلی است و واردات کالاهای خارجی ممنوع اعلام شده است اما عده‌ای سودجو از طریق فضای مجازی با مردم تماس گرفته و پیشنهاد فروش لوازم خانگی به ظاهر خارجی را به آن‌ها می‌دهند. بسیاری از مردم نیز فریب این تبلیغات را خورده و کالای مورد نیاز خود را از این افراد که معمولا در خارج از استان هستند تهیه می‌کنند. این معاملات هیچ سند و رسمیتی نداشته و ضمانتی هم برای کالاهای خریداری شده وجود ندارد.

رکود بازار لوازم خانگی همدان و سایه سنگین گرانی

حال باید دید که آیا نظارتی بر این دسته از کالاهای تقلبی و قاچاق که از طریق تبلیغ در فضای مجازی و افراد غیر متخصص به دست مردم می‌رسد وجود دارد و چه راهکارهای پیشگرانه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است؟

یکی از فروشندگان لوازم خانگی می گوید: صنف ما از نظر اقتصادی و معیشتی در حال نابودی است و تاکنون هیچگونه حمایتی از ما نشده است.

وی با تأکید بر اینکه گرانی کالاها و شیوع بیماری کرونا سبب کسادی بازار ما شده است تصریح کرد: دیگر هیچ مهمانی و مراسم عروسی برگزار نمی‌شود که مردم بخاطر آن اقدام به تهیه کادو و یا خرید جهیزیه کنند.

این فروشنده کالاهای خانگی با بیان اینکه آمار فروش ما نسبت به سال گذشته 80 درصد کاهش یافته است اظهار داشت: یک مشکل جدی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم مربوط به فروش کالاهای خانگی قاچاق و به اصطلاح خارجی از طریق کانال های مجازی است.

وی افزود: عده‌ای سودجو در خارج استان که بیشتر مربوط به مناطقی مانند بانه و یا جنوب کشور است در فضای تلگرام و اینستاگرام پیام‌هایی مبنی بر فروش کالاهای خارجی با قیمتی مناسب منتشر می‌کنند و مردم هم از آن استقبال میکنند.

این فروشنده با اشاره به اینکه چند سال است واردات کالاهای خارجی ممنوع شده و همکاران ما فقط کالاهای با کیفیت ایرانی را به مردم عرضه می‌کنند تصریح کرد: اما متاسفانه برخی از مردم فریب برند خارجی را خورده و ترجیح می‌دهند به جای خرید جنس با ضمانت از فروشگاه های معتبر به سمت خرید کالاهای به اصطلاح خارجی و تقلبی روی آورند.

وی افزود: از وقتی که واردات کالاهای خارجی ممنوع شده با این مشکل روبه‌رو هستیم و هیچ نظارتی هم بر عاملان فروش کالاهای قاچاق از طریق فضای مجازی و مجرای غیر رسمی وجود ندارد.

این کاسب همدان از رکود سنگین در این بازار گلایه کرد و گفت: بخاطر گرانی کالاها و  کاهش قدرت خرید مردم میزان سود دریافتی ما از خریداران به حداقل رسیده اما در کنار آن عرضه کالاهای قاچاق نیز دمار از روزگار ما درآورده است.

وی اظهار داشت: از مسئولان و کسانی که مدیریت و  نظارت بر فضای مجازی و جرایم اینترنتی را بر عهده دارند تقاضا داریم بر خرید و فروش و تبلیغات کالاهای خارجی و قاچاق نظارت کنند تا معیشت و اقتصاد امثال من که دارای پروانه کسب هستیم بیش از این آسیب نبیند.

رکود بازار لوازم خانگی همدان و سایه سنگین گرانی

 جنس قاچاق شبانه به دست مردم می‌رسد

رئیس اتحادیه لوازم خانگی همدان با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در رکود کامل به سر می برد گفت: کالاهای قاچاق بدون پرداخت مالیات و بی‌دردسر به صورت شبانه به دست مردم می‌رسد.

عبدالرضا خانجانی در گفت‌و‌گویی  اظهار داشت: با توجه به اینکه مواد اولیه تولید بسیاری از لوازم خانگی  از خارج از کشور تأمین می‌شود بنابراین نرخ این کالاها هم تابع قیمت ارز است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نرخ ارز نوسانات زیادی داشته است تصریح کرد: همین امر عامل اصلی گرانی سرسام آور کالاهای خانگی بوده است.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی همدان با تأکید بر اینکه گرانی کالاها سبب کاهش قدرت خرید مردم شده است اظهار داشت: بسیاری از مردم توانایی خرید لوازم مورد نیاز زندگی خود را ندارند و همین کاهش تقاضا اقتصاد و معیشت صنف فروش لوازم خانگی همدان را تحت تاثیر قرار داده است.

خانجانی با اشاره به اینکه آن دسته از مردم هم که تصمیم به خرید کالا دارند به سمت کالاهای قاچاق و خارجی هدایت می‌شوند تصریح کرد: افرادی ناشناس در خارج استان از طریق کانال‌های مجازی اقدام به فروش انواع لوازم خانگی با برند به ظاهر خارجی می‌کنند.

وی افزود: بدون شک این فروشندگان مالیات و هزینه اضافی پرداخت نمی‌کنند و همین امر باعث شده با قیمتی پایین تر از سطح بازار کالاهای خانگی را به مردم عرضه کنند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی همدان با بیان اینکه فروش کالاهای قاچاق ضربه محکمی به همکارانم وارد کرده است اظهار داشت: وقتی بیش از سه سال از ممنوعیت واردات کالاهای خارجی می‌گذرد پس باید با واردات قاچاق آن هم برخوردی جدی صورت بگیرد.

 کالاهای ایرانی در کارتن خارجی به فروش می‌رسد

خانجانی با تأکید بر اینکه بخش بزرگی از کالاهای خارجی قاچاق که به دست مردم می‌رسد تقلبی است تصریح کرد: در بسیاری از موارد کالاهای ایرانی در کارتن خارجی و برند تقلبی به عنوان جنس خارجی به مردم فروخته می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم تنها از طریق یک شماره تماس اقدام به خرید کالای قاچاق می‌کنند و هیچ تضمینی هم برای سلامت آن کالا وجود ندارد گفت: مسئولان باید برای حل این مشکل ورود جدی کنند.

 کیفیت کالاهای ایرانی را تایید می‌کنم

رئیس اتحادیه لوازم خانگی همدان با اعلام اینکه کیفیت کالاهای ایرانی را تایید می‌کنم اظهار داشت: سهم عمده‌ای از کالاهای موجود در بازار مربوط به تولیدات داخلی است .

خانجانی با بیان اینکه همکاران ما بخاطر فضای رقابتی و کاهش قدرت خرید مردم مجبور به کاهش سودهای دریافتی خود هستند تصریح کرد: سود قانونی فروشندگان بین 7 تا 10 درصد است اما آنچه آن‌ها دریافت می‌کنند بسیار کمتر از این مبلغ است.

 مسئولان به داد بازار لوازم خانگی برسند

وی با تأکید بر اینکه بیماری کرونا خسارات سنگینی به صنف لوازم خانگی وارد کرده است گفت: با این حال هیچ گونه حمایتی از ما نشده و اقتصاد و معیشت این صنف در حال نابودی است.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی همدان در پاسخ به این سوال که چرا وقتی یک کالا به قیمت قبل خریداری شده برای مشتری به نرخ روز حساب و فروخته می‌شود تصریح کرد: کالاهای موجود در انبار هر فروشگاه سرمایه اصلی آن است و واحدها برای حفظ ارزش سرمایه مجبور به بروزرسانی قیمت آن هستند.

خانجانی افزود: فرض کنید یک یخچال در سال گذشته به نرخ 10 میلیون تومان خریداری شده و امسال نرخ آن به 15 میلیون رسیده است، اگر فروشنده آن را به قیمت قبل بفروشد بدون شک باید برای خرید یخچال جدید پنج میلیون تومان از جیب خود هزینه کند.

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی و معیشتی نا به سامان واحدها سبب تغییر شغل آنها می‌شود عنوان کرد: متاسفانه از سال گذشته تاکنون چندین مورد از کاسبان اقدام به ابطال پروانه کسب خود کرده‌اند.

 در مبارزه با کالای قاچاق قوانین بازدارنده درستی وجود ندارد

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی در پیرامون بازار لوازم خانگی همدان و مشکلات موجود در آن، اظهار داشت: یکی از مشکلات بازار لوازم خانگی مربوط به عرضه کالاهای قاچاق است که آن هم ناشی از ضعف نظارتی است.

وی با بیان اینکه نقش سازمان بازرسی و نظارتی استان همدان نیز در مبارزه با عرضه کالاهای قاچاق بسیار کمرنگ است گفت: باید شورای هماهنگی دستگاه نظارتی در همدان تشکیل شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی افزود: مکاتباتی با نماینده ولی فقیه در استان انجام دادیم تا با همکاری رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، شورای هماهنگی دستگاههای نظارتی در استان تشکیل شود.

فلاحی با تأکید بر ضرورت تشکیل این شورا در استان، اظهار داشت: شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی در استان‌های دیگر کم و بیش وجود دارد اما در استان ما این خلاء احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی همه دستگاه‌های نظارتی پای کار باشند تخلفات هم به حداقل می‌رسد تصریح کرد: ورود کالاهای قاچاق به شهر باید کنترل شود.

 ضعف مدیریتی عامل بروز مشکلات اقتصادی است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گرانی همه کالا بهانه افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها مطرح می‌شود اظهار داشت: اعمال تحریم‌های دشمنان کمتر از 20 درصد تاثیرگذار بوده و مابقی آن مربوط به سوء مدیریتی است.

به گزارش تسنیم؛ احمد گازرانی نیز در گفت‌و‌گویی، اظهار داشت: سایه سنگین رکود بر سر بازار لوازم خانگی افتاده و میزان تقاضای خرید به حداقل رسیده است.

وی با این توضیح که قیمت‌ها گران است و بیشتر مردم قدرت خرید ندارند مطرح کرد: از طرفی هم بیماری کرونا مانع برگزاری بسیاری از مجالس شده که خود عامل مهم کاهش تقاضا در زمینه خرید لوازم خانگی است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف همدان با بیان اینکه برخی از همکاران ما در صنف لوازم خانگی اقدام به ابطال پروانه کسب و تغییر شغل کرده‌اند تصریح کرد: محل کسب برخی کاسبان استیجاری است و توانایی پرداخت اجاره بها و خدماتی مانند آب،گاز و برق را ندارند.

گازرانی با تأکید بر اینکه تاکنون هیچ حمایت ویژه‌ای از این صنف نشده گفت: دولت باید تسهیلاتی برای حمایت از این واحدهای آسیب دیده در نظر بگیرد.

انتهای پیام/

butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

کشف 9 انبار بزرگ لوازم خانگی قاچاق در تهران و کرج/ قاچاق برند معروف چینی

admin

کد رهگیری کالا راهی مطمئن در جهت شناسایی کالاهای قاچاق

admin

مقابله با عرضه لوازم خانگی قاچاق در دامغان تشدید شد

admin

ارسال دیدگاه