گارانتی های موجود برای لوازم خانگی خارجی
اخبار لوازم خانگی

گارانتی های موجود برای لوازم خانگی خارجی تقلبی است

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران در خصوص اقدام برخی فروشگاه ‌ها نسبت به ...

یاسمن داودیان | 1 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران در خصوص اقدام برخی فروشگاه ‌ها نسبت به عرضه لوازم خانگی دست دوم با تعمیر و رنگ کردن آن گفت: همه گارانتی های موجود برای کالاهای خارجی بلااستثنا تقلبی است.

اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران در خصوص تائید برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت در موضوع رنگ کردن کالا و فروش لوازم خانگی به اسم کالای نو گفت: برخی از افراد فقط دنبال کالاهای خارجی می گردند و بعضی فروشندگان سودجو اقدام به فروش محصولات دست دوم می کنند. خریداران بیشتر اوقات متوجه دست دوم بودن کالا می شوند؛ اما چون خارجی بودن آن برایشان مهم است اقدام به خرید می کنند.

بیشتر این موضوع در صنف دست دوم فروشان و استوک فروشان صورت می گیرد. به طور مثال با بیان اینکه کالا برای تازه عروس بوده و استفاده نکرده به نوعی با این حربه ها سر مردم کلاه می گذارند و در انتها به خریداران کالای خود را می فروشند. البته این اتفاق در فروش کالاهای خارجی انجام می شود.

وی ادامه داد: صنف ما تهیه کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی نو است. یک اتحادیه به نام اتحادیه سمسار و امانت فروشان وجود دارد که در فضای مجازی هم اکنون در حال فعالیت هستند و این کار را انجام می دهند؛ اما متأسفانه در بازار امین حضور در بین فروشندگان نو هم شاهد این عمل هستیم. مدتی پیش یک فروشنده را به دام انداختیم که کالاهای دست دوم، کالاهای قاچاق و کالاهای ایراد دار را رنگ می کرد و به خریداران می فروخت و یا اینکه کالاهای درجه یک ایرانی را با برند و کارتون خارجی معاوضه می کرد و به اسم کالای نو خارجی به مردم می فروخت.

پازوکی از برنامه این صنف پیرامون مبارزه با متخلفان گفت: ما در تمام کشور بازرسهایی در سطح بازارهای بورس لوازم خانگی و غیر بورس داریم که در حال رصد متخلفان لوازم خانگی هستند. در حال بررسی چند فروشگاه خاطی هستیم که به زودی بررسی ها پایان می پذیرد و متخلفان را از طریق صدا و سیما اعلام می کنیم. همسایه های مغازه های خاطی گزارشهایی دال بر تخلف به ما می دهند که ما تمام آنها را بررسی خواهیم کرد و در پایان برخورد می کنیم.

البته در صنف ما کمتر این موضوع به چشم می خورد و می توان گفت 99 درصد این تخلفات در صنف دست دوم فروشان و سمساری ها وجود دارد. ما بررسی می کنیم زیرا اگر تخلفی صورت بگیرد عملاً مجموعه و اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی زیر سؤال می رود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه برای خریداران این ترس وجود دارد که نکند از مغازه ای که جنس را خریداری می کند این اتفاق صورت بگیرد و جنس دست دوم به جای نو خریداری کنند. آنها باید به برخی نکات در هنگام خرید توجه داشته باشند تا خریدی ایمن و سالم انجام دهند. مردم اصرار برای خرید خارجی نداشته باشند؛ اکنون تمام کالاهای بازار ایرانی است و اگر کالایی به اسم خارجی به فروش می رسد یا قاچاق هستند که دارای گارانتی نیستند و یا فیک و دست دوم.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران اظهار کرد: همه گارانتی های موجود برای کالاهای خارجی بلااستثنا تقلبی است. خریداران برای صحت گارانتی شماره 124 را شماره گیری کنند و از گارانتی محصول خریداری شده اطمینان حاصل کنند. خریداران محصولات ایرانی هم از فروشنده شناسه کد رهگیری را درخواست کنند. این شناسه برای کالاهای خارجی وجود ندارد. ایران درحال حاضر واردات لوازم خانگی ندارد و تمامی کالاهای خارجی موجود در بازار خارجی است و زمانی که اسم قاچاق روی کالا می آید کد رهگیری، شناسه و گارانتی ندارند. در این صورت باید خریداران هم احتیاط لازم را به عمل آورند.

وی ادامه داد: در زمان خرید کالا اگر خریدار به کالا شک داشت کد شناسه و یا کد رهگیری #7777*4* پیامک کنند. با وارد کردن این کد شرکت تولید کننده، سال ساخت، نوع گارانتی و دیگر اطلاعات نشان داده می شود و اگر موفق به این کار نشدند وارد سامانه 124 شوند. این سامانه یک سامانه جامع گارانتی است و در آنجا می توانند تمامی اطلاعات گارانتی و محصول خود را مشاهده کنند.

پازوکی در پایان گفت: مقام معظم رهبری در مورد واردات کالا فرمودند تا زمانی که ما تولید داخلی داریم نباید واردات لوازم خانگی انجام شود. اگر قرار باشد کالایی وارد شود باید شناسایی شود که چه کالایی در داخل کشور تولید نمی شود بعد آن کالا را می توانیم وارد کنیم. درحال حاضر واردات کشور تنها ماکروویو و کولر گازی بود؛ که اکنون ماکروویو در داخل کشور تولید می شود و کولر گازی هم به زودی تولید خواهد شد. فعلاً در حال ساخت داخل آن هستیم که به 30 درصد رسیده است و سال به سال این فرآیند در حال افزایش است. امیدواریم که در سال های آتی دیگر نیازی به واردات کولر گازی هم نداشته باشیم. البته واردات کولر گازی درحال حاضر به طور رسمی انجام می شود./تسنیم

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟