سامسونگ جدیدترین راهکارهای زیست محیطی خود را اعلام کرد
اخبار لوازم خانگی

سامسونگ جدیدترین راهکارهای زیست محیطی خود را اعلام کرد

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، سامسونگ جدیدترین راهکارهای زیست محیطی خود را در قالب یک برنامه جامع با هدف پیوستن ...

نفیسه رحیمی | 1 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، سامسونگ جدیدترین راهکارهای زیست محیطی خود را در قالب یک برنامه جامع با هدف پیوستن به تلاش‌های جهانی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی اعلام کرد.

این نقشه‌راه شامل تعهداتی برای به صفر رساندن انتشار کربن در تولید محصولات و برنامه‌هایی برای استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر و سرمایه‌گذاری و پژوهش در فناوری‌های جدید برای توسعه محصولات با انرژی کارآمد، افزایش استفاده مجدد از آب و توسعه فناوری جذب کربن است. به صفر رساندن کربن در همه فعالیت‌های بخش محصولات (تا سال 2030) و بخش نیمه‌هادی‌ها (تا سال 2050) اصلی‌ترین هدف این برنامه است.

سامسونگ اخیرا به RE100 پیوسته است که ابتکاری جهانی در تلاش برای به ۱۰۰ درصد رساندن انرژی‌های تجدیدپذیر است. به عنوان بخشی از این تعهد، این شرکت قصد دارد نیازهای برق تمام بازارهای بین‌المللی را که در خارج از کره فعالیت می‌کند، در طی 5 سال با انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند.

جونگ‌ هی هان، معاون رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سامسونگ در این باره می‌گوید : « بحران‌های اقلیمی یکی از بزرگترین چالش‌های عصر ماست. سامسونگ به منظور مقابله با تهدیداتی که تغییرات اقلیمی به وجود آورده، طرح جامعی را شامل برنامه‌های گسترده برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، برقراری شیوه‌های جدید پایداری زیست محیطی و توسعه فناوری‌ها و محصولات نوآورانه سازگار با محیط زیست تهیه کرده است».

با توجه به نیاز برای اتخاذ رویکردهای نوآورانه در حوزه اقتصاد پایدار، سامسونگ تا سال 2030 بیش از هفت تریلیون وون در طرح‌های زیست‌محیطی خود سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این رقم صرف برنامه‌های صرفه‌جویی در آب، توسعه جمع‌آوری پسماندهای الکترونیکی و کاهش آلاینده‌ها می‌شود و هزینه‌های مربوط به گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را در برنمی‌گیرد.

به صفر رسیدن انتشار کربن تا سال 2050

برنامه سامسونگ این است که تا سال 2050 انتشار کربن را چه به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به صفر برساند. با رسیدن به این هدف در سال 2050، سامسونگ انتظار دارد بتواند معادل 17 میلیون تن از تولید دی‌اکسید کربن را کاهش دهد. برای پیشبرد این تلاش‌ها، سامسونگ سرمایه‌گذاری هنگفتی را برای تاسیسات تصفیه‌ کربن انجام خواهد داد.

هدف تطبیق مصرف برق با انرژی‌های تجدیدپذیر برای جنوب غربی آسیا و ویتنام، سال 2022، برای آمریکای مرکزی و لاتین سال 2025 و برای جنوب شرقی آسیا، کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و آفریقا تا سال 2027 است. در ایالات متحده آمریکا، چین و اروپا، که در زمینه توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیشرفت داشته‌اند، سامسونگ قصد دارد به سمت توسعه قراردادهای خرید انرژی تجدیدپذیر (PPA) حرکت کند.             

محصولات بسیار کم‌مصرف

بخشی از تعهد سامسونگ، برای سیاره‌ای سالم‌تر اطمینان از صرفه‌جویی در روند تولید و کم‌مصرف‌تر کردن محصولاتش است و در عین حال تضمین می‌کند که کل چرخه عمر محصول از تامین مواد خام تا دفع و بازیافت، پایدارتر شود. سامسونگ قصد دارد از فناوری‌های جدید کم‌مصرف برای کاهش مصرف انرژی در لوازم الکترونیکی خود استفاده کند. این شرکت، فناوری‌های کم‌مصرف را تا سال 2030 در هفت محصول اصلی شامل گوشی‌های هوشمند، یخچال، ماشین لباسشویی، سیستم‌های تهویه مطبوع، تلویزیون، نمایشگر و کامپیوترهای شخصی اجرا خواهد کرد که در مقایسه با محصولات سال 2019 تا 30 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

به حداکثر رساندن گردش منابع در کل چرخه عمر محصول

سامسونگ تلاش‌های خود را برای افزایش بهره‌وری محصولات الکترونیکی در کل چرخه عمر آنها، از تامین مواد خام تا پسماند و بازیافت، دوچندان می‌کند تا هر منبعی با کمترین تاثیر ممکن بر محیط‌زیست استفاده شود. سامسونگ، قصد دارد تا سال 2030 سیستمی ایجاد کند که در آن مواد معدنی استخراج‌شده از تمام باتری‌های پسماند، قابل استفاده مجدد باشد. همچنین تا سال 2030 این شرکت قصد دارد 50 درصد از پلاستیک مورد استفاده در محصولات خود را از رزین بازیافتی ترکیب کند. این عدد تا سال 2050 به 100 درصد خواهد رسید. تجربه مدل گلکسی Z Fold4 که با ترکیب پلاستیک‌های بازیافتی و تورهای ماهیگیری رها شده در اقیانوس ساخته شده، به زودی به محصولات دیگر نیز گسترش خواهد یافت.

برای دستیابی به پایداری بیشتر، سامسونگ قصد دارد تا سال 2030، دامنه سیستم جمع‌آوری پسماند‎های الکترونیکی خود را از 50 کشور به حدود 180 کشور گسترش دهد. از این طریق، سامسونگ می‌تواند میزان پسماندهای الکترونیکی جمع‌آوری شده خود در بازه سال‌‎های 2009 تا 2030 را به 10 میلیون تن برساند. چشم‌انداز سامسونگ در این زمینه رسیدن به عدد 25 میلیون تن تا سال 2050 است.

حفاظت از آب و اقدامات مرتبط با تصفیه آلاینده‌ها

استراتژی زیست محیطی جدید سامسونگ شامل حداکثر کردن بهره‌وری منابع آبی است. با افزایش ظرفیت تولید نیمه‌هادی در داخل کره، پیش‌بینی می‌شود که نیاز روزانه به برداشت آب از تا سال 2030، دو برابر شود در نتیجه شرکت متعهد شده است که استفاده مجدد از آب را به حداکثر برساند.

سامسونگ قصد دارد استفاده مجدد از آب را با بهبود سیستم تصفیه خود توسعه دهد و تا سال 2030، میزانی برابر با آب مصرفی خود را از طریق پروژه‌های احیای آب مانند بهبود کیفیت و احیای آب‌‎های جاری، جبران کند. به طور همزمان در بخش نیمه‌هادی، هدف سامسونگ استفاده از فناوری‌های جدیدی است که آلاینده‌های هوا و آب در فرایند تولید را حذف و قبل از تخلیه، آن‌ها را تصفیه می‌کند.

سامسونگ قصد دارد تا سال 2025 گواهینامه صفر شدن میزان پسماند را از سازمان Underwriters Laboratories(UL) برای تمام عملیات‌های جهانی خود دریافت کند.

سرمایه‌گذاری و توسعه فناوری‌های نوآورانه برای آینده‌ای پایدار

سامسونگ قصد دارد بر توسعه فناوری‌های جذب و استفاده از کربن برای کاهش انتشار آن و فناوری‌های هوای پاک برای کاهش ذرات معلق به عنوان یک چالش اقلیمی در سطح جهانی تمرکز کند.

موسسه فناوری‌های پیشرفته سامسونگ (SAIT) در سپتامبر سال 2021 بخشی را برای تحقیق درباره جذب کربن تاسیس کرد که اولین نهاد از نوع خود در صنعت نیمه‌هادی به شمار می‌رود. ماموریت اصلی این موسسه، توسعه و تجاری‌سازی، فناوری‌های جذب و استفاده از کربن است که ذخیره کربن تخلیه‌ شده از سایت‌های صنعتی نیمه‌هادی و تبدیل آن به یک منبع قابل استفاده را ممکن می‌سازد. فناوری‌های توسعه‌یافته ابتدا و از سال 2030 در خطوط تولید نیمه‌هادی‌ها و سپس برای سایر بخش‌های شرکت اعمال خواهد شد.

این شرکت همچنین فناوری‌های هوای پاک از جمله سیستم‌های فیلتراسیون جدید را برای کاهش ذرات معلق توسعه خواهد داد و قصد دارد از سال 2030، استفاده از آن را در جوامع محلی نیز گسترش دهد.

علاوه بر این سامسونگ قصد دارد استارتاپ‌های حوزه فناوری سبز را شناسایی و بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند. این شرکت همچنین از طریق مرکز C-Lab و برنامه‌های شتاب‌دهی داخلی، متعهد به پرورش ایده‌ها و حمایت از پروژه‌هایی است که در زمینه مقابله با تغییرات آب‌‌وهوایی و اقلیمی فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟