لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی بنس
آموزش
«ال کا ایران» گزارش می دهد؛

اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟

xvision

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»،  اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟ یکی از سوالاتی است که ذهن کاربرانی که از یخساز و آب سرد کن ساید بای ساید استفاده می کنند، درگیر کرده و باید بدانید که به طور کلی تعویض فیلتر یخچال های ساید بای ساید باید به طور منظم انجام شود و این کار نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت زیرا عوارض تعویض نکردن آن میتواند در کارکرد دستگاه تاثیر بگذارد. همچنین در برخی موارد آلودگی فیلتر سبب آلودگی مصرف کنندگان آب از آن نیز می شود، پس در این مطلب علاوه بر آشنایی با عوارض تعویض نکردن فیلتر آب یخچال با سایر موارد مانند نکات زیر آشنا می شوید.

بیشتر بخوانید:

علت گرم شدن طبقه بالای یخچال

در اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟ می خوانید:

  • قیمت فیلتر یخچال ساید بای ساید سامسونگ
  • حذف فیلتر یخچال
  • قیمت فیلتر اب یخچال ساید دوو
  • قیمت فیلتر یخچال ال جی
  • ایا فیلتر یخچال قابل تعمیر است
  • اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود؟!

قبل از این که به بحث اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟ بپردازیم باید گفت که فیلتر تصفیه آب یخچال چیست و چه کاربردی دارد. در واقع فیلتر تصفیه آب یخچال وسیله ای است برای تصفیه کردن آب سرد کن در یخچال همچنین برای تهیه یخ نیز از آن استفاده می شود، این فیلتر معمولا در نزدیکی بالا یا پایین دستگاه قرار دارد و به خط تامین آب متصل است.

اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟

کارایی اصلی فیلتر آب در واقع  حذف ناخالصی ها و آلاینده ها از آب مانند کلر، باکتری ها و رسوبات بوده و همچنین این وسیله تاثیر زیادی در طعم و کیفیت آب خواهد داشت و سبب جلوگیری از ایجاد بیماری هایی که ممکن است از طریق آب آلوده به وجود بیاید می شود. به طور کلی فیلتر های آب یخچال از کربن فعال برای فیلتر کردن ناخالصی های موجود در آب استفاده می‌ کنند در واقع کربن فعال آلاینده های آب را هنگام عبور از فیلتر جذب می کند و این امر طبیعی است که با گذشت زمان فیلتر با جذب آلاینده ها مسدود شده و دیگر کارایی اولیه را نداشته باشد. از این رو وقت آن می رسد که به فکر تعویض فیلتر باشید زیرا اگر فیلتر را عوض نکنید، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن ها می پردازیم.

آیا تعویض فیلتر آب یخچال اجباری است؟

اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟

در واقع اگر فیلتر یخچال در بازه زمانی مشخص بین ۶ تا ۱۲ ماه تعویض نشود دیگر کارایی های سابق را ندارد و نمی تواند به درستی آب را فیلتر کند زیرا ممکن است با آلاینده های موجود در آب مسدود شده و حذف ناخالصی در آب را کاهش دهد که این موضوع سبب بروز مشکلاتی مانند مزه یا بوی بد آب می شود. همچنین ممکن است آب حاوی باکتری و مواد شیمیایی مضر مانند کلر باقی بماند. تعویض به موقع فیلتر می تواند علاوه بر بهبود کیفیت آب مصرفی باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به آب سرد کن یا یخ ساز یخچال شود زیرا گرفتگی فیلتر سبب خرابی این قطعات می شود.

عوارض تعویض نکردن فیلتر آب یخچال

اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟

گفتیم که تعویض فیلتر یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در یخچال ساید بای ساید است و اگر این کار به طور دوره ای و به صورت منظم انجام شود ممکن است سبب بروز مشکلاتی شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

کاهش کیفیت آب و یخ

فیلتری که کثیف و مسدود باشد در پایین آمدن کیفیت آب و یخ تاثیر دارد زیرا ممکن است آلودگی و انواع ناخالصی ها داخل آب باقی بمانند زیرا کارایی اصلی فیلتر ها از بین بردن ناخالصی ها و مواد مضر شیمیایی مانند کلر موجود در آب است که همانطور که اشاره کردیم با گذشت زمان ممکن است فیلتر مسدود شده و دیگر کارایی اولیه را نداشته باشد.

اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود

کاهش میزان جریان آب

گرفتگی فیلتر می تواند جریان آب به یخچال را محدود کند و در نتیجه فشار آب کاهش یافته و یخ سازی کند تر صورت گیرد همانطور که گفتیم با گذشت زمان فیلتر مسدود شده و می تواند جریان آب را کاهش دهد زیرا هنگامی که فیلتر مسدود باشد فشار آب کاهش یافته و جریان آن کم می شود و نتیجه آن تولید یخ کمتر در یخساز و خارج‌شدن‌آب با سرعت کمتر است.

افزایش رشد باکتری

تجمع انواع کثیفی و آلودگی در فیلنر می تواند محیطی عالی برای رشد باکتری ها را ایجاد و در نتیجه سبب تکثیر آن ها شود در واقع مصرف آبی که از این نوع فیلتر عبور کرده نه تنها سبب بیماری شده بلکه ممکن است عوارض دیگری نیز داشته باشد و شاهد بیماری هایی نظیر سردرد و تهوع یا مشکلات گوارشی باشید.

طعم و بو نامطبوع آب

زمانی که فیلنر کثیف یا مسدود باشد می تواند باعث ایجاد طعم و بوی بد در آب سرد کن شود که این موضوع تاثیر مستقیمی با طعم آب خواهد داشت همچنین همانطور که اشاره کردیم فیلتر آلوده محل خوبی برای رشد و تاکثیر باکتری ها است که این مسئله برای مصرف کنندگان آن آب خطرات سلامتی را به دنبال دارد.

افزایش مصرف انرژی

زمانی که فیلتر مسدود شود باعث کند شدن جریان آب شده و هنگامی که جریان آب محدود و کند شود یخچال باید بیشتر کار کند تا دمای مورد نظر را حفظ کرده و این مسئله سبب افزایش مصرف انرژی در یخچال می شود.

مصرف برق بیشتر

در صورت انسداد فیلتر آب، کمپرسور به دفعات بیشتر و در مدت طولانی تری کار می کند تا دمای مورد نظر را حفظ کند که سبب مصرف برق بیشتر شده.

☆زمانی که کمپرسور بیشتر کار کند تا گرمای تولید شده توسط یخچال را از بین ببرد میزان مصرف انرژی افزایش یافته.

☆تعویض فیلتر یخچال به صرفه جویی در مصرف انرژی و برق کمک می کند.

خرابی یخچال: فیلتر کثیف و قدیمی می تواند سبب خرابی یخچال شما شود و در نتیجه مشکلاتی مانند نوسانات دما، ایجاد یخ زدگی، خرابی کمپرسور و… را پدید بیاورد. مسدود بودن بیش از اندازه فیلتر سبب ایجاد فشار بیشتری به سیستم آب یخچال شده و منجر به نشتی و آسیب های دیگر‌می شود.

☆گرفتگی فیلتر سبب خرابی آب سرد کن و یخ ساز و در نهایت تعمیرات پر هزینه یخچال می شود.

خرابی شیر برقی

در یخچال ساید بای ساید از شیر قطع کن برقی استفاده می شود تا مسیر آب به راحتی باز و بسته شود در نتیجه گرفتگی لوله ها و کاهش فشار آب می تواند  کارکرد شیر برقی را طولانی و استهلاک آن را زیاد کند که نتیجه آن سوختن شیر برقی است.

آیا حذف فیلتر یخچال امکان پذیر است؟

برای پاسخ به این که آیا حذف فیلتر یخچال ساید بای ساید امکان پذیر است یا نه باید به این دو حالت توجه کنید:

  • در برخی مدل ها فیلتر داخلی یخچال طوری طراحی شده که با برداشتن آن مسیر خروجی آب به طور کامل قطع می شود که در این حالت نمی توان فیلتر را حذف کنید.
  • در برخی مدل های دیگر بعد از حذف فیلتر آب مسیر آب باز باقی می ماند و هبچ نشتی صورت نمی گیرد که در آن حالت می توان فیلتر را حذف کرد و مشکلی پیش نمیاید.

ایا فیلتر یخچال قابل تعمیر است؟

اگر فیلتر یخچال عوض نشود چه میشود ؟

در پاسخ به این که ایا فیلتر یخچال قابل تعمیر است یا نه باید گفت که همانطور که می دانید عمر مفید فیلتر تصفیه یخچال بین ۶ تا ۱۲ ناه است و بعد از گذشت این زمان باید تعویض شود و امکان تعمیر وجود ندارد. به طور کلی فیلتر های داخلی ۶ ماه و فیلتر های بیرونی دو مدل ۶ ماهه و ۱۲ ماه دارند. قرمز‌شدن چراغ فیلتر در یخچال های برند هایی مانند سامسونگ، ال جی، هیمالیا، اسنوا و… به این‌ معنا است که زمان تعویض فیلتر است و اگر نمی دانید که چگونه آن را تعویض کنید بهتر است از یک‌ متخصص کمک بگیرید.

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله قطعا متوجه شدید که تعویض نکردن فیلتر آب یخچال می تواند چه عوارض منفی روی سلامت خودتان و دستگاه داشته باشد از این رو برای پیشگیری از مشکلاتی مانند بیماری های گوارشی، طعم بد و بوی نا مطبوع آب و… بهتر است هر ۶ ماه یک بار فیلتر آب را عوض کنید. همچنین درباره قیمت فیلتر یخچال ساید بای ساید سامسونگ، قیمت فیلتر اب یخچال ساید دوو، قیمت فیلتر یخچال ال جی و… می توانید از سایت های معتبر استعلام بگیرید و قطعا قیمت تعویض فیلتر ها از هزینه ی تعویض نکردن آن ها بسیار پایین تر خواهد بود زیرا همانطور که در این مطلب به آن اشاره کردیم عوارض تعویض نکردن فیلتر آن قدر بیشتر است که ممکن است نه تنها به قطعات یخچال مانند آب سرد کن، کمپرسور و… آسیب وارد کند بلکه سبب بروز انواع بیماری هایی مانند مشکلات گوارشی، تهوع، سردرد و … می شود.

همچنین بهتر است بروز بیماری هایی مرتبط با باکتری ها و یا مواد شیمیایی مانند کلر را فراموش نکنید پس برای سلامت خود بهتر است هر ۶ ماه یک بار فیلتر آب را عوض کنید البته این عدد با توجه به میزان مصرف شما از آب سرد کن ممکن‌است متفاوت باشد اما یک‌مدت زمان کلی برای تعویض می تواند بهترین عدد ۶ ماه باشد.

انتهای پیام/

emersan
butaneindustrial
sam

اخبار مرتبط

بخش اول/آشنایی با گران قیمت ترین یخچال های جهان

مهتاب جهاندار

نگاهی به قابلیت‌های یخچال و فریزر ساید‌ بای‌ ساید FSR12 سامسونگ

نفیسه رحیمی

برد و چشم الکترونیک هوشمند در یخچال فریزر کلور چیست؟

یاسمن داودیان

ارسال دیدگاه