اخبار لوازم خانگی

ساخت ماده‌ای جدید برای استفاده دوباره از گرمای اتلاف شده لوازم خانگی

محققان هندی، ماده جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند به استفاده از گرمای اتلاف تولید شده توسط انواع لوازم خانگی و صنعتی کمک و از آن برای انجام کارهای مفید دیگر استفاده کند.

نهال وحیدی | 10 ماه قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، محققان هندی، ماده جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند به استفاده از گرمای اتلاف تولید شده توسط انواع لوازم خانگی و صنعتی کمک و از آن برای انجام کارهای مفید دیگر استفاده کند.

این ماده که تلورید آنتیموان نقره نام دارد، می‌تواند انرژی گرمایی را به راحتی به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

ساختار اتمی این ماده به‌گونه‌ای سازمان یافته است که رسانای خوبی برای جریان الکتریکی محسوب می‌شود و حرارت را نیز به خوبی انتقال می‌دهد.

گفتنی‌ست معمولاً نمی‌توان بیش از ۱۵ تا ۲۰ درصد از گرمای تلف شده در وسایل مختلف خانگی یا صنعتی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد، اما الکترون‌های آزاد در ماده جدید این امکان را فراهم کرده‌اند و از آنجایی‌که ساختارهای آن نسبتاً انعطاف‌ناپذیر هستند، از اتلاف گرما جلوگیری می‌کنند.

محققان معتقدند که این ماده می‌تواند در حوزه‌های گوناگون سودمند واقع گردد؛ به‌عنوان نمونه، از گرمای رایانه کیفی (لپ‌تاپ) می‌توان برای شارژ تلفن‌همراه استفاده کرد یا از گوشی تلفن‌همراه برای شارژ یک ساعت کوچک بهره گرفت./برنا

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟