فناوری

معرفی روش‌های راحت و آسان برای محافظت از داده‌ها در کهکشان سامسونگ

در ادامه به معرفی راهکارهایی ساده در گوشی‌های گلکسی سامسونگ می‌پردازیم که از طریق آن‌ها محافظت از داده‌ها و مدیریت حریم خصوصی راحت‌تر پیش می‌رود

نفیسه رحیمی | 10 ماه قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»،  پیشرفت فناوری و استفاده گسترده از دستگاه‌های هوشمند سبب شده محافظت از داده‌های شخصی و اطلاعات حساس برای هر کاربری بسیار حائز اهمیت شود؛ به ویژه برای نسل جوان امروزی که تحت عنوان نسل زد (Z) به اولین‌های کاملاً آنلاین شهرت یافته‌اند. این نسل با اینکه درک کاملی از فناوری روز دارد و از نحوه محافظت از اطلاعات خود به‌خوبی آگاه است، اما ممکن است گاهی به صورت ناخودآگاه اطلاعات شخصی‌ خود را در معرض خطر قرار دهد.

در تحقیقی که شرکت سامسونگ سال 2022 با همکاری موسسه BDG در ایالات متحده انجام داد، مشخص شد که حدود 40 درصد از کاربران نسل زد، از رمزهای یکسان برای چندین حساب مختلف خود استفاده می‌کنند و دارای حساب‌هایی با رمز‌‌های مشابه هستند.

این مسئله علاوه بر اینکه یکی از موارد اشتباه و رایج در محافظت از اطلاعات و داده‌هاست، به شکلی مخاطره‌آمیز سایر افراد را نیز به خطر می‌اندازد. بنابراین ضروری است که هنگام استفاده از ابزارهای هوشمند و به‌روز، از مسائل امنیتی آن نیز آگاه باشیم.

در ادامه به معرفی راهکارهایی ساده در گوشی‌های گلکسی سامسونگ می‌پردازیم که از طریق آن‌ها محافظت از داده‌ها و مدیریت حریم خصوصی راحت‌تر پیش می‌رود و کاربران این دستگاه‌ها را در مقابل خطرات دنیای آنلاین ایمن می‌کند.

    Private Share، قابلیتی برای اشتراک‌گذاری خصوصی

شرکت سامسونگ از سال 2020 به بعد دستگاه‌های گلکسی خود را به ابزاری برای اشتراک‌گذاری خصوصی تحت عنوان Private Share مجهز کرد. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد تا تمام اطلاعات گوشی خود را با امنیت بالا رمزگذاری کند و از حفظ حریم خصوصی خود اطمینان حاصل کند. با این قابلیت، کاربران گلکسی می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام عکس‌ها، فایل‌های صوتی و یا اسناد و حتی پیام برای چه افرادی ارسال شود و حتی مدت اعتبار این اطلاعات را نیز می‌توان مشخص کرد تا پس از پایان اعتبار زمانی، دسترسی افراد به اطلاعات و داده‌های شما محدود و یا قطع شود.

جالب است بدانید در نظرسنجی اخیر موسسه BDG از نسل Z که بالغ بر هزار نفر نفر در سراسر ایالات متحده در آن شرکت کردند، 22 درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که به طور ناخواسته برای یک همکار و یا کارفرمای خود پیامی شخصی ارسال کرده‌اند که قرار بوده برای خانواده یا دوستان ارسال شود.

بر همین اساس سامسونگ گزینه‌ای با نام Private Share را در اختیار شما قرار داده تا امنیت و حریم خصوصی شما کاملا حفظ شود. با این قابلیت می‌توانید به‌طور کامل کنترل کنید که چه کسی چه زمانی چه اطلاعاتی را مشاهده کند.

برای دسترسی و استفاده از این قابلیت نیز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد تنظیمات گوشی شوید
  • به بخش Biometrics and Security مراجعه کنید
  • گزینه Private Share را بیابید و وارد آن شوید
  • پس از مطالعه اصول و ضوابط، بر روی گزینه Agree کلیک کنید

با انجام همین چند مرحله Private Share برای شما فعال می‌شود؛ کافیست هربار که قصد ارسال محرمانه و خصوصی محتوایی را داشتید می‌توانید به این قسمت مراجعه کنید و از طریق گزینه Share Files و انتخاب مخاطب، محتوای خود را برای او ارسال کنید. در منوی این قابلیت همچنین امکان تنظیم تاریخ انقضا و پاک‌کردن محتوای اشتراگ‌گذاری شده را نیز دارید.

منطقه امنی به نام  Secure Folder

قابلیت Secure Folder سامسونگ یک قابلیت امنیتی قدرتمند بر روی دستگاه‌های گلکسی به شمار می‌رود. این پوشه مجزا به کاربران امکان ایجاد یک فضای کاملاً ایزوله و امن را در دستگاه‌های خود می‌دهد که می‌توانند در آن عکس‌ها، ویدئوها، فایل‌ها، برنامه‌ها و اطلاعات حساس خود را ذخیره کنند. این فضا به‌طور کامل از دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات و برنامه‌های ذخیره‌شده جلوگیری می‌کند.

با Secure Folder می‌توانید داده‌های خود را رمزگذاری کنید و از طریق الگو(Pattern)، پین یا اثرانگشت مانع و سدی قدرتمند در برابر نفوذ دیگران ایجاد کنید. این بخش همچنین به‌طور منظم توسط سامسونگ به‌روزرسانی می‌شود و امکان پشتیبان‌گیری از اطلاعات در یک فایل محافظت‌شده را نیز برای شما فراهم می‌کند.

برای دسترسی و بهره‌مندی از این پوشه امن مراحل زیر را دنبال کنید:

  • وارد تنطیمات شوید
  • به بخش Biometrics and Security مراجعه کنید
  • گزینه Secure Folder را بیابید و وارد آن شوید
  • ادامه دهید و وارد حساب سامسونگ خود شوید یا حسابی در سامسونگ ایجاد کنید
  • رمزی برای خود تعریف کنید و تایید را بزنید

پس از طی کردن این مراحل یک پوشه به نام Secure Folder در منوی برنامه‌های گوشی اضافه می‌شود و از این پس شما می‌توانید داده‌های حساس و اطلاعات شخصی خود را درون آن محفوظ نگاه دارید.

کنترل دقیق تغییرات با Nice Catch

در این میان برنامه متمایز دیگری به نام Nice Catch نیز در دسترس کاربران گوشی‌های گلکسی قرار دارد.

Nice Catch به شما امکان مشاهده تغییرات و اتفاقاتی که ممکن است از آن غافل باشید و یا به هر دلیلی متوجه آن نشده‌اید را می‌دهد و به‌شکلی دقیق آن‌ها را ردیابی می‌کند. با داشتن اپلیکیشن Nice Catch در گوشی خود، می‌توانید تاریخچه دقیقی از عملکردهای مختلف گوشی را همراه با زمان و ساعت آن مشاهده کنید. فهرست و تعداد اپلیکیشن‌ها و قابلیت‌هایی که از ویژگی لرزش (Vibration) گوشی استفاده کرده‌اند، برنامه‌های تغییردهنده حالت زنگ یا تماس، اپلیکیشن‌هایی که پنجره‌های پاپ‌آپ نوتیف را به نمایش گذاشته‌اند یا برنامه‌هایی که صفحه نمایش گوشی را روشن کرده‌اند، از جمله عملکردهای قابل مشاهده Nice Catch است. این داده‌ها به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دقیق‌تری از عملکرد دستگاه خود داشته باشید و در صورت مشاهده تغییرات ناآشنا به حذف و تنظیم آن بپردازید.

Nice Catch از منظر امنیتی می‌تواند اطلاعات حیاتی و کاملی به شما ارائه ‌دهد. اطلاعاتی که به شما می‌گوید هر تغییر یا عملکرد غیرمنتظره در دستگاه شما دقیقاً از کجا ناشی می‌شود. با تمرکز بر امنیت و کنترل بر روی این وقایع، این قابلیت به شما ابزاری مهم را برای حفظ امنیت گوشی و حریم خصوصی ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید اپلیکیشن Nice Catch را از طریق Galaxy Store به‌راحتی دریافت کنید.

داشبورد امنیت و حریم‌خصوصی سامسونگ

در برنامه تنطیمات گلکسی، یک ویژگی دیگر نیز نهفته است که با استفاده از آن نظارت موثر و کاملی روی برنامه‌های دیگر و داده‌های خود دارید. این ویژگی با نام Security & Privacy Dashboard در منوی تنظیمات قابل مشاهده است. از طریق این داشبورد امنیتی سامسونگ می‌توانید ببینید کدام برنامه‌ها به داده‌ها دسترسی دارند، این برنامه‌ها از کدام مجوزها استفاده می‌کنند و دسترسی آن‌ها چه زمانی اتفاق می‌افتد. همچنین می توانید مجوزهای دوربین، میکروفون، تقویم، موقعیت مکانی و مواردی دیگر را برای هر برنامه‌ای از طریق این قسمت مدیریت کنید. برای ایجاد امینت بیشتر در برنامه‌های خود می‌توانید رمز‌های مختلفی برای ورود به آن‌ها انتخاب کنید.

از طریق این راهکارهای ساده و کارآمد و همچنین فناوری‌هایی که معرفی شد، می‌توانید به راحت‌ترین شکل ممکن اطلاعات شخصی خود را محافظت کنید و از مشکلات امنیتی ناشی از نفوذ و حملات بدافزارها و کلاهبرداران جلوگیری کنید.

انهای پیام/

نظر شما چیست؟