اخبار لوازم خانگی

تورم لوازم خانگی همواره کمتر از میانگین تورم کالاها

تورم لوازم خانگی همواره کمتر از میانگین تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بوده است

نفیسه رحیمی | 7 ماه قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، براساس گزارش مرکز آمار ایران، مقایسه نرخ تورم عمومی یا نقطه به نقطه در رسته محصولات لوازم خانگی و نرخ تورم کل طی 6 ماهه اول سال 1402 نشان می‌دهد که تورم لوازم خانگی همواره کمتر از میانگین تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بوده است.

در گزارش‌های مرکز آمار ایران که هر ماه با عنوان «شاخص قیمت مصرف کننده» منتشر می‌کند، یکی از گروه‌های کالا و خدمات مصرفی که همواره مورد بررسی قرار می‌دهد، تورم «گروه مبلمان و لوازم خانگی» است.

لوازم خانگی از جمله اجناسی است که خریداران بسیاری دارد و یکی از مهم‌ترین بازارهای کشور برای محاسبه و اندازه‌گیری تورم به حساب می‌آید.

از سوی دیگر چند سالی است که ورود لوازم خانگی به درون کشور با هدف حمایت از صنعت داخلی ممنوع شده و فواید بسیاری برای تولید داخل داشته، برای مثال در این مدت شاهد بودیم که بسیاری از برندهای لوازم خانگی داخلی سعی کردند کیفیت اجناس خود را بالا ببرند و بتوانند از همه لحاظ نیاز بازار داخلی را تامین کنند.
 تورم لوازم خانگی همواره کمتر از میانگین تورم کالاها

رونق گرفتن کارخانجات لوازم خانگی داخلی یعنی ایجاد بازار کار برای بسیاری از جوانان ایرانی که همین موضوع اهمیت و چرایی ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی به درون کشور را نمایان می‌کند اما این ممنوعیت واردات باعث ایجاد هجمه‌هایی به تولیدکنندگان لوازم خانگی به ویژه بحث قیمت این محصول نیز شده است.

طی ماه‌های گذشته بسیاری از مردم و رسانه‌‌‌ها قیمت‌های لوازم خانگی را مورد انتقاد قرار داده و معتقد بودند وارد نشدن لوازم خانگی خارجی به ایران دلیل افزایش قیمت است، اما گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد میانگین افزایش قیمت در لوازم خانگی حتی کمتر از میانگین تورم کل بوده است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه لوازم خانگی از تیرماه سال 1401 و به ویژه در 6 ماه نخست سال 1402، هر ماهه روندی نزولی را طی کرده و در اکثر ماه‌های سال جاری زیر 40 درصد بوده است، این در حالی است که تورم کل طی یک سال اخیر همواره بیشتر از تورم لوازم خانگی بوده است.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در شهریورماه سال جاری تورم ماهانه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در گروه لوازم خانگی 1.4 درصد بوده که باز هم از نرخ تورم کل (2 درصد) عدد کمتری را نشان می‌دهد.

این آمار و ارقام در گزارش مرکز آمار ایران مشخص می‌کند بر خلاف باورهایی که در میان برخی مردم و کارشناسان این صنعت مبنی بر افزایش تورم لوازم خانگی وجود دارد، بخش تولید لوازم خانگی، بدون افزایش فشاری بیشتر از آنچه خود متحمل می‌شود، محصول تولیدی را به دست مشتری در بازار می‌رساند./اقتصاد نیوز

نظر شما چیست؟