اخبار لوازم خانگی

کاهش بهای تمام شده لباسشویی جی پلاس با افزایش عمق تولید قطعات

کاهش مستمر هزینه ها و دستیابی به قیمت تمام شده پایین تر محصولات و خدمات زمینه طرح و توسعه موضوع " نهضت کاهش قیمت تمام شده "فراهم ساخته است.

نفیسه رحیمی | 3 ماه قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران« ال کا ایران»، ضرورت توجه به افزایش بهره وری، کاهش مستمر هزینه ها و دستیابی به قیمت تمام شده پایین تر محصولات و خدمات در بخش های مختلف، زمینه طرح و توسعه موضوع ” نهضت کاهش قیمت تمام شده ” را در کشور فراهم ساخته است.

کاهش هزینه تمام‌شده تولید

تحولات شدید اقتصادی، الزامات بازار، شدت رقابت و بسیاری مقوله های دیگر توجه به بهبود فضای کسب و کار، توسعه رقابت پذیری و ارتقای بهر وری را ضروری ساخته است. ضرورت توسعه و تقویت مزیت های رقابتی هزینه محور که براساس آن کشورها، صنایع و بنگاه های مختلف به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه و قیمت تمام شده محصولات و خدمات خود هستند، باعث شده توجه متولیان بخش های مختلف اقتصادی، تولیدی و تجاری کشورها بر به کارگیری راهبردهای کاهش هزینه بیش از گذشته معطوف گردد.

توسعه مزیت های رقابتی مبتنی بر هزینه، مستلزم برنامه ریزی و مدیریت طیف وسیعی از مولفه های تاثیر گذار در سطوح بین المللی، ملی، بخشی و بنگاهی است که می بایست مورد توجه قرار گیرند. ضرورت توجه به افزایش بهره وری، کاهش مستمر هزینه ها و دستیابی به قیمت تمام شده پایین تر محصولات و خدمات در بخش های مختلف، زمینه طرح و توسعه موضوع ” نهضت کاهش قیمت تمام شده ” را در کشور فراهم ساخته است.

روش های کاهش هزینه تمام‌شده تولید

کاهش هزینه مواد اولیه

یکی از بزرگترین  بخش از هزینه های تولید، به خرید مواد اولیه تعلق دارد. شاید تصور شود آنچه که امروز در خط تولید مصرف می شود، برای شکل گیری محصول نهایی ضروری است. با این حال توصیه می شود یک قدم به عقب برداشته شود و تمام فاکتورهای لازم برای تولید بازنگری شود. نحوه عرضه مواد در بازار به دلیل تقاضای بازار و یا حتی سیاست می تواند روز به روز تغییر کند. بهتر است پیش از هر اقدامی، تحقیقات لازم در خصوص بازار انجام شود و بهترین تامین کنندگان مواد اولیه پیدا شود که بتوان با قیمتی کمتر، کیفیت مناسب را در اختیار داشت. همچنین برای خرید مواد اولیه، توافق نامه های تأمین طولانی مدت می تواند مد نظر قرار بگیرد.

 کاهش هزینه محل تولید

یافتن مکانی برای تولید محصول امری چالش برانگیز اما بسیار مهم و کلیدی است. در میان هزینه های جاری ، معمولا هزینه محل تولید و نگهداری محصولات، انبارها و دفاتر گنجانده می شود. یک مکان ایده آل برای شرکت های تولیدی، معمولا به مراکز توزیع نزدیک تر است. همچنین باید در نظر داشت که انتخاب یک مکان بسیار دور افتاده، ممکن است هزینه های جانبی تامین رفت و آمد کارکنان و دستیابی به امکاناتی چون اینترنت، برق و تلفن را افزایش دهد. بنابراین، باید در انتخاب محل تولید دقت شود و با در نظر گرفتن پارامترهای فوق، مکانی انتخاب شود که هزینه زیادی را بر سیستم تحمیل نکند.

 کاهش در هزینه طراحی

گاهی ممکن است تصور شود که محصول به یک تغییر و یا ویژگی جدید هر چند کوچک احتیاج دارد. با این حال ممکن است طراحی آن ویژگی اضافی کوچک، هزینه زیادی به همراه داشته باشد.  نمونه سازی در معرفی طرح و اثبات موفقیت آن برای سرمایه گذاران بسیار مهم است اما گیر کردن در چرخه بی پایان نمونه سازی و طراحی مجدد می تواند بر هزینه ها بیافزاید. در مهندسی زمان برابر با پول است؛ بنابراین تسریع در مرحله نمونه سازی با استفاده از مدل های مجازی (طراحی با کمک رایانه) راه حلی مفید برای  بررسی ایده های اولیه و انجام کنترل های نهایی، در کمترین زمان ممکن خواهد بود. به جای صرف زمان بسیار طولانی به منظور بهینه سازی نمونه اولیه، می توان بر روی اقدامات لازم جهت معرفی طرح به بازار متمرکز شد. این عمل هزینه های تولید محصول در فاز های اولیه را به شکل چشمگیری کاهش می دهد.

در کارخانه لباسشویی صنایع گلدیران با تکیه بر اصول شبیه سازی و نمونه سازی در مرحله طراحی، کاهش هزینه مواد اولیه و کاهش هزینه حمل و نقل در زمینه کاهش هزینه تمام شده قطعه گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی اقدام صورت گرفته است.

کاهش قیمت قطعه از طریق ساخت قالب و کاهش مصرف مواد اولیه

معرفی قطعه­ ی گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی

گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قطعات لباسشویی اتوماتیک محسوب می‌شود. گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی یک قطعه مکانیکی است که در داخل لباسشویی قرار دارد و به کمک آن، لباس‌ها در حین شستشو و آبکشی به چرخش در می‌آیند. این قطعه از دو بخش اصلی شفت و سه شاخه تشکیل شده است. وظیفه اصلی گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی ، ایجاد چرخش در محفظه شستشوی لباسشویی است. این چرخش باعث می‌شود لباس‌ها به طور موثر و یکنواخت شسته شوند و در نهایت آبکشی صورت گیرد. همچنین، این قطعه به کاهش صدا و لرزش‌های ناشی از چرخش محفظه شستشوی لباسشویی کمک می‌کند. گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی در محل اتصال محفظه شستشوی لباسشویی به موتور لباسشویی قرار دارد. این قطعه به طور مستقیم به موتور لباسشویی متصل است و باعث انتقال نیروی چرخشی از موتور به محفظه شستشو می‌شود.

اقدامات انجام شده در کارخانه جهت کاهش قیمت قطعه گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی

1-ساخت قالب فورج شفت گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی2-بهینه سازی قالب فورج شفت در جهت کاهش مصرف مواد اولیه 3-ساخت قالب گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی 4-کاهش هزینه­ی تولید

ساخت قالب فورج شفت گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی  و بهینه سازی قالب فورج شفت در جهت کاهش مصرف مواد اولیه

شفت گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی محور محرک محفظه شستشو می باشد که حرکت موتور را به محفظه شستشو منتقل می کند. انطباق این قطعه با بلبرینگ های کاور بیرونی محفظه شستشو از اهمیت بالایی برخوردار است لذا قطعه شفت در محل درگیری با بلبرینگ های کاور بیرونی محفظه شستشو دارای تلرانس های حساس ساخت میباشد. در بهینه سازی قالب فورج شفت مقدار مواد مصرفی از 1680 گرم به 1450 گرم کاهش داده شده است.

قطعه خام

قطعه نهایی

ساخت قالب گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی

برای ساخت قالب گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی ابتدا با استفاده از نرم افزارهای CAD قطعه­ی مورد نظر مدل سازی می­شود. سپس بر اساس مدل ساخته شده قالب طراحی می­شود که در این مرحله نوع مواد، اندازه­ی قالب، شرینکیج و نوع ماشین تعیین می­شود. بعد از آن قالب طراحی شده آنالیز می­شود. در این مرحله با نرم افزارهای CAE قالب شبیه سازی شده و صحه سنجی می­شود. بعد از مرحله­ی آنالیز، با استفاده از نرم افزارهای CAM و دستگاههای ماشین کاری CNC قالب مورد نظر ساخته شده و سپس روی ماشین ریخته گری تحت فشار نصب شده و تولید قطعه آغاز می­شود.

نمودار کاهشی قیمت تمام شده قطعه گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی

با ساخت قالب گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی در هزینه­ی تمام شده­ی این قطعه صرف­جویی قابل توجهی ایجاد شده است. بدین ترتیب که در صورت خرید از تامین کننده قیمت هر قطعه  700 هزار تومان بوده و با ساخت قالب قیمت آن به 500 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. با توجه به اینکه در هر قطعه 200 هزار تومان کاهش هزینه بوجود آمده در سال جاری با ساخت 23000 عدد گرداننده محفظۀ شستشوی لباسشویی حدود 4.5 میلیارد تومان صرفه جویی شده است.

کاهش بهای تمام شده لباسشویی جی پلاس با افزایش عمق تولید قطعات انتهای پیام/

نظر شما چیست؟