لوازم خانگی
اخبار لوازم خانگی

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید لوازم خانگی به نوع استفاده و مراقبت و نگهداری مناسب از آن ها بستگی دارد و ممکن است برای هر لوازم خانگی متفاوت باشد. با این حال مراقبت و نگهداری و استفاده درست و طبق دستورالعمل تولید کننده می تواند به افزایش عمر مفید آن ها کمک کند.

آتنا میراحمدی | 2 ماه قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران « ال کا ایران»، عمر مفید لوازم خانگی به نوع استفاده و مراقبت و نگهداری مناسب از آن ها بستگی دارد و ممکن است برای هر لوازم خانگی متفاوت باشد. برای مثال برخی از لوازم های خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی بیشتر از چراغ های لامپ LED عمر می کنند. با این حال مراقبت و نگهداری و استفاده درست و طبق دستورالعمل تولید کننده می تواند به افزایش عمر مفید آن ها کمک کند.
در این مطلب می خوانید:

 • طول عمر یخچال
 • طول عمر ماشین لباسشویی
 • طول عمر ماشین ظرفشویی
 • طول عمر تلویزیون
 • طول عمر مایکروویو
 • طول عمر هود
 • طول عمر اجاق گاز
 • طول عمر جاروبرقی

طول عمر یخچال

طول عمر یخچال ها معمولا ۱۰ تا ۱۵ سال است. اما ما در اینجا راه کار هایی برای افزایش و عمر مفید یخچال را برای شما توضیح می دهیم. سیم های یخچال را تمیز کنید تا گرد و غباری روی آن ها نباشد. فاصله یخچال تا دیوار حدود ۲۰ سانتی متر باشد تا جریان هوا وجود داشته باشد و باعث گرم شدن یخچال نشود و یخچال را در کنار اجاق گاز و وسایل گرمایشی قرار ندهید. لاستیک ها و درزگیر ها را هر ماه چک کنید و در صورت پارگی و خرابی آن ها را تعویض کنید.

طول عمر ماشین لباسشویی

معمولا طول عمر مفید ماشین لباسشویی ها بین ۱۰ تا ۱۳ سال است. برای افزایش طول عمر بهتر ماشین لباسشویی نکات زیر را رعایت کنید.

 • اگر در طول روز چند بار از آن استفاده کردید بعد از هربار چرخه شستشو یک ساعت به ماشین لباسشویی استراحت دهید.
 • نسبت به جنس، نوع و حجم لباس ها، میزان مایع شوینده، دما و فرایند شستشو را انتخاب کنید.
 • مقدار لباس ها متناسب با ظرفیت حجم ماشین لباسشویی باشد.
 • هر چند وقت یکبار جاپودری، فیلتر و لاستیک دور درب را تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن ماشین لباسشویی از پودر های جرم گیر و قرص های شوینده استفاده کنید.

طول عمر ماشین ظرفشویی

طول عمر مفید انواع ماشین های ظرفشویی 10 الی 13 سال می باشد. استفاده نادرست و غیر اصولی از ماشین ظرفشویی باعث خشک و پوسیده شدن شلنگ، واشر و قطعات پلاستیکی می شوند. ماشین ظرفشویی را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. برای این کار می توانید از سرکه سفید استفاده کنید چون علاوه بر قدرت پاک کنندگی و جرم گیری، بوی بد و باکتری ها را از بین می برد. تا حد ظرفیت ماشین ظرفشویی ظرف در آن بگذارید و بیش از مقدار لازم از شوینده استفاده نکنید که باعث آسیب رساندن به ماشین ظرفشویی می شود.

طول عمر تلویزیون

طول عمر مفید تلویزیون ها معمولا ۱۰ تا ۱۵ سال است. از قرار دادن تلویزیون در کنار وسایل سرمایشی و گرمایشی پرهیز کنید و تلویزیون را در جایی قرار دهید که ضربه ای به آن وارد نشود. بعضی از کودکان از روی شیطنت یا حین بازی کردن ممکن است وسیله یا اسباب بازی ای را سمت تلویزیون پرتاپ کنند و در صورت وارد شدن ضربه ای شدید ممکن است باعث از یین رفتن پیکسل ها یا حتی سوختن آن ها شود. برای تمیز کردن تلویزیون اول آن را خاموش کنید و از دستمال های مخصوص استفاده کنید و توجه داشته باشید که شوینده را به طور مستقیم به تلویزیون اسپری نکنید. وقتی که قصد دیدن فیلم و سریال ندارید، تلویزیون را خاموش کنید زیرا روشن ماندن بیش از حد تلویزیون، علاوه بر کاهش روشنایی آن بلکه باعث کاهش طول عمر آن هم می شود.

طول عمر مایکروویو

طول عمر مفید مایکروویو 9 الی 10 سال می باشد. برای پخت و پز غذا در ماکروویو از پوشش برای غذا استفاده کنید زیرا انجام اسن کار هم باعث بالا بردن افزایش سرعت پخت می شود و هم باعث می شود که غذا به طور یکنواخت پخته شود. یکی از خطرناکترین کار ها، روشن کردن ماکروویو به صورت خالی یا قرار دارن کیسه های کاغذی و غذا های چرب و مواد غذایی که منفجر می شود، در ماکروویو است. برای به وجود نیومدن مشکل یا خرابی از انجام این کار ها بپرهیزید. تمیز کردن ماکروویو را فراموش نکنید، چه فضای بیرونی چه داخل ماکروویو. فضای داخلی ماکروویو را می توانید بعد از هر بار استفاده از محلول آب و لیموی تازه تمیز کنید.

طول عمر هود

معمولا طول عمر مفید هود آشپزخانه 15 سال می باشد. از آنجایی که برای هر بار آشپزی کردن هود آشپزخانه را روشن می کنید، به مرور زمان فیلتر های هواکشی هود به خاطر چربی های غذا مسدود می شوند، در این صورت باید آن ها را تعویض کرد، اما برای استفاده طولانی مدت از آن ها باید هر چند وقت یکبار فیلتر های هواکشی را تمیز کنید.

طول عمر اجاق گاز

طول عمر مفید اجاق گازها معمولاً 15 الی 18 سال است. برای طول عمر بهتر اجاق گاز ها باید مخرج مشعل های اجاق گاز را هر چند وقت یکبار با سنجاق یا سیم نازک تمیز کنید تا کیپ نشوند. برای شستن اجاق گاز از شلنگ آب استفاده نکنید و از شوینده های مناسب استفاده کنید. بعد از هر بار غدا پختن و سرازیر شدن غذا روی گاز حتما آن را تمیز کنید. اگر زمانی شیشه فر گاز دچار ترک خوردگی شد تا زمان تعویض شیشه از آن لستفاده نکنید. اجاق گاز را سالی یکبار سرویس کنید تا در صورت بروز مشکل یا خرابی بتوانید جلوی آن را بگیرید و مشکل را حل کنید.

طول عمر جاروبرقی

اکثراً جاروبرقی ها بین ۸ تا ۱۰ سال عمر می‌کنند و بسته به مدل و برند طول عمر آن هم تغییر می کند. برای بالا بردن طول عمر جاروبرقی باید از آن به درستی استفاده کنید. یکی از خطراتی که عمر جاروبرقی را کاهش می دهد وارد شدن آب به آن است. تمیز کردن فیلتر های جاروبرقی و مرتب تخلیه کردن کیسه جاروبرقی هم باعث افزایش طول عمر آن می شود. اگر کیسه جاروبرقی را دیر به دیر تخلیه کنید آشغال ها وارد فیلتر و موتور جاروبرقی و در نهایت باعث سوخته شدن جاروبرقی می شوند.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم راه کار هایی را برای افزایش طول عمر لوازم خانگی توضیح دهیم. به طور کلی برای افزایش طول عمر لوازم خانگی می توان به استفاده از محافظ برقی، استفاده از سیم ارت، پرهیز از استفاده نادرست از دستگاه بیش از ظرفیت آن، تمیز کردن مداوم و منظم لوازم و انتخاب تعمیرکار مناسب در زمان خراب شدن لوازم، اشاره کرد. با این حال ممکن است که شما با انجام این کار ها طول عمر لوازم خانگی را افزایش دهید، اما مواقعی ممکن است دستگاه دچار مشکلی شود که برای تعمیر آن نیاز به خضور یک تکنسین مجرب داشته باشد.

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟

نظرات ثبت شده

 • حسین | 07 اسفند 1402 در 2:51 ب.ظ

  متاسفانه عمر مفید لوازم خانگی جدید نسبت به مدلهای قدیمی کاهش قابل توجه یافته است بطور مثال درخانه مادربزرگ ها موجود و تولیدات دهه 30 تا 50 خورشیدی هستند هنوز مثل روز اول کار میکنند درست است ممکن است وزن زیاد ، مصرف برق بیشتر ی نسبت به تولیدات فعلی داشته باشند بطور مثال یخچال جنرال استیل 9 فوت تولید سال 1346 دارای سیستم برفک زدا یا بدون برفک نیست اما در زمان استارت زدن صدا ندارد یخچال فریزر منزل ما با اینکه در اشپزخانه است صدای استارت زدن ان در تمام منزل شنیده میشود تا حالا دو بار دستگیره پلاستیکی ان شکسته است ، لباسشوئی کن وود نیم قرن قبل تمام امکانات لباسشوئی ال جی 5 سال قیل را دارد تسمه ای و دارای تایمر مکانیکی است روکش های خودرو و پتوی دو نفره و هر آنچه جرات نمیکنیم در منزل به داخل لباسشوئی بیندازیم را در انجا با خیال راحت با لباسشوئی میشوریم قدرت آبگیری فوق العاده دارد رنگ کوره ای و بخشهای استیل ان کماکان به تمیزی 50 سال قبل است تلوزیون سیاخ و سفید آرتی ای با عمد بیش از نیم قرن هرچند سالهاست بصورت دکوری مورد استفاده هستاما هنوز بدون مشکل بد دستگاه AV2RF و گیرنده دیجیتال قابل استفاده است هر چند این لوازم خانگی به ظاهر پشتیبانی ندارند قطعات یدکی ان توسط تولید کنندگان داخلی ساخته و به وفور در دسترس است مثلا لاستیک دور درب کنوود علی رغم اینکه روی بسته بندی ان درج شده ساخت ایتالیا اما فروشنده گفت ساخت یکی از شزکت های تایرسازی داخلی است این مشکل از سال 1397 تشدید شدهشزکتهایی که چند دهه با برندهای معتبر کارکرده بودند برای جلوگیری از تعطیلی به سراغ تولید کنندگان گمنام وو ناشناخته چینی رفتند در سالهای نخشت با بروز مشکلات و خرابیمحصولات هم با زیان مادی و هم زیان معرفی از جنبه صدمه به حسن شهرت مواجه شدند با حذف مدلهای مشکل دار کم کم نسبت به تولیدکنندگاند خوشنام چینی شناخت و این مشکل تا حد زیادی مرتفع شده است .