فروش اقساطی لوازم خانگی
اخبار لوازم خانگی

مذاکره دو بانک با تولیدکنندگان برای فروش اقساطی لوازم خانگی

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از آغاز مذاکره دو بانک با تولیدکنندگان برای فروش اقساطی لوازم خانگی خبر داد.

آتنا میراحمدی | 4 هفته قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران « ال کا ایران»، پس از تبلیغات گسترده دو مجموعه بزرگ عرضه لوازم خانگی در خصوص فروش اقساطی، سرانجام همکاری دو بانک تجارت و صادرات با انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی برای فروش قسطی تولیدات آغاز شد.

به گزارش اکونگار، عباس هاشمی دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی تاکید می کند که با مذاکراتی که با شبکه بانکی صورت گرفت همکاری تولیدکنندگان و توزیع کنندگان خرد با بانک تجارت آغاز شده و اخیرا نیز بانک صادرات برای پیوستن به فرآیند فروش قسطی اعلام آمادگی کرده است.

نظام بانکی در حمایت از مجموعه های بزرگ عرضه لوازم خانگی نقش بسیار موثری داشته است به طوری که بر اساس ارقام اعلامی از سوی یکی از فعالان حوزه لوازم خانگی که مبتنی بر آمار بانک مرکزی در ۶ ماهه اول امسال است، سرای ایرانی حدود ۲ هزار میلیارد تومان توانسته از نظام بانکی تسهیلات دریافت کند.

شهر فرش و لوازم خانگی نیز بیش از چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته است. این در حالی ست که در همین مدت ۵۵ مجموعه تولیدی لوازم خانگی با ده‌ها هزار شاغل ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است که میانگین سهم هر شرکت حدود ۲۹۰ میلیارد تومان می شود. این در شرایطی ست که سرای ایرانی به تنهایی ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته که سهم هر شعبه آن ۵۰۰ میلیارد تومان می شود.

تولیدکنندگان لوازم خانگی ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفتند؟

هاشمی درباره آمار مزبور می گوید: نظام بانکی هیچ گاه چنین ارقامی را به تولیدکنندگان پرداخت نکرده است. بنابراین به نظر می‌رسد چنین ارقامی با ارتباط خاص با شبکه بانکی تخصیص یافته باشد.

او نسبت به انحصار در حال شکل گیری این مجموعه ها هشدار می‌دهد و می‌افزاید: در آینده نه تنها تولیدکنندگان کوچک از حضور این مجموعه ها و انحصار ایجاد شده از سوی آنها آسیب خواهند دید بلکه تولیدکنندگان بزرگ نیز دچار مشکل می شوند و دست تولیدکنندگان زیر گیوتین آنها خواهد رفت.

بر اساس اطلاعاتی که اخیرا در رسانه‌ها منتشر شده، شهر فرش و لوازم خانگی حدود چهار هزار میلیارد تومان و سرای ایرانی نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند. آیا نظام بانکی چنین تسهیلاتی را به تولیدکنندگان لوازم خانگی نیز تخصیص می دهند؟

هاشمی: ما هم این آمار را شنیده‌ایم. سیستم بانکی باید پاسخ دهد که این میزان تسهیلات با چه ساز و کاری به دو توزیع کننده لوازم خانگی پرداخت شده است. چرا که چنین ارقامی هرگز به بخش تولید تخصیص پیدا نکرده است. به نظر می رسد چنین ارقامی با ارتباط خاص با شبکه بانکی قابل تخصیص است.

در سالی که به نام تولید نام گذاری شده چرا منابع بانکی بیش از تولید به بخش مصرف اختصاص پیدا می کند؟

هاشمی: ظاهرا با توجه به پایین بودن قدرت خرید مردم این تفکر وجود دارد که به این نحو به بخش مصرف کننده کمک کنند تا مردم بتوانند به صورت اقساط کالا خریداری کنند. ولی واقعیت این است که هرچه این پول ها به بازار بیشتر تزریق شود به همان میزان تورم به دنبال خواهد داشت.

تبلیغات را وقتی نگاه می کنیم می بینیم نوشته شده در اقساط ۶۶ ماهه خرید کنید. قطعا ارائه ۶۶ برگه چک توسط مشتری که امکان پذیر نیست. به نظر می رسد این اعداد صرفا جنبه تبلیغی داشته باشد تا واقعیت.

در حال حاضر چه تعداد تولیدکننده لوازم خانگی در کشور وجود دارد و چه تعداد از آنها تولیدکنندگان خرد و متوسط هستند؟

هاشمی: بر اساس آماری که در وزارت صمت ثبت شده، در حال حاضر 1350 تا 1400 تولیدکننده لوازم خانگی در کشور وجود دارد که بیش از 50 تا 60 درصد آنها تولیدکنندگان خرد و کوچک هستند. شاید 250 تولیدکننده مطرح در صنعت لوازم خانگی در سطح کشور وجود داشته باشد.

از آنجا که مراکز بزرگ توزیع یعنی همان سراها و شهرهای ایجاد شده امکان توزیع همه برندهای تولید شده در بازار را ندارند ممکن است انحصار بوجود آمده باعث تعطیلی صنایع کوچک در این حوزه شود؟

هاشمی: انحصار نه تنها می تواند آسیب شدیدی به برندهای کوچک و متفرقه بزند بلکه تولیدکنندگان بزرگ را نیز ممکن است با مشکل مواجه کند. در واقع دست تولیدکنندگان زیر گیوتین این مجموعه ها خواهد بود و این ها تعیین خواهند کرد که با چه قیمتی محصولات فروخته شود و به چه شکلی توزیع صورت بگیرد. بنابراین واقعا در این سیستم به بخش تولید جفا خواهد شد.

امروز حمایت های گسترده ای که از این مراکز بزرگ صورت می گیرد چه در بخش سیستم بانکی و چه در انتشار گسترده تبلیغات آنها، ممکن است در آینده اقتصاد را دچار تنش و آسیب کند؟

هاشمی: ادامه این روند خطری ست برای اقتصاد کشور چون قائم به یک مرکز عمده خواهد بود. خدای نکرده اگر اتفاقی برای آن مرکز بیفتد تمامی سیستم مختل خواهد شد.

با توجه به ساختار بخش توزیع کشور که شاید بالغ بر 6 تا 7 هزار توزیع کننده در بازار داریم که امروز ارتزاقشان از محل فروش لوازم خانگی ست، بهتر است تخصیص منابع به گونه ای باشد که همه به صورت عادلانه از آن بهره ببرند.

برای مقابله با انحصاری که در بازار در حال شکل گیری ست از سوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی اقدامی صورت گرفته است؟

هاشمی: انجمن ملی لوازم خانگی ایران با شبکه بانکی وارد تعاملی شد مبنی بر اینکه بحث فروش قسطی را با کمک تولیدکنندگان به شکلی که نقدینگی را رشد ندهد و آثار تورمی به دنبال نداشته باشد به صورت تعاملی بین بانک، تولیدکننده و توزیع کننده شکل بگیرد. شروع این پروژه هم با انجمن ملی صنایع لوازم خانگی ایران و بانک تجارت آغاز شده است. اخیرا بانک صادرات هم نامه ای به انجمن ارسال کرده که وارد این فرآیند شود./عصر ایران

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟