تعمیرات لوازم خانگی
فناوری

کسب و کار تعمیرات لوازم خانگی با هوش مصنوعی از بین نمی‌روند

درست است که هوش مصنوعی شغل ها و صنایع زیادی را تصاحب خواهد کرد، اما همانطور که در برخی رسانه ها نیز گزارش شده است، هوش مصنوعی نمی‌تواند تمام مشاغل را تسخیر کند. در واقع هوش مصنوعی خود یک فناوری جدید است که منجربه ایجاد بخش‌های جدید و میلیون‌ها شغل و تغییرات احتمالی در شغل های موجود خواهد شد.

آتنا میراحمدی | 1 ماه قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، احتمالا نوشته های زیادی دررابطه با مشاغلی که باکامپیوتر و ماشین انجام می‌شوند و هوش مصنوعی نمی‌تواند آنها را حداقل بطور کامل از بین ببرد خوانده باشید، اما تمرکز این نوشته بر شغل های فنی پردرآمد (بطور ویژه شغل تعمیرات لوازم خانگی و صنعتی الکترونیک) است.

در هر خانه‌ای لوازم و فناوری هایی وجود دارد که به‌نوعی سرویس و خدماتی را ارائه می‌دهند ازجمله ظرفشویی، یخچال، لباسشویی و…. توسعه علم و فناوری به خصوص فناوری هوش مصنوعی، تولید و عرضه لوازم خانگی را با فناوری‌های پیشرفته و پیچیده تر و پیرو آن نیازبه دانش و مهارت های ویژه در نصب، استفاده و بکارگیری و همچنین عیب یابی و تعمیرات آنها همراه خواهد نمود.

ساده‌ترین دستگاههای خانگی مانند پکیج و یخچال و… را تصور کنید که درحال حاضر تعمیرات و نگهداری این لوازم خانگی بازارکار پررونقی دارد و حتی دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی و صنعتی متعددی در سراسر جهان برگزار می‌شود.

ساخته شدن لوازم خانگی و صنعتی با فناوری های جدید و پیشرفته مانع از استهلاک و از کارافتادن آنها در طول زمان نخواهد شد. هرچه لوازم خانگی و صنعتی پیشرفته تر و پیچیده‌تر باشند، هزینه تعمیرات و نگهداری آنها نیز نسبت به تعویض و جایگزینی آنها مقرون بصرفه تر خواهد بود. بنابراین تعمیرات شغلی نیست که به سادگی ازبین برود. حتی اگر دستگاهی بخرید که بطور کامل با ربات و هوش مصنوعی ساخته شده باشد درنهایت زمانی میرسد که نیاز به یک تکنسین تعمیراتی خواهد داشت تا دوباره راه اندازی شود.

اما بهمین سادگی ها هم نیست. برای ارائه خدمات نصب، عیب یابی و تعمیرات لوازم خانگی و صنعتی پیچیده در آینده و همچنین هماهنگی این وسایل با سایر لوازم موجود در خانه، الزام است که تکنسین ها و تعمیرکاران هم از فناوری های جدید بکاررفته در آنها آگاه باشند و هم دانش کافی و مهارت متناسب با تکنولوژی های بروز مورد استفاده در این لوازم خانگی و صنعتی را داشته باشند.

تقاطع هوش مصنوعی و تعمیرات الکترونیک

فناوری هوش مصنوعی نه تنها موجب کاهش ارزش تکنسین ها و تعمیرکاران لوازم خانگی و صنعتی نخواهد شد بلکه زمینه‌هایی را فراهم می‌آورد که آنها در شغل خود کارآمدتر عمل کنند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که هوش مصنوعی به پیشرفت خود ادامه خواهد داد و به ابزارهای تشخیصی پیچیده‌تر، الگوریتم‌های تعمیر و فناوری‌های پیشرفته‌تر منجر خواهد شد.

هوش مصنوعی و کارایی تعمیر

یکی از مزایای کلیدی گنجاندن هوش مصنوعی در فرآیند تعمیرات الکترونیکی، بهبود راندمان تعمیر است. ابزارها و فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی فرآیند تشخیص را ساده می‌کنند و تکنسین‌ها را قادر می‌سازند تا مسائل را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی و حل کنند.

هوش مصنوعی و سرعت تشخیص عیوب

به طور سنتی، تشخیص مسائل پیچیده در دستگاه های الکترونیکی می تواند یک کار وقت گیر باشد. تکنسین ها باید به تخصص و تجربه خود برای تجزیه و تحلیل دستی علائم و مشخص کردن علت اصلی مشکل تکیه کنند. با این حال، با کمک هوش مصنوعی، تعمیرکاران می‌توانند به ابزارهای تشخیصی پیشرفته که از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل سریع علائم و شناسایی علت اصلی مشکل استفاده می‌کنند، تکیه کنند.

هوش مصنوعی و دقت تعمیرات

هوش مصنوعی علاوه‌بر سرعت بخشیدن به فرآیند تشخیص، دقت تعمیر لوازم خانگی و صنعتی الکترونیک را نیز افزایش می‌دهد. سناریویی را تصور کنید که درآن یک تعمیرکار با یک مسئله پیچیده روبرو می‌شود که قبلاً هرگز با آن مواجه نشده بود.در چنین مواردی، هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل داده‌های تعمیرات قبلی، می‌تواند مؤثرترین تکنیک‌های تعمیر را برای یک مشکل مشخص شناسایی کنند.

علاوه براین، هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده‌های دستگاه معیوب، دستورالعمل‌های گام به گام را ارائه دهد و محل دقیقی که نیاز به تعمیر دارد را مشخص کند. این کارکرد نه تنها کارایی تعمیر را بهبود می‌بخشد، بلکه بعنوان یک ابزار یادگیری ارزشمند نیز عمل میکند و به تکنسین ها اجازه میدهد دانش و تخصص خود را گسترش دهند.

هوش مصنوعی در کنار مزایای آن، چالش‌های منحصربه‌فردی را نیز برای صنعت تعمیر لوازم الکترونیکی ایجاد می‌کند. نگرانی‌های جابجایی شغلی در خط مقدم است، زیرا پذیرش فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ممکن است منجر به کاهش تقاضا برای تکنسین‌های تعمیرات انسانی شود. بااین حال، از آنجایی که هوش مصنوعی وظایف تکراری را بر عهده میگیرد، فرصتی برای تکنسین ها و تعمیرکاران فراهم شده است تا در تعمیرات پیچیده ای که نیاز به مداخله انسانی دارند، تمرکز کنند و مهارت بیشتری بدست آورند.

طبق یک مقاله از آموزشگاه فن و کار علی رغم اینکه هوش مصنوعی راه را برای توسعه ابزارها و فناوری های نوآورانه‌ای هموار کرده است که چشم انداز تعمیرات الکترونیک را متحول میکند، نیاز به گذراندن دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی و صنعتی تخصصی که مهارت‌های نصب و راه اندازی، به‌کارگیری و استفاده، عیب یابی، نگهداری و تعمیرات دستگاههای ساخته شده با فناوری های جدید را ارائه می دهند، روز به روز در حال رشد است./ایسنا

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟

نظرات ثبت شده

  • حسین | 27 فروردین 1403 در 9:48 ق.ظ

    یکی از حرفه هایی که یک دهه قبل بنظر میرسید در حال زوال است صنف تعمیرکاران لوازم خانگی بود زیرا در دهه 80 و 90 حانواده ها ترجیح می دادند بجای تعمیر لوازم خانگی ان را جایگزین نمایند اما این روزها کارو بار تعمیرکاران لوازم خانگی سکه است علاوه بر ان فروشگاه های فروش لوازم یدکی لوازم خانگی نو و استوک بازار داغی دارند و این پیامد کاهش قدرت خرید و کوچک شدن طبقه متوسط جامعه است بسیاری از تعمیرکارن سیار که فاقد مغازه و محل تعمیرگاه هستند بدلیل حسن شهرت توانسته اند کار و کسب خوبی داشته باشند و تقریبا 90درصد امور تعمیرات را در منزل و در حداقل زمان به انجام رسانند در کنار تعمیرکاران صنف صافکاری و نقاشی لوارم خانگی تولید قطعات یدکی ، اوراقچی و فروش قطعات استوک و تعمیرکاران فوق حرفه ای در این کسب و کار را نباید نادیده گرفت پاساژ لباف در ضلع شمال میدان امام خمینی ( ره) و پشت ساختمان بلدیه بزرگترین مرکز تعمیر لوازم صوتی و تصویری می باشد که مادربرد دست دوم انواع تلوزیون قطعات یدکی نو و دست دوم انواع لوازم صوتی و تصویری از انواع لامپ الکترونیک تلوزیونهای دهه 30 و 40 خورشیدی تا قطعات انواع گرامافون و رادیو کاست و دستگه های ویدئو VHS و بتامکس تا قطعات انواع دوربین های فیلمبرداری و دستگاه های ایکس باکس و پلی استیشن تا انواع تلوزیون های جدید را میتوانید در انجا بیابید و تعمیرکاران حرفه ای که اغلب در حضور خودتان کار تعمیر و تست و تحویل کالای معیوب شما را انجام می دهند لوازم خانگی کوچک و قابل حمل را در ساختمان الومینیم میتوانید تعمیر یا قطعه مورد نیازتان را تهیه نمایید حتی درصورتیکه نماینده رسمی ان برند ان قطعه را موجود نداشته باشند اغلب تولید کنندگان داخلی حداقل یک نماینده خدمات پس از فروش در این ساختمان دارنداین ساختمان برادر دو قلوی ساختمان پلاسکو و 62 سال قدمت دارد بعد از آتش سوزی ساختمان پلاسکو این ساختمام ایمن سازی و بازسازی شده است