حراج برخط لوازم خانگی
اخبار لوازم خانگی

لوازم خانگی ایرانی با کیفیت پایین اما با قیمت دوبرابری عرضه می شود

محمدحسین اسلامیان گفت: طبیعی است وقتی در یک کشور، برند ایرانی را با کیفیت پایین‌تر و قیمت دوبرابری در کنار برند کره‌ای و آلمانی قرار دهیم، موفق نمی‌شویم.

نفیسه رحیمی | 2 هفته قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران « ال کا ایران»،  محمدحسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی گفت: واقعیت این است که ما واردکننده تکنولوژی هستیم و قطعات را با توجه به آن مونتاژ می‌کنیم و جالب اینکه می‌خواهیم همان محصولات را صادر کنیم. بنابراین باید ببینیم که کالای مونتاژشده ما در بازار داخلی تا چه میزان مورد استقبال قرار می‌گیرد تا در مرحله بعد انتظار داشته باشیم که کشورهای خارجی، کالای ما را به سایر برندها ترجیح دهند.

 وی ادامه داد: ما امروز لباسشویی‌ای را که تکنولوژی آن وارداتی است، با کیفیت به‌مراتب پایین‌تری از نمونه اصلی مونتاژ می‌کنیم؛ اما قیمت آن از قیمت جهانی کالای مورد نظر بالاتر است. امروزه قیمت لباسشویی‌ای که بالاترین سطح جهانی را از نظر کیفی دارد و در بسیاری از کشورهای دنیا از آن استقبال می‌شود، ۲۰۰دلار است، در حالی که لباسشویی‌های ایرانی با کیفیت به مراتب پایین‌تر، کمتر از ۲۰میلیون به مردم فروخته نمی‌شود.

بنابراین تهیه زیرساخت‌ها توسط دولت مساله دوم است و مساله اول این است که چگونه تکنولوژی وارداتی را دوباره صادر می‌کنیم.

اسلامیان افزود: امروز تنها به معدود کشورهایی می‌توانیم محصولاتی همچون لباسشویی را صادر کنیم که بعد مسافتی بالایی از کشور اصلی دارند یا مانند لباسشویی دوقلو و کولر آبی صرفه اقتصادی برای ایجاد خط تولید آنها وجود ندارد.

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تصریح کرد: مشتری در هر صورت نیاز خود را به صورت واردات غیرقانونی با برند اصلی وارداتی تامین می‌کند؛ اما مسوولان اصرار دارند که به جای این لباسشویی ۱۵میلیون تومانی که کیفیت بسیار بالایی دارد، در داخل کشور شبیه آن را با ۲۵میلیون تومان به مردم بفروشند و تازه برای صادرات آن هم برنامه‌ریزی کنند. طبیعی است وقتی در یک کشور، برند ایرانی را با کیفیت پایین‌تر و قیمت دوبرابری در کنار برند کره‌ای و آلمانی قرار دهیم، موفق نمی‌شویم./دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟

نظرات ثبت شده

  • حسین | 16 اردیبهشت 1403 در 6:35 ب.ظ

    تولید کننده داخلی دلار با قیمت حدود 40 هزار تومان دریافت می کند یعنی قیمتی در حدود 65 درصد دلار در بازار ازاد با این وجود در شرایط یکسان از نظر امکانات و کیفیت قطعات کالای قاچاق وارداتی توان رقابت با ان کالای ساخت داخل را دارد یکی از دلایل شاید تنوع برند در ایران باشد بسیاری از برندها هم فاقد کارخانه هستند هم باید کارمزد مونتاژ بدهند و هم هزینه قرارداد خدمات پس از فروش وقتی تیراژ کم باشد سرانه هزینه سرباز یا هزینه ثابت مانن اجاره محل انشعابات و دستمزد بخش پشتیبانی بدلیل تقسیم بر تعداد کم محصول بالا میرود در مواردی استثنا نیز وجود دارد در مورد کارخانه های قدیمی و بسیار بزرگ که کیفیت برخی از اقلام انها از برندهای اروپایی مونتاژ چین بالاتر است تولیدات انها قابل باز شدن و تعمیر دارد در سیم پیچی موتور و کمپزسور از مس استفاده شده قطعات پلاستیکی مرعوب و فیوز حرارتی داارند و …. در برخی از اقلام مانند گاز رومیزی و فردار فرهای گازی و برقی توکار انواع هود انواع ابگرمکن و پکیج دیواری ما مزیت تولید بدلیل تولید مواد اولیه در داخل داریم اما در برخی اقلام مانند تلوزیون این مزیت نسبی وجود ندارد .