اخبار لوازم خانگی

ممنوعیت واردات لوازم خانگی در دولت رئیس جمهور پزشکیان ادامه خواهد داشت؟

آیا ممنوعیت واردات لوازم خانگی ادامه خواهد داشت یا اینکه به زودی شاهد حضور مجدد برندهای کره ای و آلمانی در بازار لوازم خانگی ایران خواهیم بود.

آتنا میراحمدی | 5 روز قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، طی روزهای گذشته و پس از اتخابات ریاست جمهوری ایران، موضوع لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی به صدر اخبار رسانه ها رسید. برخی از رسانه ها در این باره معتقد بودند که زمان لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی فرا رسیده و باز شدن در های کشور و ورود کالای خارجی به بازار لوازم خانگی ایران به توسعه و رقابت پذیری صنعت لوازم خانگی کشور کمک خواهد کرد.

در همین رابطه تجارت نیوز نوشت « آزادسازی واردات لوازم خانگی هم برای مصرف‌کننده و هم برای تولید‌کننده نفع دارد. چراکه آزادسازی واردات، منجر به افزایش حق انتخاب بیشتر برای مصرف‌کننده می‌شود. همچنین، تولید‌کننده هم امکان رقابت با محصولات خارجی را پیدا می‌کند. با توجه به موضع رئیس دولت چهاردهم نسبت به آزادسازی واردات و رفع تحریم‌ها، بازگشت برند‌های خارجی به کشور و رفع ممنوعیت واردات ممکن است. این اتفاق می‌تواند بر تولید داخلی هم تاثیر‌گذار باشد.»

البته که این نگاه در موضوع واردات لوازم خانگی منتقدانی نیز دارد. برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی ایرانی معتقدند که رفع ممنوعیت واردات لوازم خانگی، سرمایه گذاری های کلان صورت گرفته در این حوزه را به خطر خواهد انداخت و تولیدکنندگان ایرانی سهم بازار خودرا از دست خواهند داد.

در همین رابطه روزنامه جوان با انتشار گزارشی و با اشاره به نیاز صنعت لوازم خانگی ایران به ایجاد بازارهای صادراتی نوشت : «صنعت لوازم خانگی در حال حاضر پیش از اینکه به واردات نیاز داشته باشد، به رایزنی و تعریف بازار‌های صادراتی نیاز دارد تا کارخانجات با تمام ظرفیت‌شان تولید کنند. صنعت لوازم خانگی که در پنج سال گذشته با خروج نشان‌های ال‌جی و سامسونگ توانسته است با داخلی‌سازی قطعات و کالا‌ها جان تازه‌ای بگیرد، هر از‌گاهی با مطرح‌شدن گمانه‌هایی مبنی بر آزاد‌سازی واردات تهدید می‌شود. اخیراً نیز با تغییر دولت زمزمه آزاد‌سازی واردات بدون فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم قوت گرفته است. قطعاً واردات بی‌رویه و بدون حساب و کتاب به این صنعت نوپا صدمه می‌زند و میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری به نابودی کشیده می‌شود، به ویژه اینکه در شرایط فعلی رکود شدیدی بر بازار حاکم شده است و برخی از نشان‌ها به دلیل عدم‌کشش بازار تولیدشان را کاهش داده‌اند.»

به گزارش خبرنگار «ال کا ایران» موضوع ممنوعیت واردات لوازم خانگی بزرگ از سال 1397 و به دلیل سیاست های دولت وقت پس از خروج آمریکا از برجام و با هدف جلوگیری از خروج ارز آغاز شد. حدود سه سال بعد ممنوعیت ورود کالاهای کره ای به بازار ایران با دستور مقام معظم رهبری و به دلیل درخواست برخی از تولیدکنندگان با جدیت بیشتری دنبال شد. تولیدکنندگان در آن زمان با ارسال نامه ای به رهبر انقلاب درخواست کردند تا با هدف حمایت از تولید ملی، از ورود کالاهای مشابه تولید داخل جلوگیری شود. هرچند نوع عملکرد برخی از تولیدکنندگان ایرانی و افزایش قیمت نجومی محصولات در همان ابتدا با انتقاد رهبری همراه شد اما تا این لحظه قانون ممنوعیت واردات لوازم خانگی در حال اجرا شدن است.

حال باید دید که در دولت رییس جمهور پزشکیان که در مناظرات انتخاباتی مخالفت خود با بسته بودن درهای کشور برای ورد کالاهای با کیفیت خارجی را مطرح کرده بود، چه اتفاقی خواهد افتاد. آیا ممنوعیت واردات لوازم خانگی ادامه خواهد داشت یا اینکه به زودی شاهد حضور مجدد برندهای کره ای و آلمانی در بازار لوازم خانگی ایران خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

نظر شما چیست؟