جالب و خواندنی

دستگاهی که با بیدارکردن به خوابیدن شما کمک می‌کند

با دستگاه کوچک اما کاربردی آشنا شوید که عجیب‌ترین ایده برای بهتر خوابیدن را به اجرا در آورده است.

admin | 8 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، اگر همسر یا حیوان خانگی‌تان در شب هر سه دقیقه شما را از خواب بیدار کند، مسلما او را از تخت بیرون می‌کنید، اما یک ردیاب خواب جدید دقیقا همین کار را انجام می‌دهد تا به افراد بی‌خواب آموزش دهد چگونه سریعتر به خواب بروند. بر اساس تحقیقات دانشگاه فلیندرز استرالیا، تیم (Thim) یک دستگاه پوشیدنی کوچک است که برای تنظیم مجدد چرخه خواب یک کاربر در طول دوره یک هفته‌ای طراحی شده است، بدون اینکه اختلال چندانی داشته باشد، و همچنین ادعا شده که برای چرت زدن بهتر و ردیابی دقیق تر خواب نیز مفید است.

دستگاه‌های ردیاب خواب بسیاری وجود دارند که می‌توانند در تختخواب به شما بپیوندند، اما بیشتر آنها مانند Juvo، Sleepsense سامسونگ و Sleepace RestOn، بر الگوهای خواب نظارت دارند و از داده‌های جمع‌آوری شده برای ارایه ترفندهایی برای داشتن خوابی بهتر استفاده می‌کنند. سایر دستگاه‌ها مانند FitSleep، طراحی شده‌اند تا سریعتر شما را به آرامش سرزمین خواب و خیال ببرند، اما کارشناسان در مورد علم پشت این دستگاه‌ها کنجکاو هستند.

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه فلیندرز در آدلاید استرالیا، Thim   نقش فعال تری (و تحقیقات مورد حمایت) در بهبود الگوهای خواب دارد. محققان دریافتند افرادی که مشکل خواب دارند می‌توانند از طریق یک فرآیند به نام آموزش خواب مجدد، زودتر به خواب روند، در این فرایند آنها بارها و بارها احساس به خواب رفتن را تجربه می‌کنند. به گفته تیم تحقیقی، در هر شب فقط یک ساعت توقف در خواب، به مدت پنج شب متوالی، برای تغییر مجدد عادات فرد در یک چرخه ترمیمی کافی است.

پروفسور Leon Lake یکی از محققان مطالعات مذکور و همچنین مخترع Thim و عینک Re-Timer اذعان داشت: «دستگاه Thim بر تحقیق 10 ساله دانشگاهی استوار است که راهی بهتر برای بهبود خواب را به نمایش گذاشته است. اولین بار تحقیقات ما از طریق Thim به خانه‌ها راه یافته است».

کشش ناگهانی پوشش انگشت به دستگاه اعلام می‌دارد که شخص هنوز بیدار است،و این فرآیند تکرار می‌شود تا دستگاه پاسخی دریافت نکند. دستگاه می‌داند که آنها باید چرت بزنند، پس از آن سه دقیقه طول می‌کشد تا دوباره بلرزد و فرد را به آرامی بیدار سازد. از آنجا که فرد هنوز به خواب عمیق فرو نرفته، این یک وقفه خفیف است، که بدان معناست خواب دوباره بسیار عمیق نخواهد بود. ابزار پوشیدنی Thim هر سه دقیقه تا یک ساعت می‌لرزد، بعد از آن اجازه می‌دهد فرد بدون اختلال تمام شب را استراحت کند.

Thim با چک کردن یک دقیقه‌ای، نسبت به بقیه پویشگران خواب دقیق تر می‌تواند فرآیند خواب را تحت نظر گیرد که مطالعات نشان می‌دهد این مساله می‌تواند به طور کلی اشتباه باشد. از طریق اپ‌های  iOS و اندروید، دستگاه می‌تواند بر داده‌های معمول خواب نظارت و نمره خواب را محاسبه نماید، یا بر روی چرت زدن تنظیم گردد تا فرد خوابیده را دقیقا بعد از ۱۰ دقیقه خوابیدن بیدار نماید، که تیم مذکور ادعا می‌نماید بهترین مدت زمان برای یک چرت کامل بدون احساس ضعف و بی حالی همان ۱۰ دقیقه است.

این تیم در حال اجرای یک کمپین کیک استارتر به منظور جمع آوری کمک‌های مالی برای پروژه Thim است، که در آن برای هر دستگاه ۱۲۹ دلار استرالیا (معادل ۱۰۰ دلار آمریکا) در نظر گرفته شده است. بعد از گذشت ۲۰ روز از تاریخ شروع، کمپین به ۸۰ هزار دلار از هدف ۱۲۰ هزار دلاری اش دست یافته است، و اگر همه چیز بر طبق برنامه پیش رود، Thim در سال آینده وارد بازار می‌شود.

منبع: زومیت

نظر شما چیست؟