درخشش رنگ ها
لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
برند جی پلاس
لوازم خانگی پاکشوما
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی ایرانی

دست های پنهان در واردات کالا در سایه ارز دو نرخی

xvision
candy

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران» و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دربرنامه تیتر امشب گفت:

نرخ دلار باید تک نرخی شود. ما رانت 30 هزار میلیارد تومان داریم که به وارد کننده داده می شود و در نتیجه تولیدکننده داخلی نمی تواند روی پای خود بایستد، این دو نرخی بودن باعث این اتفاق شده است، دست های پشت پرده ای وجود دارد که از واردات کالا سود 18 درصدی نصیبش می شود و همین امر موجب می شود تا فرد به سمت ساخت کارخانه نرود زیرا این سود بی واسطه و به سرعت قابل وصول است.

دولت در سال آخر مسئولیت خود به سر می برد و البته بدهی هایی هم دارد، اسناد خزانه که آثار و تبعات خاص خودش را دارد که رشد نقدینگی را باعث می شود و به آن شتاب هم می دهد که باعث آزاد شدن پول های راکد است. حدود 80 درصد از تسهیلات بانکی عملا پول نبوده بلکه تمدید مالی همان پول بود که تحت عنوان تسهیلات بانکی از آن یاد شد، اما عملا این اوراق نتوانست چرخش اقتصادی ایجاد کند، زیرا عملا پولی به اقتصاد کشور تزریق نشد در نهایت به پروژه ای تبدیل نشد و در نتیجه این رکود اقتصادی ادامه پیدا کرد و تورم کاهش یافت.

حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

وی افزود: نقدینگی به دو برابر رسیده است که رشد نقدینگی عملا سالانه 25 درصد بوده است، ما هم پشتوانه دارایی خارجی و هم اسناد خزانه را پایه پولی کشور قرار دادیم تا سیاست انقباضی و انبساطی و عملا تورمی رخ ندهد، تورم بد است اما رکود بدتر است، در خانواده ها رشد بیکاری بیداد می کند که نشان دهنده رکود است، سوال این است نقدینگی کجا رفته که اشتغال زایی روی نداده است؟ ما در بانک سپرده گذاشته ایم و بانک هم آن را تسهیلات کرده که نمی تواند آن را بازگرداند اما روی کاغذ این این مبلغ موجود است، حال این نقدینگی عملا سوخت شده و وجود ندارد و به همین دلیل عملا نه تورم زاست و نه پویا.

80 درصد از تسهیلات بانکی مبالغ معوقه است که خود وزیر به آن اشاره کرده است. حدود 160 هزار میلیارد تومان قادر نیستند سپرده ها را به صاحبانشان بازپس دهند که بخش از نقدینگی های ماست، این پولی که چاپ می شود یا باید مصرف شود که تورم زاست و یا در دل کار می رود که باعث چرخه اقتصادی می شود که در حال حاضر هیچکدام واقع نمی شود، ما باید مشکل را حل کنیم، ستاد تسهیلی که در استان ها صورت می گیرد کار خوبی است و ما هم از بانی آن متشکریم، زیرا مشکل واحدها را حل می کنند، ما باید سخت گیری های مان را کمتر کنیم تا این واحدها بتوانند روی پای خود بایستند.

مظاهری استاد دانشگاه درباره رشد نقدینگی گفت: نقدینگی مایه حیات اقتصاد است، اما این حیات بخشی از نقدینگی و مفید بودن آن دو شرط دارد: اول اینکه مناسب اقتصاد کشور باشد و به اندازه اقتصاد رشد کند و اینکه مسیر حرکت آن به سمت سرمایه گذاری طی شود.

وی افزود: رقم 1123 میلیارد تومان نقدینگی در مقایسه با دولت قبل که 70 هزار میلیارد تومان بود افزایش یافته و به این رقم رسیده است. وی افزود خطری که در اینجا وجود دارد این است که وقتی نقدینگی به اندازه رشد اقتصاد یک تا دو درصد رشد کند، انگیزه برای رونق و تحرک اقتصاد ایجاد می کند و می تواند مفید باشد. آنجایی که رشد کالا و خدمات 4 درصد باشد، در این شرایط رشد نقدینگی نزدیک 7 تا 8 درصد حتی تا 10 درصد در سال نیز می رسد که انگیزه معاملات در بازار ایجاد می کند و اگر چه نقدینگی چه تورم بیشتر از این باشد، مثل ماسه ریختن در موتور ماشین می ماند. رشد 28 درصد بنیه تورمی سنگین در جامعه ایجاد می کند که دولت باید به این تورم تن دهد یا اینکه باید با ابزارهای قانونی و سخت و سنگین بخواهد نقدینگی را طوری کنترل کند که تورم ایجاد نکند. وی افزود: در ابتدای سال 95 بنا بر این بود که دولت کاری انجام دهد که نقدینگی در کل سال 95 بیشتر از 10 درصد نشود که دولت می توانست این کا را کنترل کند اما نتوانست.

مظاهری استاد دانشگاه

مظاهری در ادامه افزود: دولت می توانست از نقدینگی موجود در بازار در سرمایه گذاری و تولید استفاده کند که با دو روش سیستم بانکی و سرمایه گذاری می تواند از آن استفاده کند. از طریق ابزارهای بازار سرمایه می توان در رونق تولید استفاده کرد. وی افزود: دولت می تواند با استفاده از ابزارهای موجود در بودجه در نقدینگی استفاده کند تا تولید رونق بگیرد. دولت بخشی از بدهی را با اوراق حل کرد به این صورت که از نقدینگی موجود در بازار استفاده کرد که کار درستی بود. البته خود تحرک اقتصادی نیز نقدینگی ایجاد می کند که دولت این را نیز می تواند کنترل کند.

مظاهری افزود: نقدینگی 1123 هزار میلیارد تومان از جمع اسکناس و سکه ای که در جیب شهروندان است به اضافه سپرده هایی که در بانکهاست، بدست آمده است. نکته اینجاست که سیستم بانکی باید بتواند این نقدینگی را در چرخه تولید قرار دهد ولی این نقدینگی که وجود دارد را از طریق بازار سرمایه می توان به حرکت درآورد. اوراقی که دولت ارائه می کند به دولت این اجازه را می دهد که از همین نقدینگی موجود در بازار استفاده کند که به رشد بیشتر نقدینگی منجر نمی شود.

مظاهری در ادامه افزود: با ابزارهایی که اشاره شد از همین نقدینگی از طریق بازار سرمایه در اختیار واحد های تولیدی قرار دهد . بازار سرمایه نیز نیاز به اصلاح دارد تا بتواند نقدینگی مردم را به سمت خود جلب کند و اعتماد مردم را بدست آورد. وی افزود: خود بورس نیز منشا ای خواهد بود که از طریق بورس و فروش سهام بتوان سرمایه را در اختیار مردم قرار داد و بازار بورس را رونق دهد. مظاهری گفت: بورس اصولی دارد، بازار بورس و بازار سرمایه چاچوب خاصی دارد ، یکی از جدی ترین نکاتی که در بورس می تواند منشا اثر باشد و به اقتصاد کمک کند چون اقتصاد ما اقتصاد بانک محور است، این است که: 1 – دولت برای تامین نیازهایش در بورس در حدی که قانون اجازه داده عمل کند و خوش قولی کند. در بودجه 96 هم اعتبارات لازم برای بازپرداخت آن در نظر گرفته شود. 2 – شفاف سازی در بازار بورس.

butaneindustrial
emersan

اخبار مرتبط

کشف 640 میلیون ریال کالای قاچاق در مرودشت

admin

۹۰ درصد گوشی‌های تلفن همراه ‌بازار قاچاق است‌

admin

کشف 35 میلیارد ریال کالای قاچاق در کرمان

admin

ارسال دیدگاه