سایر خبرها

ابلاغ دستور سوم بیست و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، ستاد تنظیم بازار طی مصوبه‌ای اعلام کرد، در راستای حمایت از واردات کالاهای ضروری، ...

بهنام وحیدی | 5 سال قبل

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، ستاد تنظیم بازار طی مصوبه‌ای اعلام کرد، در راستای حمایت از واردات کالاهای ضروری، گمرک اختلاف ارزش 15 درصدی کالاهای اساسی وارداتی تا زمان رفع تحریم‌ها را می‌پذیرد.

عباس قبادی رئیس ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت در نامه‌ای به مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران جزئیات دستور سوم بیست و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار را ابلاغ کرد.

براین اساس مقرر شده قیمت و ارزش موردنظر گمرک حداکثر ۱۵ درصد بالاتر یا پایین‌تر از TSC برای کالاهای اساسی و ضروری مصوبه دولت ملاک اقدام گمرک باشد تا از بروز بروکراسی و تشکیل غیرمتعارف پرونده‌های پیش‌اظهاری و کم‌اظهاری جلوگیری  شود، ضمنا این مصوبه تا زمان رفع تحریم‌ها اجرایی خواهد بود.

در این نامه آمده است:

جناب آقای میراشرفی

رئیس کل محترم گمرک جمهوری اسلامی ایران

موضوع: صورتجلسه تصمیمات بند (۱) دستور سوم بیست و سومین کارگروه تنظیم بازار

سلام علیکم:

احتراما، پیرو دعوت به جلسه شماره ۶۰۵۷۷ مورخ ۹۸/۲/۲۵ موضوع بررسی راهکارهای رفع مشکل عدم انطباق ارزش تعیین‌شده در ثبت سفارش با ارزش زمان اظهار کالاهای اساسی به گمرکات و مشکلات متاثر از این موضوع برای فعالان اقتصادی با عطف توجه به مصوبات ابلاغیه ستاد اقتصادی دولت به شماره ۶۲۸۵۴ مورخ ۹۷/۵/۱۸ توسط ریاست جمهوری، به استحضار می‌رساند جلسه کمیته بند (۱) مصوبه کارگروه تنظیمی بازار در روز یکشنبه مورخ ۹۸/۲/۲۹ با حضور اعضای ذی‌ربط در این معاونت تشکیل که اهم مباحث مطروحه و تصمیمات به شرح ذیل برای دستور اقدام لازم ارسال می‌گردد.

اهم مباحث مطروحه و تصمیمات با عنایت به تکلیف محوله از سوی ریاست محترم جمهور در بند (۳) ابلاغیه شماره ۶۴۸۵۴ مورخ ۹۷/۵/۱۸ مبنی بر رسیدگی و تأیید قیمت خرید کالاهای وارداتی در مرحله ثبت‌سفارش و عطف توجه به مصوبه بند (۱) دستور سوم بیست و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار (ابلاغی شماره ۶۰.۳۰۱۱۰۹ مورخ ۹۷/۱۱/۲۳) مباحث مرتبط با مشکلات تأمین کالا ناشی از عدم امکان تسویه حساب ارزی توسط واردکنندگان علی‌رغم ترخیص کالا به دلیل اختلاف نرخ، قیمت خرید کالا مندرج در ثبت‌سفارش با قیمت TSC و مرور پرونده‌های اختلافی متعدد در گمرک مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید.

۱- دستگاه‌های مسئول ثبت سفارش طبق بند (۳) مصوبه ۹۷/۵/۱۸ ابلاغی ریاست جمهور کماکان کنترل‌های لازم را در زمان ثبت‌سفارش در خصوص بررسی و تأیید قیمت پروفرم برای ثبت‌سفارش انجام دهند.

۲- برای رفع مشکل اجرایی بررسی قیمت از سوی گمرک در زمان اظهار و بررسی ارزش گمرکی و از آنجا که ارزش و قیمت مورد تأیید دستگاه‌ها در لیست ثبت سفارش مطابق بند (۱) فوق که ملاک تأمین ارز از سوی بانک و اظهار به گمرک از سوی واردکنندگان می‌باشد، مقرر گردید همانند رویه سال ۱۳۹۲ (صورت‌جلسه شماره ۸.۱.۱۹۹۸۰۱ مورخ ۹۲/۱۰/۱۱) قیمت و ارزش موردنظر گمرک حداکثر ۱۵ درصد بالاتر یا پایین‌تر از TSC  برای کالاهای اساسی و ضروری مصوبه دولت ملاک اقدام گمرک باشد تا از بروز بروکراسی و تشکیل غیرمتعارف پرونده‌های پیش‌اظهاری و کم‌اظهاری جلوگیری گردد (تا زمان رفع تحریم‌ها)./فارس

انتهای پیام/‌‌‌

نظر شما چیست؟