سایر خبرها

بازرسی اصناف باید تامین مالی شوند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس اتاق اصناف ایران از دستور ویژه رئیس‌جمهور برای تامین مالی بخش بازرسی ...

بهنام وحیدی | 4 سال قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس اتاق اصناف ایران از دستور ویژه رئیس‌جمهور برای تامین مالی بخش بازرسی و نظارت اصناف بر بازار خبر داد و گفت: با تعدیل نرخ ارز، شاهد کاهش قیمت کالاها خواهیم بود.

سعید ممبینی گفت: با پیگیری وزیر صنعت، معدن و تجارت و دستور رئیس‌جمهور، قرار بر این است که حق‌السهم بازرسی اصناف از محل جرایم تخلفات صنفی پرداخت شود که این امر، کمک شایانی به تامین مالی بخش بازرسی اصناف خواهد کرد؛ چراکه ظرف ۱.۵ سال اخیر، به دلیل عدم پرداخت این منابع از سوی دولت، اجرای برنامه‌های مرتبط با بازسی اصناف، متوقف شده بود که اکنون با این تصمیم، امیدواری وجود دارد که بخش بازرسی اصناف پویاتر شود.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: به لحاظ تامین کالا نیز اتفاقات خوبی رخ داده است و پیش‌بینی می‌شود تا با تزریق به موقع این کالاهای اساسی به بازار، خلاءهای مرتبط با تامین کالا نیز برطرف شود؛ چراکه اگر بازار به لحاظ کالایی تامین نباشد، بازرسی اثر نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: هم اکنون می‌توان به جرات گفت که کمبود کالاهای اساسی در بازار وجود ندارد و در حوزه توزیع نیز، توافقاتی صورت گرفته تا بتوان همزمان با سرعت‌بخشی به ترخیص کالاها، تزریق آنها را نیز در بازار آغاز کرد و بازار را بیش از شرایط کنونی، تامین نمود. بر این اساس، به طور قطع ظرف هفته‌های آینده، شاهد آرامش بیشتری در بازار کالاهای اساسی خواهیم بود.

ممبینی با بیان اینکه با تعدیل نرخ ارز، افت قیمت در بازار کالاهای اساسی را در آینده‌ای نزدیک شاهد خواهیم بود، گفت: بر این اساس همانطور که افزایش نرخ ارز در سال گذشته با تاخیری چند ماهه به افزایش قیمت کالاها در بازار منتهی شد، هم اکنون نیز با تعدیل نرخ ارز، ظرف هفته‌های آینده شاهد کاهش نرخ در بازار خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اصناف با توجه به فصل هشت قانون نظام صنفی کشور، ماموریت رسیدگی به تخلفات واحدهای صنفی در حوزه بازرسی اصناف را به عهده داشته و طی سال‌های اخیر نیز تلاش کرده تا از زمانی که وظیفه و مسئولیت نظارت بر بازار را بر عهده گرفته است، تلاش خوبی در این عرصه داشته باشد؛ گفت: در مقابل برخی اشکالات نیز در این رابطه بروز کرده که شکل‌گیری آن، به عهده اصناف کشور نبوده است.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: ایرادات مرتبط بر حوزه تامین کالا در بازار، عموما از طریق اصناف رخ نمی‌دهد و زمانی که تامین و عرضه کالا به موقع انجام نشود، به طور قطع بازرسی‌ها نیز اثرگذار نخواهد بود، اگرچه به نظر می‌رسد با بازگشت شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام به وزارت صنعت، معدن و تجارت، عملا این دو تامین‌کننده عمده کالاهای اساسی نزدیک‌تر به حوزه تصمیم‌سازی‌های منطبق بر تنظیم بازار در وزارت صمت شده و بر همین اساس، وضعیت تامین کالاهای اساسی در بازار بهتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: به موازات برطرف شدن خلاءهای موجود در تامین کالاهای اساسی، بازرسی اصناف نیز در دو محور اصلی استفاده از ابزارهای نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات و راه‌اندازی سامانه‌های بازرسی آنلاین و نیز تامین منابع مالی مورد نیاز برای بازرسی اصناف، تلاش دارد تا بتواند بازار را آرام نگاه دارد و اجازه تخلفات مرتبط با قیمت کالاهای اساسی را ندهد؛ چراکه هم اکنون بازار به لحاظ حجم کالاهای اساسی با مشکلی مواجه نیست و باید نظارت‌ها را قوی کرد تا مردم کالاهای خود را با سهولت بیشتری به دست آورند.

ممبینی با بیان اینکه به زودی از سامانه بازرسی آنلاین اصناف رونمایی خواهد شد، گفت: تلاش داریم تا با افزایش بهره‌وری و به کارگیری سامانه‌های الکترونیکی بیشترین کارایی را در بحث نظارت در بازار داشته باشیم و به صورت همزمان، قیمت کالاهای اساسی در نقاط مختلف کشور را رصد نماییم تا بتوانیم شرایط بازار را پیش‌بینی کرد.

وی اظهار داشت: اگرچه التهاباتی طی ماههای اخیر در بازار کالاهای اساسی به چشم خورد؛ ولی اصناف تلاش دارند با تامین به هنگام کالاها، به اجرای تصمیمات دولتی کمک نموده و این امیدواری وجود دارد که در هفته‌های آینده، بازار به سمت شرایط آرام‌تری همراه با کاهش قیمت‌ها، پیش رود./مهر

انتهای یپام/

نظر شما چیست؟