لوازم خانگی آزمایش
اخبار لوازم خانگی

چه بر سر کارخانه لوازم خانگی آزمایش آمد؟ / خواب ابدی تولید یک میلیون دستگاه لوازم خانگی

به گزارش  پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، آخرین روزهای سرد اسفندماه سال ۱۳۳۷ بود که کارخانه لوازم خانگی آزمایش در اداره ثبت ...

بهنام وحیدی | 4 سال قبل

به گزارش  پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، آخرین روزهای سرد اسفندماه سال ۱۳۳۷ بود که کارخانه لوازم خانگی آزمایش در اداره ثبت شرکت‌های شهر تهران به ثبت رسید. تولیدات این برند که در حوزه لوازم خانگی بود پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تا سه دهه مورد استقبال ایرانیان بود. شرکت آزمایش پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مشمول بند «ج» قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران و تحت پوشش سازمان صنایع ملی ایران قرار گرفت و سپس براساس رای صادره از سوی هیات پنج نفره موضوع ماده ۲ متمم قانون مزبور، مشمول بند ب قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران شناخته شده و به تملک دولت درآمد، در سال ۱۳۷۵ جزء شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفت و از سال ۱۳۸۱ به سازمان صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد.

در مهرماه سال ۱۳۸۳ سهام مدیریتی صندوق بازنشستگی کشوری به شرکت «گسترش صنایع پیام» منتقل شد. در اولین سال‌های واگذاری شرکت آزمایش، انگار همه چیز خوب پیش می‌رفت؛ تا جایی که در خردادماه ۱۳۸۴ سرمایه‌گذار علاوه‌بر واحد تهران، واحد مرودشت را نیز در استان فارس افتتاح کرد. براساس اطلاعاتی که در صورت مالی شرکت آمده، در سال ۱۳۸۷ فقط در واحد مرودشت ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون دستگاه لوازم خانگی وجود داشت و بیش از ۵۰۰ نفر نیز به‌طور مستقیم و غیرمستقیم فقط در واحد مرودشت مشغول به فعالیت بودند. مشکلات آزمایش از سال ۱۳۸۸ به بعد کم‌کم آشکار شد و اوج آن در سال ۱۳۹۱ بود که موجب اعتراضات کارگران این واحد تولیدی شد. این مشکلات ادامه داشت تا اینکه دی‌ماه ۱۳۹۵ بود که مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت کارخانه آزمایش گفت: «کارخانه آزمایش در تهران تعطیل و ماشین‌آلات آن به کارخانه آزمایش مرودشت منتقل شده است.»

کارخانه لوازم خانگی آزمایش

به گفته وی ماشین‌آلات این کارخانه‌ها به روز نیست و باید جایگزین کردن ماشین‌آلات دارای تکنولوژی و به روز در دستور کار قرار گیرد تا واحدها تغییر کنند و شرایط رقابت‌پذیری فراهم شود. بعد از تعطیلی واحد تهران، امیدها به کارخانه مرودشت بود که انحلال این شرکت نیز  در سال ۱۳۹۷ رخ داد. همچنین پیگیری‌ها نشان می‌دهد حتی برند شرکت نیز به شرکتی به نام «آریا جم» منتقل شده است و از آن کارخانه آزمایش دیگر نامی به جا نمانده است. اما پس از انحلال این شرکت، خبرهایی ازجمله از زبان فرماندار مرودشت در رسانه‌های کشور نقل شد که مدعی بود کارخانه آزمایش با مدیریت جدید و صنایع جدید در سال ۱۳۹۸ راه‌اندازی خواهد شد. حالا ۱۰ ماه از وعده فرماندار می‌گذرد و تنها خبر موثق این است که مالکان آزمایش زمین‌های این شرکت را به مزایده گذاشته‌اند. از قیمت پایین زمین‌های کارخانه که موضوعی فرعی است، بگذریم می‌ماند اینکه چرا وعده فرماندار مرودشت محقق نشد.

وی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید همه تلاش‌های خود را برای راه‌اندازی این واحد انجام داده و حتی سه سرمایه‌گذار را به آنجا برده است اما از «تهران» اجازه راه‌اندازی را نداده‌اند. اینکه چرا از تهران مانع راه‌اندازی شرکت شده و یا مجوز راه‌اندازی صنایع جدید در این واحدی تولیدی را نداده‌اند، موضوعی است که ظاهرا مدیران قضایی کشور باید به آن رسیدگی کنند.

 خواب ابدی تولید یک میلیون دستگاه لوازم خانگی

براساس اطلاعات صورت مالی سال ۱۳۸۵ شرکت آزمایش، فقط واحد مرودشت در خردادماه سال ۱۳۸۵ ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و پنج هزار دستگاه انواع لوازم خانگی را داشته که شامل ۲۴۳ هزار دستگاه یخچال خانگی، ۵۱ هزار دستگاه فریزر خانگی، ۹۵هزار دستگاه ماشین لباسشویی، ۴۶هزار دستگاه انواع یخچال فریزر، ۳۰ هزار دستگاه فریزر و یخچال فریزر لیبهر، ۸۰ هزار دستگاه پمپ تخلیه لباسشویی و ۴۶۰هزار دستگاه پمپ کولر بوده است.

کارخانه لوازم خانگی آزمایش

گرچه اطلاعاتی از تعداد دقیق کارمندان شرکت آزمایش مرودشت در زمان تاسیس کارخانه نیست، اما طبق آمارهای صورت مالی شرکت، در سال ۱۳۸۷ به‌طور مستقیم فقط ۴۵۶ نفر در شرکت آزمایش مرودشت مشغول به فعالیت بوده‌اند که البته اگر تعداد مشاغل غیرمستقیم را نیز به این تعداد اضافه کنیم، قطعا سرنوشت اشتغال بیش از ۵۰۰ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به این شرکت وابسته بوده است.

  ۱۰۷ میلیارد تومان بدهی بانکی

طبق اطلاعاتی که در صورت مالی شرکت آزمایش درج شده، آخرین حجم تسهیلات مالی دریافتی این شرکت تا پایان شهریورماه سال ۹۷ حدود ۱۰۷میلیارد و ۷۶۲ میلیون تومان بوده که تمامی این تسهیلات سررسید گذشته هستند. از ۱۰۷ میلیارد تومان بدهی بانکی، حدود ۷۱ میلیارد و ۷۰۴میلیون تومان آن مربوط به بانک ملت، ۲۷ میلیارد و ۵۵۳ میلیون تومان آن مربوط به بانک رفاه و دو هزار و ۴۱۸ میلیارد تومان نیز مربوط به بانک اقتصاد نوین بوده است. البته در سال جاری از آخرین حجم بدهی بانکی این مجموعه اطلاعاتی در دست نیست.

 جلوی فروش کارخانه را می‌گیریم

همان‌طور که گفته شد اخیرا مدیران کارخانه آزمایش چندین آگهی مزایده برای فروش زمین‌های کارخانه، سالن‌های تولیدی و عرصه و اعیان کارخانه در سامانه کدال سازمان بورس و همچنین روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر کرده‌اند. براساس این آگهی‌ها، زمین‌های به مزایده گذاشته شده شامل یک قطعه زمین به وسعت ۳۶ هزار و ۵۹۰ مترمربع، قطعه دوم به وسعت ۲۲۹هزار و پنج مترمربع و سالن‌های تولیدی نیز به وسعت  ۱۰۹ هزار و ۴۶۴ مترمربع است. طبق اطلاعاتی که در آگهی‌های کارخانه آزمایش درج شده، قطعه اولی به قیمت ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، قطعه دومی به قیمت ۵۷میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان و سالن‌های تولیدی و انبارها نیز در مجموع ۹۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.به عبارتی دیگر قطعه اولی هر متر به قیمت ۳۵۰هزار تومان، قطعه دومی هر مترمربع به قیمت ۲۴۹ هزار تومان و سالن‌های تولیدی هم هر مترمربع به قیمت ۸۴۷ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. به عبارتی دیگر کارخانه آزمایش در مجموع ۳۷۵ هزار و ۲۴۱مترمربع عرصه و عیان را حدودا  به قیمت ۱۶۳میلیارد تومان به مزایده گذاشته که قیمت هرمترمربع  به‌طور میانگین حدود ۴۳۴ هزار تومان خواهد بود.

در نگاه اول به نظر می‌رسد قیمت‌گذاری به شیوه‌ای بوده که انگار سرمایه‌گذاران قصد دارند خیلی زود از شر این واحد تولیدی راحت شوند. در این زمینه خبرنگار «فرهیختگان» در تماس با یکی از فعالان بخش مسکن مرودشت درباره قیمت ملک در محدوده کارخانه آزمایش از وی سوال کرده که وی قیمت ملک و زمین در این محدوده را به‌طور میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰هزار تومان اظهار کرده است، گزاره‌ای که ارزان فروشی آزمایش را تایید می‌کند. با این حال پیگیری از مدیران آزمایش در این خصوص نتیجه‌ای در بر نداشته و فرماندار شهرستان مرودشت هم می‌گوید از حوزه قضایی درخواست کرده تا جلوی این مزایده را بگیرند.

کارخانه لوازم خانگی آزمایش

فرماندار مرودشت: از تهران اجازه راه‌اندازی ندادند

۲۵اسفندماه سال ۱۳۹۷ بود که خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رهام پیکری، فرماندار شهرستان مرودشت نوشت: «با توجه به تهاتر صورت‌گرفته و پرداخت بدهی‌های کارخانه آزمایش، این واحد صنعتی مستقر در این شهرستان در سال ۹۸ فعال خواهد شد.» فرماندار مرودشت در ادامه می‌گوید: «این کارخانه در سال آینده با اشتغالزایی برای دو هزار نفر فعال خواهد شد.» پس از این اظهارات برای چند ماه تقریبا هیچ خبری از کارخانه آزمایش منتشر نشده و این بار در ۱۸ مهرماه ۱۳۹۸ است که فرماندار مرودشت بار دیگر در جلسه شورای اداری استان که با حضور معاون پارلمانی و امور مجلس ریاست‌جمهوری برگزار شده بود، بدون اشاره به وعده داده شده برای راه‌اندازی مجدد کارخانه آزمایش می‌گوید: «تمامی زیرساخت‌های کارخانه آزمایش از بین رفته است و مطالبات پنج میلیارد تومانی ۷۶ نفر از کارگران این کارخانه هنوز مغفول مانده است.»

کارخانه لوازم خانگی آزمایش

در همین خصوص «فرهیختگان» در مصاحبه با رهام پیکری، فرماندار شهرستان مرودشت آخرین وضعیت کارخانه آزمایش را از وی جویا شده است. پیکری به «فرهیختگان» می‌گوید: «بنده حدود ۲۲ ماه است که فرماندار مرودشت هستم. از همان ابتدا برنامه‌ای برای راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی غیرفعال طراحی و بر همین اساس به‌طور ویژه وضعیت کارخانه آزمایش را رصد می‌کردیم. درنهایت سه سرمایه‌گذار را به مرودشت آوردیم و آنان وضعیت ملک کارخانه را از نزدیک بازدید کردند. یکی از این سرمایه‌گذاران در حوزه تولید ماشین‌آلات کشاورزی(کمباین) قصد سرمایه‌گذاری داشت، دومی در حوزه لوازم خانگی و سومی نیز در حوزه خودروسازی تمایل به سرمایه‌گذاری داشت، اما همه سرمایه‌گذاران وقتی مخالفت آقایان مالک را دیدند، از مجموعه رفتند.»

فرماندار مرودشت در مورد عدم تحقق وعده وی برای راه‌اندازی مجدد کارخانه آزمایش در سال ۱۳۹۸ می‌گوید: «بله همین الان هم می‌گویم اگر از تهران بخواهند، مشکل کارخانه آزمایش مرودشت حل می‌شود. اینها شرکت را نابود کرده‌اند، سرمایه‌گذار که می‌آوریم اینها اجازه نمی‌دهند کارخانه دوباره راه‌اندازی شود. اینها در تاریخ ۹ خردادماه ۱۳۹۷ کارخانه را از طریق ثبت شرکت‌ها منحل کرده و یک فردی به نام «ش» را به مدیریت مجموعه تصویه انتخاب کردند. مقرر شد این فرد هم پیگیر پرداخت مطالبات کارگران باشد و هم به تعیین وضعیت مجموعه آزمایش بپردازد. مدیران تصویه وقتی از اراده ما برای راه‌اندازی کارخانه مطلع شدند، گفتند قصد داریم کارخانه را دوباره راه‌اندازی کنیم و حتی کاتالوگ‌های تولید محصولات در آینده را هم به جلسه آورده بودند ولی چون بنده از مجموعه بازدید داشتم، مطمئن بودم که این اتفاق نمی‌افتد، چراکه تمام وسایلی که در درون مجموعه بود را به مزایده و فروش گذاشته بودند و عملا اسکلتی از اعیان باقی نمانده بود. در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه سال جاری در کارگروه رفع موانع تولید که در استانداری برگزار شد، سه نفر از مدیران کارخانه آزمایش هم در آن جلسه حضور داشتند بازهم گفتند تا یک ماه آینده (۱۵ تا ۲۰ آذرماه ۹۸) وضعیت آزمایش را تعیین‌تکلیف کرده و برای جایگزینی صنایع جدید آن را آماده خواهند کرد. اما حالا بعد از گذشت یک ماه از وعده راه‌اندازی و تعیین‌تکلیف، ما با آگهی‌های مزایده روبه‌رو شدیم که با خلف وعده مالکان، مجبور شدیم از مقامات قضایی درخواست کنیم جلوی این مزایده را بگیرند. این مجموعه عرصه، اعیان و انبار خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد و می‌توان برای صنایع جایگزین استفاده کرد اما برداشت بنده این است که مدیران آزمایش در تهران تمایلی برای راه‌اندازی این مجموعه و صنایع جدید را ندارند.»

منبع: روزنامه فرهیختگان

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟

نظرات ثبت شده

 • حسنک | 28 شهریور 1399 در 12:37 ب.ظ

  در خوب بودن و با کیفیت بودن کارخانه آزمایش
  همینکه یک یخچال داریم که ۳۰ ساله هنوز کار میکنه عین ساعت …خدا رحمتت کنه کارخانه آزمایش

 • بهروز | 23 دی 1399 در 6:12 ب.ظ

  خدا نگذره اونکه ورشکستش کرد

 • محرم | 23 مرداد 1400 در 12:49 ب.ظ

  حدود ۳۵ سال پیش یک یخچال آزمایش دست دوم خریدم ۱۵ بعدش زیرش پوسیده بود بطوریکه میوه‌های زمین میزاشتم سرد میکرد مثل روز اولشه کار میکرد بعدها جمعیت خانواده زیاد شده مجبورم بودم بفروشم
  به خدا این صاحب مسلمان واقعی بود دورد فراوان به ایشان