لوازم خانگی دوو
لوازم خانگی تولیپس
لوازم خانگی بنس
جهاد کالا
اخبار لوازم خانگی لوازم خانگی خارجی

مقایسه صفحه نمایش های IPS و VA / کدام پنل تلویزیون بهتر است؟

مقایسه صفحه نمایش های IPS و VA
xvision
xvision

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، در حالی که بسیاری از خریداران علاقه مند هستند تا از تلویزیون های OLED استفاده کنند اما قیمت بالای این تلویزیون ها باعث می شود پنل های مختلف موجود در بازار از انواع LCD و LED همچنان مشتری داشته باشد. در این بخش به مقایسه صفحه نمایش های IPS و VA می پردازیم.

اگر شما گیمر هستید احتمالاً به گوشتان خورده است که نمایشگرهای IPS اگرچه گران تر از نمایشگرهای TN هستند و همچنین تصویر بهتری هم تولید می کنند، اما از زمان پاسخگویی مناسبی برخوردار نیستند. در حال حاضر تلویزیون های 4 کی متداول هستند تولید کنندگان باید فناوری های جدیدی را از جمله HDR را به ما ارائه بدهند؛ یعنی تلویزیون های جدید نسبت به قبلی ها می توانند رنگ ها را در یک بازه وسیع تولید کنند. در یک پنل HDR، به یک پنل 10 بیتی نیاز دارید که به تلویزیون اجازه تولید بیش از 1 میلیارد رنگ را می دهد. هر دو فناوری دارای این قابلیت هستند اما به دلیل کیفیت رنگ سیاه در VA، این پنل عملکرد بهتری دارد. در ادامه به شرح  تفاوت های صفحه نمایش های IPS و VA پرداخته شده است.

زمان پاسخ (Response Time) صفحه نمایش های IPS و VA

مقایسه صفحه نمایش های IPS , VA

پنل IPS معمولاً دارای زمان پاسخ پیکسل سریع‌تر از پنل VA است. زمان پاسخ پیکسل به این معنی است که با چه سرعتی پیکسل ها می تواند رنگ را تغییر دهد. تأثیر آن در تاری حرکت هنگام نمایش تصاویر با حرکت سریع مشخص می شود. این یک متغیر قابل توجه است که هنگام بازی ها یا تماشای ورزش مشخص می شود و احتمالاً دلیل دیگری است که باعث می شود خریداران به سمت پنل های مبتنی بر IPS برود.

خواندن این مطلب رااز دست ندهید:
آشنایی با پنل IPS در صفحات نمایش

 

شما می توانید با استفاده از فناوری و همچنین عملکرد هر پنل، تلویزیون بسیار خوبی تهیه کنید هرچند که نوع پنل به تولید کننده وابسته است. پنل IPS در مدل های رده بالا مانند ایکس ویژن سری 8 و Panasonic FX750B احتمالاً با وجود پنل IPS با سطح سیاه و کنتراست بسیار شگفت آور عمل می کند. در مقابل، یک صفحه VA ارزان قیمت اغلب عملکرد ضعیفی خواهد داشت. برای علاقه مندان به تلویزیون های با قیمت مناسب، پنل VA تجربه تماشای بهتری را با زاویه دید محدودتر برای فیلم ها ارائه می دهد؛ بنابراین این دسته بهتر است در اتاقی که به فیلم ها اختصاص می دهید استفاده شود تا اتاق پذیرایی.

مقایسه پنل های IPS , VA

با توجه به محبوبیت بازی های ورزشی و بازی های کنسولی، در کنار زاویه دید زیاد، گزینه IPS برای اکثر مردم مناسب تر است و به همین دلیل است که ما شاهد هستیم که آن‌ها در بیشتر مدل ها از مدل های اقتصادی تا مدل های پیشرفته به کار برده می شوند. به طور کلی، آن‌ها برای اکثر کاربران، عملکرد قابل قبولی دارند.

مقایسه با صفحه نمایشگرهای IPS , VA

متأسفانه، انتخاب صفحه نمایش پانل اغلب دست ما نیست، تقریباً همه تلویزیون ها امروزه از IPS استفاده می کنند مگر اینکه به سراغ OLED بروید. همچنین همیشه مشخص نیست در ساخت آن از چه پنلی استفاده می شود، در بعضی از مدل ها سازنده از صفحه نمایش های VA و IPS برای همان مدل در اندازه های مختلف استفاده می کنند. برای مثال از گزینه VA بگوییم که سری XF90 سونی است که دارای (FALD) با کاهش نور محلی local dimming در 60 منطقه است، این بدان معنی است که شما سطح سیاه استثنایی را به دست می آورید. این یک انتخاب بسیار گران است. در مدل 55 اینچی که 1700 پوند قیمت دارد حدود 400 پوند بیشتر از پانل VA استفاده شده در Panasonic TX-55FX750B هزینه خواهید کرد.

در نتیجه هیچکدام از فناوری های صفحه نمایش های VA و IPS ذاتاً بر دیگری برتری ندارد و هر کدام با هدف خاصی به کار برده می شود و باید با توجه به کاربرد و نوع مصرف، خریداران نیم نگاهی هم به نوع پنل تلویزیون مورد نظرشان داشته باشند.

انتهای پیام/

emersan
butaneindustrial
sam

اخبار مرتبط

قابلیت 4K UPSCALER را بیشتر بشناسید

مهتاب جهاندار

تلویزیون های LCD 2021 فیلیپس معرفی شدند

زهرا سیاحی

معرفی لوازم جانبی اختصاصی تلویزیون‌های سامسونگ

نفیسه رحیمی

ارسال دیدگاه