آموزش سرویس کولر آبی
آموزش

آموزش سرویس کولر آبی با ذکر چند نکته ساده!/قیمت کولر در بازار چه قدر است؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، کم کم به روزهای گرم تابستان نزدیک می شویم و بازار استفاده از کولر و انواع ...

نفیسه رحیمی | 4 سال قبل

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، کم کم به روزهای گرم تابستان نزدیک می شویم و بازار استفاده از کولر و انواع وسایل خنک کننده داغ می شود. راه اندازی کولر های آبی یکی از دغدغه های این روزها تلقی می شود و به همین دلیل در این بخش مطلبی با عنوان آموزش سرویس کولر آبی آماده شده است که در آن به موضوعاتی مانند هزینه سرویس کولر آبی و آموزش تعمیرات کولر آبی پرداخته شده است و به منظور راحتی مخاطبان فیلم سرویس کولر آبی نیز تهیه شده است.

برای سرویس کردن کولر آبی نیاز به تعمیرکار نیست و با رعایت چند نکته ساده می توان این کار توسط خود افراد انجام شود. با خواندن نکات آموزش سرویس کولر آبی و تماشای فیلم سرویس کولر آبی و البته رعایت مو به مو آن دیگر نیاز به صرف سرویس کولر آبی و یا تعمیرکار نیست. علاوه براین، سرویس کولر آبی هزینه های قبض آب و برق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد که البته پیش از اقدام به هر کاری باید با  آموزش تعمیرات کولر آبی  آشنا شد .یکی دیگر از مواردی که امسال بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، ارتباط سرویس کولر آبی با تشدید حساسیت های تنفسی و بیماری های سیستم تنفس است که در واقع با سرویس درست آن از بروز چنین مشکلاتی به ویژه با شیوع کرونا ویروس جلوگیری می شود.

پیش از ذکر نکات آموزش سرویس کولر آبی و یا  تماشای فیلم سرویس کولر آبی بهتر است در ابتدا به بررسی و معرفی عملکرد و قطعات کولر های آبی بپردازیم.

کولر های آبی مجهز به دو موتور و دو پمپ برای گردش هوا و آب هستند که کار گردش هوا توسط موتور اصلی انجام می شود. قطعات این وسایل خنک کننده به سه بخش الکتریکی، ثابت و مکانیکی تقسیم بندی می شود که جزئیات آن را در ذیل مشاهده می کنید.

قطعات مکانیکی ⇐ تسمه، شناور و توربین

قطعات الکترونیکی⇐ کلید های قطع و وصل

قطعات ثابت⇐ بدنه، شیر تخلیه کولر آبی و دریچه

مراحل و نکات آموزش سرویس کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی

 1. در ابتدا مطمئن شوید که جریان برق کولر قطع باشد و برای امتحان آن می توانید پشت دست خود را به بدنه کولر بزنید.
 2. دومین قدم مربوط به تعویض پوشال ها می شود. پوشال ها مرکز تجمع باکتری ها هستند و عوض کردن آن ها سالانه می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. پیش از نصب پوشال ها باید آن ها خیس کرده و سپس در جای خود قرار دهید و حتما توجه داشته باشد که پوشال ها را متناسب با اندازه و ظرفیت کولر خود خریداری کنید.
 3.  روغن کاری موتور و دینام نیز یکی از مراحلی است که نباید نادیده گرفته شود، همان طور که گفته شد وظیفه گردش هوا و آب به ترتیب بر عهده موتور و دینام است. پیش از روغن کاری موتور و یاتاقان، گرد و غبار آن را پاک کرده و توجه داشته باشید که پیش از روشن کردن کولر حتما پروانه به صورت دستی بچرخانید.
 4. از روغن کاری قطعات مکانیکی، یاتاقان و واتر پمپ غافل نشوید.
 5. لقی موتور را می توان با یک واشر تنظیم کرد.
 6. در صورتی که شکل تسمه گرداننده تغییر کرده و از اطراف آن نخ خارج شده حتما آن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که تسمه باید نه زیاد سفت و نه زیاد شل باشد.
 7. پس از روغن کاری و تعویض قطعات آسیب دیده نوبت به نصب سایه بان می شود. با توجه به اینکه اکثر کولرهای آبی در پشت بام و در معرض آفتاب هستند، نصب سایه بان توصیه می شود. استفاده از سایه بان درست می تواند از اتلاف انرژی جلوگیری کند و عملکرد کولر در خنک شدن خانه بهتر شود. هرچه کانال کولر کوتاه تر شود، هوای خنک تری ایجاد می کند.
 8. شستشوی کف کولر نباید فراموش شود و می توان از فرچه های پلاستیکی کمک گرفت. در صورتی که رنگ قسمتی از کف کولر از بین رفته بود می توان با استفاده از قیر ایزوله و قلم مو قسمت مورد نظر را پوشانده و از پوسیدگی جلوگیری کنید.
 9. یکی دیگر از نکات آموزش سرویس کولر آبی که باید به آن توجه کرد، کوتاه بودن کانال های کولر است که بر بهره وری آن ها تاثیر مستقیم دارد.
 10. شلنگ آب کولر نیز از جمله مواردی است که نباید نادیده گرفته شود. سعی کنید از شلنگ های مرغوب استفاده کنید.
 11. با پایان فصل تابستان، دریچه کولر و شیر ورودی کولر را ببندید.
هزینه سرویس کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی

هزینه سرویس کولر آبی با توجه به عوامل مختلفی و نوع خرابی متغیر است. نرخ نصب سایه بان در مقایسه با تعویض و روغن کاری متفاوت است.  برخی از متخصصان در کنار هزینه سرویس کولر آبی، مبلغی را با عنوان هزینه ایاب و ذهاب نیز دریافت می کنند.

موارد دیگری نظیر دسترسی و محل قرارگرفتن کولر نیز در تغییر هزینه سرویس کولر آبی و یا تعمیر کولر آبی تاثیر گذار است. هزینه سرویس و تعمیر کولر آبی به نسبت سال گذشته بیشتر شده و هزینه تعویض پوشال و روغن کاری حدود 100 هزار تومان اعلام شده است. همان طور که گفته شد، می توان سرویس کولر آبی را بدون نیاز به متخصص انجام داد اما برای تعمیر کولر آبی حتما باید به یک کارشناس مراجعه کرد.

مشکلات مربوط به موتور کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی

در این بخش قصد داریم تا به بررسی برخی از  مشکلات مربوط به موتور کولر آبی بپردازیم. بسیاری از افراد در هنگام تست موتور کولر آبی با چالش هایی مواجه هستند که گاهی این ایرادات ارتباطی به موتور نداشته و مربوط به دیگر قسمت های کولر می شود. همان طور که پیش از این گفته شد، پیش از تست موتور کولر آبی و یا سرویس آن از قطع بودن جریان برق اطمینان داشته باشید.

 • موتور کار می کند ولی باد گرم است ⇐ گاهی به دلیل گرفتگی ورودی آب و یا افت فشار، آب وارد کولر نمی شود و باد کولر خنک نیست.
 • موتور و پمپ با وجود زدن کلید کولر کار نمی کند⇐ احتمال قطع و خراب شدن فیوز وجود دارد و ارتباطی به موتور ندارد.
 •  موتور نیم سوز شده است⇐ بعد از بررسی تمامی موارد نظیر تنظیم تسمه کولر، پوشال و یا پاره شدن برزنت ها می توان به سراغ موتور کولر رفت. بعد از اندازه گیری جریان موتور با آمپرمتر و نشان دادن عددی چندین برابر می توان نتیجه گرفت که موتور نیم سوز شده است.
 • تنها یک دور از موتور فن کار می کند⇐ سیم مربوط به دور دوم از صفحه کلید موتور قطع شده است.
 • سرو صدای زیاد موتور⇐ احتمال شل شدن پولی بسیار زیاد است.

پیش از بررسی بهترین کولر آبی های موجود در بازار و به منظور آشنایی بهتر پیشنهاد می شود که از ویدیو ذیل دیدن فرمایید.

 

 

بهترین کولر آبی های موجود در بازار

در این بخش قصد داریم تا  علاوه بر ذکر نکات آموزش سرویس کولر آبی به معرفی بهترین کولر آبی های موجود در بازار برای افرادی که تمایل به خرید این محصول دارند، بپردازیم.  کولر آبی در انواع مختلف 3500، 5500 و 7000 روانه بازار می شود که افراد با توجه به متراژ خانه خود باید  بهترین کولر آبی مورد نیاز خود را خریداری کنند.

مشخصات و قیمت کولر آبی آبسال 7000 مدل AC70

آموزش سرویس کولر آبی و آبسال

جنس بدنه: گالوانیزه

حجم کولر: 7000

قدرت موتور:3/4 اسب بخار

قیمت کولر آبی آبسال: 3.230.000 تومان

مشخصات و قیمت کولر آبی 5500 آزمایش AZ-5500

آموزش سرویس کولر آبی

جنس بدنه: گالوانیزه

حجم کولر: 5500

قدرت موتور:5/5 اسب بخار

قیمت کولر آبی 5500 آزمایش: 2.200.000  تومان

مشخصات و قیمت کولر آبی 3500 برفاب مدل BF3R

آموزش سرویس کولر آبی و برفاب

جنس بدنه: گالوانیزه

حجم کولر: 3500

قدرت موتور:1/3 اسب بخار

قیمت کولر آبی 5500 آزمایش: 1.805.000  تومان

انتهای پیام/

نظر شما چیست؟